Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny1. 6. 2023 07:10

Transformace energetiky nesmí znevýhodnit podnikatele

Transformace české energetiky zahrnující postupný útlum těžby i využívání uhlí je stejně jako transformace uhelných regionů obrovskou výzvou, kterou je nezbytné vzhledem k potenciálním rizikům řešit mnohem intenzivněji než doposud. Toto je zřejmě nejsilnější vzkaz ze semináře Problematika další těžby energetických surovin a výroba elektřiny a tepla v útlumem zasažených regionech – Rizika, příležitosti a možnosti řešení dalšího vývoje ve vztahu k energetické bezpečnosti ČR, který v Sokolově uspořádala Hospodářská komora České republiky (HK ČR).

Lenka Mansfeldová autor

Foto: KHK KK Karlovarská hospodářská komora poslala vládě důrazný vzkaz ze semináře k problematice těžby energetických surovin a výroby elektřiny a tepla Foto: KHK KK

Předseda Sekce Hospodářské politiky HK ČR Filip Dvořák představil požadavky komory směrem k připravované aktualizaci Státní energetické koncepce (SEK). Klíčové podle HK ČR je, aby SEK přispěla k zajištění stabilních dodávek energií a konkurenceschopných cen, které by měly být obdobné či ideálně levnější než v okolních zemích.

„Proto je nutné, aby byla koncepce připravována na základě detailních analýz jak predikce spotřeby, tak stávající situace výrobních kapacit a potenciálu jednotlivých zdrojů. Nutné je samozřejmě zohlednit legislativu i na evropské úrovni a rovněž mezinárodní situaci. Vedle samotné koncepce je pak nezbytné vytvořit rovněž její aplikační strategii, aby byla skutečně naplňována,“ uvedl Dvořák s tím, že podnikatelé od státu očekávají, že nebudou znevýhodněni vysokými cenami.

Na semináři vystoupili vedle zástupců Hospodářské komory také šéfové všech tří těžebních firem, které v Česku těží hnědé uhlí, předseda představenstva Severočeských dolů Ivo Pěgřímek, prezident a CEO skupiny Sev.en Luboš Pavlas a předseda dozorčí rady SUAS GROUP Pavel Tomek.

Všichni tři se shodli na tom, že potřebují ze strany státu jasný výhled pro další těžbu a využívání uhlí, protože dosud stále nebylo rozhodnuto ani o termínu budoucího uhelného útlumu, ani o tom, kdy a čím bude uhlí v české energetice nahrazeno. Upozornili, že zásoby uhlí jsou v Česku dostatečné ještě na dvě desetiletí, avšak vzhledem k ceně emisních povolenek se může již v nejbližších letech přestat ekonomicky vyplácet provoz uhelných elektráren. Ty přitom stále vyrábějí zhruba 40 procent české elektřiny a náhrada za ně v současné chvíli neexistuje.

Zástupci těžařů v této souvislosti zároveň upozornili, že pro uhelné elektrárny nebude kvůli pravidlům EU s nejvyšší pravděpodobností možné využít nástroj kapacitních plateb. Zásadní tak bude vymyslet mechanismus, jak udržet uhelné elektrárny v provozu i v situaci, kdy by se jejich provoz nevyplatil, aby nedošlo k zásadnímu ohrožení energetické bezpečnosti. Výpočty provozovatele tuzemské přenosové soustavy totiž varují, že se Česká republika může již v brzké době stát z vývozce elektřiny zemí závislou na dovozu, avšak možnosti dovozu z okolních zemí budou velmi omezené.

Na semináři byla představena i studie společnosti Deloitte, která se zabývala dopady energetické a ekonomické tranzice na Ústecký kraj. Studie došla k závěru, že kraj má potenciál vyjít z tranzice ekonomicky posílen, avšak je nutné překonat četná rizika, přičemž stávající tempo potřebných kroků je příliš pomalé.

S tím souhlasili i zástupci Hospodářské komory z obou uhelných krajů. Místopředseda Hospodářské komory Karlovarského kraje a předseda Sekce životního prostředí HK ČR Jan Mraček zdůraznil, že kraj pro úspěšnou transformaci nezbytně potřebuje vybudování dopravní i energetické infrastruktury, přičemž dosavadní prostředky z evropských fondů jsou nedostatečné, a navíc často putují do nepříliš zásadních projektů.

Jednotlivá vystoupení na semináři pozorně sledovala řada zástupců Parlamentu České republiky včetně předsedy Hospodářského výboru PSP Ivana Adamce (ODS), předsedy podvýboru pro energetiku Róberta Telekyho (KDU-ČSL), poslankyň za Karlovarský kraj Jany Mračkové Vildumetzové a Renaty Oulehlové (obě ANO) a dalších.

Články autora Lenka Mansfeldová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...