Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny26. 5. 2022 08:43

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý navštívil Karlovarský kraj

Prezident Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Vladimír Dlouhý přijal pozvání představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK) k návštěvě kraje a setkání s podnikateli. „Podnikatelé se na nás v době energetické a surovinové krize obracejí s žádostmi o pomoc a podporu podnikatelského sektoru a dotazy, jakým způsobem může Hospodářská komora ČR pomoci. Proto jsme se rozhodli pozvat pana prezidenta, aby informoval o aktuálních aktivitách a vyjednáváních s Vládou ČR,“ uvedl předseda KHK KK Tomáš Linda.

Lenka Mansfeldová autor

Foto: KHK KK Prezident HK ČR navštívil Karlovarsko Foto: KHK KK

Vladimír Dlouhý začal svoji návštěvu v Karlovarském kraji u největšího zaměstnavatele, společnosti Sokolovská uhelná. Za doprovodu představenstva KHK KK se setkal s vedením společnosti v čele s předsedou dozorčí rady Pavlem Tomkem. Diskutovalo se o útlumu těžby uhlí a nových projektech, které společnost připravuje v rámci své transformace. Mezi nejvýznamnější patří Energy Hub, který by měl zajistit energetickou soběstačnost kraje, a rekultivace lomu Medard. „Jezero s plochou téměř 500 hektarů, vzniklé zatopením po dřívější těžbě, bude oživeno několika projekty na jezeře a v bezprostředním okolí. Počítáno je s rekreačním využitím, novými sportovními aktivitami, bydlením i přístavem,“ informoval předseda dozorčí rady Pavel Tomek pana prezidenta při návštěvě jezera.

Následovalo setkání prezidenta s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem, na kterém se jednalo o problematice veřejných zakázek. Firmy vysoutěžily zakázky za ceny, za které v současné době skokového nárůstu cen nejsou schopné je dokončit. „Do budoucích smluv budeme implementovat inflační doložku, do stávajících smluv to není možné z důvodu zákona o veřejných zakázkách a podmínek dotací,“ informoval Petr Kulhánek. Jednalo se i o pracovním uplatnění ukrajinských uprchlíků. Hejtman uvedl, že v současné době našlo práci už 1800 Ukrajinců, především v oblasti gastronomie, hotelnictví a logistiky. Řešila se také dopravní infrastruktura kraje. Předpokládaný termín dokončení dálnice D6 je v letech 2027 až 2028. Pro opravu silnic nižších tříd prezident doporučil tzv. PPP projekty, tedy partnerství soukromého a veřejného sektoru. Diskutovalo se také o rozvoji vysokoškolského studia v kraji. Hejtman informoval, že v současné době probíhají jednání se ZČU Plzeň a VŠCHT v Praze o vytvoření nového konceptu financování studia, kdy by byly ze státního rozpočtu vyčleněny prostředky přímo pro Karlovarský kraj.

Návštěva prezidenta Vladimíra Dlouhého byla zakončena setkáním s podnikateli na Golfu v Sokolově. Prezident informoval o ekonomické prognóze Hospodářské komory. „Hospodářský růst bude pomalejší, okolo 1,2 % a bude tažen domácí poptávkou a částečně exportem. Inflaci předpokládáme na úrovni 13 % a růst nominálních mezd ve výši 7 %. Dojde ke stagnaci investic,“ uvedl Vladimír Dlouhý. Dále informoval o aktivitě HK ČR na podporu podnikatelů. V minulém týdnu proběhlo jednání HK ČR a dalších podnikatelských svazů s Vládou ČR, na kterém byla dojednána podpora podnikatelského sektoru a v nejbližších dnech ji předseda vlády představí veřejnosti. „Nebude se však jednat o žádné regulace cen či kompenzace firem, které by mohly mít negativní dopad na veřejné finance,“ doplnil Vladimír Dlouhý. Diskutovalo se také o energetické krizi, Green Dealu a podpoře lázeňství a cestovního ruchu.

Vladimír Dlouhý informoval podnikatele, že setrvá ve své funkci prezidenta HK ČR ještě jeden rok a v dalších volbách již neplánuje kandidovat. Přislíbil však, že do konce svého volebního období ještě jednou navštíví Karlovarský kraj.

Články autora Lenka Mansfeldová

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Perspektivy a výzvy digitalizace ve stavebnictví

„Češi mají specifickou náturu a podle mých zkušeností...

„Zdá se, že všichni odborníci napříč segmenty stavebnictví...

Celkem 8 z 15 zemí považuje za hlavní...

Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší....

Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně...

„Ačkoliv odborníci z různých zemí mají lehce odlišné...

Spektrum benefitů spojených s rozmachem digitalizace ve stavebnictví...

Nezařazené
V europarlamentu zasednou čeští podnikatelé

Evropský parlament podniků (EPE) je největší akcí na...

Česká delegace absolvuje dvoudenní program ve dnech 13....

Podnikatelé si náklady cesty hradí ze svých prostředků.

Nezařazené
Čínský omyl a německý trh práce

Globálnímu vzestupu Číny nahrálo několik špatných předpokladů. Ano,...

Může za to zpomalení ekonomiky, tedy kombinace covidu...

Takže i díky slabé čínské poptávce jsme se...

Pryč od aut. Počet nově vytvořených pracovních míst...

Zkombinujme auta, Německo a trh práce: Tesla na...