Neděle 26. května 2024
ikona hodiny7. 2. 2022 17:28

Lázně Luhačovice pomáhají po covidu

Je to již rok, kdy do Lázní Luhačovice, a.s. přijel první pacient na postcovidovou léčbu. Za tu dobu lázněmi prošlo téměř 2 000 pacientů po covidu a další stovky hostů přijely na speciální samoplátecký pobyt Rehabilitace po covid-19.

Martina Rychetská autor

Foto: Lázně Luhačovice Lázně pomáhají po covidu Foto: Lázně Luhačovice

„První covidový rok 2020 byl pro nás nejprve šok, prudce klesala návštěvnost, měli jsme velké výpadky příjmů a lázně byly dokonce několik týdnů uzavřené. S tím byly spojené obavy z neznámého a nejistota. Programy státní podpory se teprve postupně začaly rozbíhat. Po krátkém letním oživení přišla další vlna a řada restrikcí, které se odrážely v provozu lázní. Na počátku roku 2021 naše lázně našly přirozenou roli v boji s pandemií. Staly se místem následné rehabilitace a léčby postcovidových pacientů a později k nám začali přijíždět vyčerpaní zdravotníci na rekondiční pobyty,“ říká Ing. Jiří Dědek, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. a dodává: „V obou letech jsme pocítili úbytek dětských pacientů, kteří se v Luhačovicích léčí s onemocněními dýchacích cest, a měli jsme také výrazný pokles u zahraničních hostů. Na druhou stranu se zvýšil zájem Čechů o zdraví a prevenci.“

Jako jeden z prvních postcovidových pacientů se do Lázní Luhačovice přijel léčit v lednu 2021 pan Jan Procházka, který kvůli těžkému průběhu covidu skončil v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče pražské Thomayerovy Nemocnice napojený na kyslík. „Po návratu domů z nemocnice jsem byl i nadále tak slabý, že jsem stěží došel na toaletu pár metrů od postele. Když jsem byl na kontrole u plicní lékařky, sama mi doporučila doléčení v luhačovických lázních,“ popisuje pan Procházka a dále pokračuje: „Prošel jsem vstupní prohlídkou u pana primáře a ten mi předepsal inhalace, uhličité koupele, dechová cvičení a rehabilitaci ve formě procházek na čerstvém vzduchu.“ Dnes, více než rok po lázeňské léčbě, se už panu Procházkovi daří dobře. „Moje plicní lékařka mi přibližně tři čtvrtě roku po pobytu v lázních řekla, že plíce už nevykazují žádné viditelné poškození, a není tedy potřeba docházet na další kontroly. Podle mého názoru mi pomohla hlavně včasná lázeňská léčba,“ popisuje pan Procházka a s úsměvem dodává: „Do lázní bych jel určitě znovu, jen už raději ne kvůli léčbě postcovidových potíží.“

„Pacienti po prodělaném covidu k nám přijíždí především s tím, že se jim špatně dýchá, trápí je dušnost, neustupující kašel, přetrvávající porucha chuti a čichu, únava, bolest svalů, porucha soustředění, nespavost a mají celkově zhoršenou kondici. Lidé si stěžují, že jsou nevýkonní a zadýchávají se. K léčbě využíváme osvědčené postupy obvyklé u onemocnění dýchacích cest a pochopitelně i naše zkušenosti s léčbou těchto nemocí. Mezi nejdůležitější procedury u postcovidových pacientů se řadí inhalace přírodní minerální vodou. Rozpouštějí se tak hleny v dýchacích cestách a zároveň dochází ke zklidnění zánětlivě změněné sliznice. Dále je to celá škála fyzioterapeutických metod, při kterých s klienty cvičíme či trénujeme dechovou gymnastiku. V průběhu pobytu si tak pacienti osvojí nejen dechovou gymnastiku, ale i léčebný tělocvik, tedy rehabilitační techniky, díky kterým pak mohou v regeneraci plic pokračovat i v domácím prostředí. Výsledkem léčby u nás je ve většině případů zlepšení tělesné kondice a může se též zlepšit funkční kapacita plic. Pacientům doporučujeme hodně chodit po terénu a postupně přidávat na vzdálenosti i náročnosti trasy. Výsledky vidíme v tom, že lidé, kteří zprvu ujdou jen pár metrů kolem domu, tak jsou při odjezdu schopni absolvovat i kilometrové vzdálenosti,“ uvádí MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice.

Jeho slova potvrzuje i paní Vladimíra Zacharová, která se v lednu léčila po covidu-19 v Luhačovicích. „Dušnost a velká slabost. Tyto problémy mě doprovázely ještě měsíc po propuštění z nemocnice, kde jsem skončila po 14 dnech domácí léčby covidu, protože tato nemoc mi vytvořila silný zápal plic, se kterým mi museli pomoci v nemocnici,“ popisuje své zdravotní problémy paní Zacharová. Lázně Luhačovice, a.s. si dle svých slov vybrala sama a je nad míru spokojená. „Cítím, že mi pomohly především inhalace. Přibližně po týdnu se mi začalo ulevovat. Zlepšení dýchání jsem během pobytu pozorovala především na chůzi po schodech do svého pokoje ve 3. patře,“ dodává paní Zacharová.

Přírodní minerální vody nepůsobí blahodárně jen na dospělé. „Léčebné pobyty po prodělaném covidu absolvují i děti, i když v menších počtech než dospělí. Postupy léčby jsou prakticky stejné jako u dospělých jedinců – inhalační terapie, pohybová léčba a dechové rehabilitace,“ dodává MUDr. Jiří Hnátek závěrem.

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Pohled z praxe
Za farou vyrábějí aukční paličky i nábytek

Impulzem k zahájení podnikání v truhlařině byla pro...

Na začátku bylo podle Motyčky nejsložitější najít si...

„Spolupracovali jsme i s personální agenturou, ale jako...

Pohled z praxe
Prioritou je maximální servis pro zákazníky

Představte svou firmu, čím se zabývá? Naše společnost...

Vaše firma zažila od svého založení poměrně strmý...