pondělí 7. října 2024
ikona hodiny 8. 2. 2022 12:19

Univerzitní spin-off zvýšil zisk na trojnásobek

Česká spin-off společnost GeneSpector, podnikající v oblasti medicínského výzkumu a diagnostiky, za rok 2021 vykázala obrat 305 milionů korun a hrubý provozní zisk 123,8 milionu korun. U obou hospodářských ukazatelů tak došlo k násobnému růstu. Částku přesahující osm miliónů korun pak firma rozdělila v rámci dobročinných aktivit mezi několik charitativních organizací.

Foto: Shutterstock.com
GenSpector roste k úspěchu Foto: Shutterstock.com

Společnost GeneSpector vznikla v srpnu 2020 v rámci inovační podpory Univerzity Karlovy jako právní subjekt, jenž má dále rozvíjet technologie získané v rámci výzkumného týmu 1. lékařské fakulty. Firma na trh uvedla unikátní řešení, díky němuž se v laboratořích celý diagnostický postup vyhodnocování PCR testů zrychlil, zefektivnil a podstatně zlevnil. Aplikovat lze přitom již od nejmenších laboratorních zařízení až po ty největší. Každý třetí PCR test, který je v Česku dnes vyhodnocován, využívá právě toto řešení.

Rok a půl od založení český start-up vykázal v součtu obrat přes 500 milionů korun a EBITDU 165,1 milionu korun. Robustní nárůst obratu přímo koreluje s tuzemskou politikou celoplošného testování. Po schválení účetní závěrky bude zisk z dividend přerozdělen mezi čtyři zakládající subjekty. Část zisku tak poputuje zpět k původci technologie, tedy Univerzitě Karlově.  „V rámci dobročinných aktivit se snažíme prostředky směřovat zpět do zdravotnictví s důrazem na organizace, služby a oddělení, která jsou dlouhodobě opomíjena. Jedná se například o Alzeimer nadační fond, několik hospiců, oddělení pečující o onkologické pacienty nebo individuální nákup kompenzačních pomůcek pro znevýhodněné osoby,“ říká Michal Pohludka, CEO společnosti GeneSpector.

Stěžejní myšlenkou společnosti ale i nadále zůstává rozvoj a podpora české vědy a vzdělávání. Aktuálně usiluje o udělení mezinárodního patentu na další český diagnostický nástroj hojně rozšířeného onemocnění ledvin, který by měl pomoci s včasným záchytem a léčbou tohoto onemocnění. To by pro řadu pacientů znamenalo například zachování funkčnosti orgánu, nebo oddálení jeho transplantace o jednotky až desítky let. Současně zástupci společnosti aktivně jednají s globálními technologickými a medicínskými hráči, kteří o tuto technologii již projevili zájem a rádi by v dohledné době již zahájili klinické studie.

Nejnovější články

Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...
Názory

Migrace – důvod proč Okunův zákon v USA letos nebude platit

Americká konjunktura na konci minulého kvartálu stála na...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Ropný trh na konci roku 2024

V posledních týdnech cena ropy klesala a dostala...
Aktuality

Česko nabízí skvělé příležitosti zahraničním investorům

Klesající úroková sazba, rostoucí atraktivita českého realitního trhu...
Cestovní ruch

Do Prahy se vrátí ikonický Airbus A380

Největší mezinárodní letecká společnost na světě Emirates oznamuje,...