Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká spin-off společnost GeneSpector, podnikající v oblasti medicínského výzkumu a diagnostiky, za rok 2021 vykázala obrat 305 milionů korun a hrubý provozní zisk 123,8 milionu korun. U obou hospodářských ukazatelů tak došlo k násobnému růstu. Částku přesahující osm miliónů korun pak firma rozdělila v rámci dobročinných aktivit mezi několik charitativních organizací.
Společnost GeneSpector vznikla v srpnu 2020 v rámci inovační podpory Univerzity Karlovy jako právní subjekt, jenž má dále rozvíjet technologie získané v rámci výzkumného týmu 1. lékařské fakulty. Firma na trh uvedla unikátní řešení, díky němuž se v laboratořích celý diagnostický postup vyhodnocování PCR testů zrychlil, zefektivnil a podstatně zlevnil. Aplikovat lze přitom již od nejmenších laboratorních zařízení až po ty největší. Každý třetí PCR test, který je v Česku dnes vyhodnocován, využívá právě toto řešení.
Rok a půl od založení český start-up vykázal v součtu obrat přes 500 milionů korun a EBITDU 165,1 milionu korun. Robustní nárůst obratu přímo koreluje s tuzemskou politikou celoplošného testování. Po schválení účetní závěrky bude zisk z dividend přerozdělen mezi čtyři zakládající subjekty. Část zisku tak poputuje zpět k původci technologie, tedy Univerzitě Karlově. „V rámci dobročinných aktivit se snažíme prostředky směřovat zpět do zdravotnictví s důrazem na organizace, služby a oddělení, která jsou dlouhodobě opomíjena. Jedná se například o Alzeimer nadační fond, několik hospiců, oddělení pečující o onkologické pacienty nebo individuální nákup kompenzačních pomůcek pro znevýhodněné osoby,“ říká Michal Pohludka, CEO společnosti GeneSpector.
Stěžejní myšlenkou společnosti ale i nadále zůstává rozvoj a podpora české vědy a vzdělávání. Aktuálně usiluje o udělení mezinárodního patentu na další český diagnostický nástroj hojně rozšířeného onemocnění ledvin, který by měl pomoci s včasným záchytem a léčbou tohoto onemocnění. To by pro řadu pacientů znamenalo například zachování funkčnosti orgánu, nebo oddálení jeho transplantace o jednotky až desítky let. Současně zástupci společnosti aktivně jednají s globálními technologickými a medicínskými hráči, kteří o tuto technologii již projevili zájem a rádi by v dohledné době již zahájili klinické studie.