Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny28. 3. 2022 12:36

V Brně si pěstují komunikační umělou inteligencí

Na konci února vznikl nový brněnský IT spin-off Coworkers.ai. Firma nabízí unikátní konverzační umělou inteligenci, která vyspěle komunikuje jak psanou, tak hlasovou formou. Na trh ji uvedla softwarová společnost Artin již před dvěma lety a dnes ji v komunikaci se zákazníky využívá například parfumerie Notino, pojišťovna Kooperativa či slovenský operátor Orange. Společnost nyní hledá vhodného investora, který by jí pomohl škálovat jejich služby a rychleji expandovat do dalších zemí.

Martin Šemík autor

Foto: Shutterstock.com Brněnský startup pěstuje umělou inteligenci pro celý svět Foto: Shutterstock.com

Konverzační technologie Coworkers.ai jsou zjednodušeně řečeno uměle vytvořené entity, které dokážou vést s člověkem dialog na celou škálu rutinních témat. Záleží pouze na zadavateli, jaký styl a tonalitu chce umělé inteligenci vtisknout a jaký typ komunikace jí svěří.  Unikátní výhodou technologie je její kontextuální autokorekce. Chatbot i Voicebot se totiž učí z vlastních chyb a s každou další interakcí řeší složitější dotazy.

„Byť se to může zdát jako nevýhoda, začali jsme s českým jazykem, což je jeden z nejobtížnějších jazyků na světě. Dokázali jsme vychytat tradiční problémy, jakými jsou překlepy, hovorové výrazy nebo tvary slov v různých pádech. Věřte mi, že každý další jazyk je už jen lehčí,“ říká Jan Nejvárek, CEO společnosti Artin a dodává: „Základem je proces takzvaného deep learningu. Systém si sám dokáže nastudovat rozsáhlé množství vstupních dat, která mu dáte k dispozici. Nejde jen o jazyky, poradí si i s daty, jakými jsou SPZ, IBAN, e-mailové adresy nebo rodná čísla.“

 

Foto: Coworkers.ai Tým nadšenců, který vyvíjí unikátní AI komunikační platformu Foto: Coworkers.ai

Od uvedení na trh budí Chatbot i Voicebot zájem mezi společnostmi, které se věnují zákaznické péči, průzkumům trhu nebo přímému prodeji. Lze je ale využít i pro interní potřeby firem nebo jako nástroj konverzačního marketingu. Technologie Coworkers.ai navíc zvyšuje efektivitu práce v kontaktních centrech od malých, která čítají jednotky operátorů, až po ty největší, ve kterých jich pracují tisíce.

„Technologicky je konverzační umělá inteligence už takřka na hranici svých aktuálních možností. I přes to se nám stále daří naplňovat individuální očekávání zákazníků. Což se projevuje nejen pozitivní zpětnou vazbou obchodních partnerů, ale především rostoucími ekonomickými výsledky. V roce uvedení na trh produkt generoval obrat 3 miliony korun, v loňském roce se už vyšplhal na 8 milionů. I bez vstupu investora letos hodláme dosáhnout obratu 13 milionů,“ představuje plány Tomáš Lysek, CEO a jednatel společnosti Coworkers.ai.

Jednatelé společnosti se dále rozhodli pro v tuzemsku neobvyklý způsob motivace svých zaměstnanců, kterých má v tuto chvíli 15. „Mezi firemní benefity jsme zařadili opční program, takzvaný ESOP. Zaměstnancům budeme v následujících pěti letech jako odměnu za kvalitně odvedenou práci rozdávat v ESOPu podíly. Program není ještě vyčerpán, a rádi bychom takto motivovali především stávající i nové kolegy, kteří se podílí na vývoji technologie. Současnou valuaci budeme samozřejmě při ukončení programu přepočítávat a doufáme, že půjde o několikanásobek,“ vysvětluje Luboš Urbančok, CCO a jednatel společnosti Cowokrers.ai.

Nápad na vytvoření komunikační platformy vznikl před třemi lety ve skupině vývojářů brněnské společnosti Artin. Pod její záštitou vznikla už i samostatná značka Coworkers.ai. Ta se pak letos v únoru osamostatnila. Vznik spin-off společnosti, transakci a převod autorských práv dozorovala agentura JIC a prováděla advokátní kancelář Sedálková Legal.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Expertní pohled
Evropský průmysl ve světě zítřka: Komu (ne)zvoní hrana?

O rizicích a příležitostech spjatých s probíhající metamorfózou...

V pátečním panelu Evropský (automobilový) průmysl: výzvy a...

„Deglobalizace není v ničím zájmu, mění se ‚jen‘...

Podobně bezpečnostní analytik Milan Mikulecký vzpomněl, že se...

Domácí i zahraniční odborníci otevřeli diskuzi, která významem...

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...