Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny9. 2. 2022 09:30

P3 – prostor pro prosperitu

Průmyslový development jako základ pro úspěch

Nedostatek zaměstnanců a chybějící zázemí jsou v řadě firem brzdou pro jejich další rozvoj. Pozornost by se proto měla zaměřit na průmyslový development. Dobře situovaný a důmyslně navržený průmyslový park totiž může být základnou pro úspěšný byznys.

Natálie Sedláčková autor

Foto: P3 Dokonalý logistický park jako základ úspěchu Foto: P3

Kdo chce dnes investovat do rozvoje svého podnikání a hledá kvalitativně lepší prostory, ten už si nejspíš všiml, že na trhu ubývá připravených projektů a nabídka větších ploch už není, co bývala. Povolovací procesy se navíc bez ohledu na novelu stavebního zákona prodlužují, což potenciální zájemce vrhá do nejistoty. Proto je dobré mít vedle sebe spolehlivého partnera, který k podnikání přistupuje zodpovědně. „Všechny budovy, které nabízíme formou výstavby na míru, již mají platné stavební povolení. To budoucím nájemcům šetří čas a dává jistotu, že termín stěhování bude dodržen,“ říká Aleš Zacha, šéf developmentu českého portfolia P3 Logistic Parks. Nájemci v P3 se do nového obvykle stěhují do půl roku po podpisu smlouvy.

Udržitelnost hraje roli už při výběru lokality

Nově postavené haly P3 už standardně splňují certifikaci BREEAM Excellent. Cesta k udržitelnosti ale začíná dřív – při výběru lokality. Základní podmínkou je samozřejmě skvělá dopravní dostupnost, neméně podstatným faktorem je i dostupnost pracovní síly. Skvělým příkladem je park v Lovosicích, kde P3 během pandemie spekulativně postavila 60 000 m2, jež se do šesti měsíců podařilo zcela zaplnit. Historicky prvním nájemcem parku byla společnost FM Česká, která odsud zajišťuje logistiku poboček oblíbeného hobby marketu. Původně si pronajala 30 000 m2 a po dostavbě haly expandovala na dvojnásobek. Kvalitu a znalosti zdejších lidí zase ocenila společnost Van Eupen, jež si pronajala jednu z nových budov, odkud vyřizuje reverzní logistiku a servis elektrických spotřebičů, chytrých telefonů, tabletů a notebooků předních světových značek. V P3 Lovosice, které jsou jen 40 minut od Prahy a 60 minut od Německa, jsou nyní k výstavbě připraveny další haly s platným stavebním povolením a s celkovou rozlohou téměř 28 000 m2. Další příležitosti pro logistické, ale i výrobní firmy nabízí P3 nedaleko Plzně. V již existujícím parku v Nýřanech, který přiléhá k dálnici na Norimberk, působí společnosti jako HP Pelzer nebo Emons. V nedalekém parku P3 Plzeň Myslinka, který právě vzniká, si lze v horizontu šesti měsíců vybrat libovolný prostor. „Nabídnout umíme 1 500 m2 stejně jako 30 000 m2. Pronajmout se dá i samostatná budova, kterou bude mít nájemce sám pro sebe,“ potvrzuje Aleš Zacha.

Citylogistika na ostravském brownfieldu

V souladu s aktuálními trendy městské logistiky připravuje P3 v širším centru Ostravy v sousedství Dolní oblasti Vítkovice novou obchodně-průmyslovou čtvrť P3 Ostrava Central. „Na ploše 44 hektarů se najde jak vhodné zázemí pro logistiku, tak výrobní haly s dobrým napojením na městskou veřejnou dopravu a hlavní silniční i železniční tahy. Také proto je zde velký potenciál pro retail a e-commerce. Menší budovy budou ideální pro vzorkovny, showroomy nebo provozovny s přímým kontaktem se zákazníkem, jako jsou servisy nebo výdejny,“ vysvětluje Aleš Zacha s tím, že v nabídce jsou jednotky od 1 500 m2 až po téměř 30 000 m2.

Synergie pro společný úspěch

Flexibilita, kterou P3 nabízí, je unikátní. Rozvržení hal umožňuje variabilní členění na menší jednotky, a to jak do šířky, tak i do hloubky. Umí tedy pružně reagovat na měnící se potřeby nájemců. Jako developer, vlastník, pronajímatel a správce průmyslových objektů může P3 svým klientům vyjít vstříc už při návrhu projektů chystaných budov. Nájemcům tím odpadají starosti s dodatečnými stavebními úpravami budov a mají jistotu, že nové prostory budou do posledního detailu odpovídat jejich potřebám. Firmám se v P3 parcích velmi daří a rostou. A tak asi nepřekvapí, že 70 % nové výstavby realizuje P3 právě pro stávající nájemce. P3 i její nájemci tak rostou společně.

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Expertní pohled
OSINT: Klíč k ochraně před hackery!

Může přinášet cenné informace i chránit organizace před...

„Největší výhody využití těchto technik vidím v odhalování...

Expertní pohled
Trendy v grafickém designu: Animace, gradienty a samozřejmě AI

Rok 2023 se ukázal být rokem dynamických změn...

Experimentální typografie V roce 2023 jsme byli svědky...