úterý 8. října 2024
ikona hodiny 10. 2. 2022 09:48

Optimalizované skladové procesy šetří až stovky tisíc měsíčně

Které nedostatky jsou v českých skladech zbytečné?

Nedostatek skladníků, množící se vratky nebo papírová komunikace. To jsou nejčastější důvody, kvůli kterým se firmám ve skladech ztrácejí peníze. Náklady ušetřené díky optimalizovaným skladovým procesům přitom nejsou zanedbatelné – firmám často ušetří desítky až stovky tisíc korun měsíčně. Nástrojem pro optimalizaci skladových procesů je systém řízeného skladování neboli WMS.

Lubomír Veselý autor

CEO společnosti GRiT

Foto: GRiT
Lubomír Veselý Foto: GRiT

WMS je informační systém umožňující automatizaci klíčových skladových operací. Podle nastavené logistické strategie řídí práci ve skladu tak, aby se například skladníci méně nachodili a přitom odbavili více objednávek. Shrnu pro vás typické nedostatky českých skladů, které lze díky WMS snadno odstranit.

Ruční přepisování dat

Základem efektivního řízení skladu je digitalizace. Avšak některé firmy, které vyměnily papír za software, stále ručně přepisují data například z e-shopu do skladového systému a naopak. V takové situaci by sklad jel na 50 %, přestože u administrativních pracovníků by se hromadily mraky objednávek. WMS lze jednoduše napojit na účetní, objednávkový či ERP systém a výměna dokladů pak probíhá automaticky. Obejdete se bez přepisování a celý proces funguje rychleji a bez rizika chyb.

Chybí přehled o reálném stavu skladu

Pokud stav zboží na e-shopu neodráží reálný stav zboží na skladě, objeví se zmatení či nespokojení zákazníci. Už při vyšších desítkách položek je ruční změna stavů na e-shopu chaotická, a hlavně představuje zbytečnou práci. WMS systémy nabízejí řešení v podobě poziční evidence zásob v reálném čase. Systém adresace rozlišuje, kolik je na skladu zboží, a po propojení s e-shopem stavy aktualizuje například každých 5 minut. Díky tomu stav zboží na e-shopu vždy odpovídá realitě.

Zdlouhavé vyskladnění

Jestliže vám vyskladnění objednávek trvá dlouho, připravujete se o zisk – zejména v sezoně. Pokud skladníci zboží dlouho hledají a bloudí, nepomůže vám ani navýšení stavů. Řešením je optimalizace tras skladníků. WMS vyhledá přesnou polohu zboží a skladníka k němu dovede nejkratší cestou pomocí mobilního terminálu s mapkou. Tímto způsobem skladník vychystá klidně deset objednávek najednou a nemusí se pokaždé vracet. Výhodou je také to, že noví zaměstnanci se nemusí učit nazpaměť rozmístění zboží ve skladu – WMS je navede.

Množí se vratky

Čím dál více lidí využívá e-shopy jako půjčovnu a během pandemie do nich zamířilo více nezkušených zákazníků, kteří ne vždy vyberou to, co doopravdy chtějí. Pro sklady se pak vyřizování vratek stává zbytečným nákladem. Bez skladového systému dohledáváte při přijímání vratky objednávku, přijímáte na sklad položku po položce a znovu zadáváte informace jako šarži nebo expiraci. WMS rozezná objednávku na základě čárového kódu zásilky a na jedno kliknutí celou objednávku ihned naskladní a zaeviduje do podnikového systému. Vhodné je vyčlenit speciální regál blízko expedice, do kterého bude WMS vratky zaskladňovat – je to efektivnější než vratky roznášet po skladě.

Časté reklamace

Skladníci jsou jen lidé a každý člověk občas chybuje. A pokud prodáváte více podobného zboží, které leží vedle sebe, hrozí chybovost dvojnásob. Optimalizované procesy však chybovost sníží téměř na nulu a ušetří vám náklady spojené s reklamačním procesem. WMS nabízí jako řešení automatickou identifikaci zboží. Skladník vychystávající objednávku načte čárový kód na zboží a WMS mu potvrdí, že jde skutečně o kus, který si zákazník objednal. Zboží s expirací a šarží Pokud podnikáte v oborech jako farmacie nebo potravinářství, potřebujete kvůli zákonným regulacím nebo interním směrnicím dohledat zboží s konkrétní šarží nebo expirační lhůtou. Jen tak se vyhnete situacím, kdy kvůli nepozornosti musíte vyhodit třetinu zboží, protože je po záruce. Tento problém řeší WMS evidencí parametrů sledování. Systém ví nejen to, kde se zboží nachází a kolik ho máte, ale zboží rozlišuje také například podle šarže nebo expirační lhůty. Pokud máte na skladě sto kusů jogurtů, WMS pozná, že třicet z nich projde za dva týdny, a proto je vyskladní dřív než ty, které projdou za měsíc a půl.

Nejnovější články

Videa & Podcasty

Česká exportní banka 2.0

Žijeme v době, kdy trh přestává fungovat, pokřivují...
Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Operativní leasing je na vzestupu

V Česku stále převládá – i pokud jde o firemní flotily – vozy...
Expertní pohled

Firmy čeká přechod na SAP v cloudu

Kvůli končící podpoře čeká tisíce firem v Česku přechod...
Expertní pohled

Ropný trh na konci roku 2024

V posledních týdnech cena ropy klesala a dostala...