Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny24. 3. 2022 11:42

ArtMaster buduje videoplatformu pro moderní výuková videa

V Česku vzniká platforma, která si klade za cíl sdružovat nejlepší výuková videa a která má globální ambice. Technologický startup ArtMaster v první fázi nabízí profesionálně zpracovaný obsah věnovaný výuce hry na hudební nástroje, zpěvu a dalších umělecko-kulturních kategorií. ArtMaster v Česku od roku 2020 vyrostl o 128 % a loňský rok zakončil s obratem 6,7 milionu korun. Doposud si kolem 11 000 profesionálních kurzů pořídilo přes 8 000 zájemců. Vizí firmy je ovšem vybudovat globální výukovou platformu fungující jako tržiště obsahu od pečlivě vybraných tvůrců. Novou ambici startupu podpořil investicí hudební skladatel a úspěšný podnikatel Jaroslav Beck spolu s Robertem Kynclem, který působí jako chief business officer v YouTube. Ti investovali do firmy půl milionu dolarů, tedy necelých dvanáct milionů korun.

Honza Husták autor

Foto: ArtMaster Radim Vysoký a Michal Novák Foto: ArtMaster

První obrysy startupu ArtMaster vznikaly na půdě VŠE v rámci vedlejší specializace podnikání – startupy a inovace. Zakladatel Radim Vysoký tehdy při studiu se svým projektem moderní hudební školy vyhrál cenu diváků v univerzitní soutěži. Podnikatelský plán vycházel z jeho vlastní zkušenosti – hra na kytaru jej sice bavila, ale již se neuměl zcela sžít s tradičním přístupem k výuce postavené na teorii napojené na klasickou hudbu. Chtěl školu, kde se hrají a vyučují moderní písně, které studenti sami poslouchají. Úspěch ve zmíněné soutěži jej motivoval a roku 2018 založil školu ArtMaster společně s webem www.artmaster.cz.

Krátce po založení Radim spojil síly s hudebním manažerem Michalem Novákem a společně začali budovat ambiciózní projekt multižánrové hudební školy. Do jejich plánu vstoupila pandemie a frustrace: kdyby měli své moderní kurzy natočené na video, mohla by výuka probíhat dále. Tak se zrodila ArtMaster Academy, online akademie s tematickými sériemi výukových videí sestavených ve spolupráci s profesionálními muzikanty a umělci na webu www.artmasteracademy.cz. K dnešnímu dni si kolem 11 000 profesionálních kurzů pořídilo přes 8 000 zájemců ze všech sociálních skupin. V průběhu dvou let fungování vygenerovala online platforma v Česku obrat 10 milionů korun, z toho v roce 2021 činil obrat 6,7 milionu. To tandem zakladatelů nakoplo natolik, že teď projekt videokurzů míří do světa pod názvem ArtMaster. Nová online platforma bude celému světu přístupná na doméně www.artmaster.com.

„Od začátku nám šlo o to, aby naše fyzické kurzy s lektory kombinovaly tradiční formy výuky s přesahem do moderní hudby, kterou naši žáci poslouchají a chtějí hrát. Přišel covid a během několika týdnů jsme byli v online prostředí, kam jsme přenesli moderní výukové metody. V tu dobu bylo naším hlavním cílem vytvořit kvalitní videoobsah, který bude cenově dostupný a maximálně srozumitelný. Povedlo se. Zájemců přibývalo a my jsme začali cítit potenciál vydat se i za hranice. Hudba je naše vášeň a terapie. Založení digitální akademie vnímáme jako skvělou příležitost, kterou nám přináší dnešní doba. Dokážeme totiž naučit spoustu lidí zahrát si svoji první písničku, ať už jsou kdekoli,“ vysvětluje zakladatel ArtMasteru Radim Vysoký.

ArtMaster

Digitální výuková platforma a výhledově tržiště pro lidi, kteří chtějí rozvíjet svůj talent. Uživatel má na výběr z dostupných hudebních a uměleckých videolekcí koncipovaných do navazujících sérií, které jsou vedeny profesionály z praxe. Výhodou je nejen inkluze a časová flexibilita, ale i metoda, která snadno a rychle podpoří žáky ve studiu a nabývání nových dovedností kdykoli a odkudkoli. Kromě hudební výuky na populární nástroje, jako jsou kytara, klavír, ukulele, je v nabídce i portfolio lekcí zpěvu, hudební produkce, kreslení či tance. Za vznikem školy a platformy stojí podnikatel Radim Vysoký (CEO), který ji přenesl do online prostoru společně s hudebním manažerem Michalem Novákem (CMO). ArtMaster má ambici dál se rozrůstat, expandovat na globální trh a budovat celosvětovou platformu pro umělecké online vzdělávání.

Majkláč: investor a mentor

Akceleraci růstu ArtMasteru investicí, mentoringem a kontakty jako první podpořil již zmiňovaný matador české hudební scény Michal Majkláč Novák, zakladatel populárního webu Bandzone.cz, skaut hudebních talentů a spoluzakladatel agentury RedHead Music, která zastupuje přední české interprety a kapely.

„S Radimem nás spojuje nejen vášeň pro hudbu, ale také sport a kamarádství. Už od první chvíle, kdy jsem u něj poptal výuku ukulele pro mladou nadějnou zpěvačku, jsem cítil, že má v mnoha ohledech výjimečný mindset. Jeho energie mě zaujala a nabídl jsem mu svoje zkušenosti, které by mohly projekt ArtMaster významně posunout. Založili jsme spolu novou společnost a pustili se do práce. Věříme, že i díky nově příchozím špičkovým investorům z branže máme nakročeno k vybudování globálně úspěšné firmy. Chceme však zůstat nohama na zemi a především pomáhat lidem prostřednictvím hudby a umění najít novou radost. To, že hudba dokáže zázraky, jsme se přesvědčili například v dětských domovech, kam dojíždíme učit děti zcela zdarma,“ dodává k vizi Novák.

Chceme pomoci lidem najít kvalitu

Smyslem světové platformy není konkurovat těm stávajícím, ale budovat vlastní svět navazujícího a profesionálního obsahu. Novinka nebude nabízet tisíce nekoncepčních kurzů, ale výběr těch nejlepších pod drobnohledem odborníků s maximální mírou autorizace na straně provozovatele. Návštěvník si tak například vybere úvodní kurz kytary od nejrůznějších lektorů s osobitým stylem. Ve výuce pak může pokračovat navazujícími kurzy, které se budou věnovat jednotlivým tématům a žánrům více do hloubky (například blues, sólo hra či improvizace). Lekce navíc nejsou koncipovány jako prostá motivační videa, ale profesionálně strukturované edukativní materiály. Uživatel tak nebude zahlcen přemírou nepřehledného obsahu s nekonečným počtem možností, ale bude přirozeně následovat svou zvědavost a zároveň získávat praxi.

„Inspirují mě umělci, kteří mění životy k lepšímu, a věřím, že ArtMaster je skvělý projekt s úžasným sdělením – tedy že nikdy není pozdě rozvíjet se. Že se kdykoli můžeme začít věnovat věcem, které nás naplňují a povznášejí – jako je hudba, výtvarné umění nebo tanec. Jsem rád, že můžu právě této myšlence pomoci na cestě do světa,“ říká Robert Kyncl o tom, proč neváhal podpořit investicí k expanzi do USA a anglicky mluvících zemí právě tento český projekt.

V nabídce ArtMasteru je nyní čtrnáct kurzů v češtině. Jasně nejpopulárnějším je hra na akustickou kytaru s Honzou Ponocným, jenž byl součástí kapely Mira Žbirky. Mimo další hudební kurzy, jako jsou hra na ukulele, hodiny zpěvu či piana, si uživatel může vybírat z lekcí tance, břichomluvení či kurzů se známými umělci – hity k táboráku s Pokáčem a kreslení s Vladimírem Strejčkem. Globální platforma plánuje zaměřit se na pestrost a kvalitu kurzů pod vedením zahraničních profesionálních lektorů, kteří odevzdají to nejlepší prostřednictvím obrazovky.

„Naši investoři se pohybují v inovativním digitálním byznysu, zároveň to jsou pokorní a pohodoví lidé. Jsou nám velkou inspirací. I když milujeme hudbu v její nejprostší podstatě, lákají nás technologie a chceme být inovativní. Hudba a byznys jdou ruku v ruce s nadšením a chutí zlepšovat se, proto nás baví, co děláme, a chceme, aby to bavilo i naše virtuální žáky,“ uzavírá Radim Vysoký poselství ArtMasteru.

Články autora Honza Husták

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...