Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny10. 5. 2022 09:15

KION Battery Systems a BMZ tvoří elektrizující budoucnost

Firma rozšiřuje svůj výrobní závod v německém Karlsteinu a staví tak další milník na své cestě růstu a inovací procesů. Společnost koncem dubna oficiálně uvedla do provozu druhou výrobní linku na výrobu 24voltových baterií, používaných v mobilních skladových manipulačních zařízeních.

Martin Petřík autor

Foto: KION Moderní baterie – německé řešení pro udržitelný pohon nejen v intralogistice Foto: KION

Globální intralogistická skupina a výrobce lithium-iontových systémových řešení založili v létě 2019 KION Battery Systems s cílem vyrábět lithium-iontové baterie pro průmyslové vozíky. Cílem KBS je trvalé rozšiřování nabídky lithium-iontových produktů a výrobní kapacity pro region EMEA. To by mělo umožnit optimálně uspokojit rychle rostoucí poptávku po lithium-iontových bateriových systémech v odvětví intralogistiky a skladové techniky. Tato poptávka se neustále zvyšuje, především z důvodu vysoké účinnosti lithium-iontových pohonných systémů. Elektrické vysokozdvižné vozíky od KION Group disponují velkým výkonem, který jim umožňuje bez problémů konkurovat vysokozdvižným vozíkům se spalovacím motorem, a nabízejí tak udržitelnou alternativu pro řešení náročných oblastí využití – uvnitř i venku. Nová linka je výsledkem společného projektu KION group a BMZ.

„Naše moderní lithium-iontové vozíky jsou základem pro intralogistiku, která šetří zdroje. Spuštěním druhé výrobní linky nyní děláme další zásadní krok směrem k udržitelné budoucnosti v naší roli jednoho z předních dodavatelů,“ řekl Rob Smith, generální ředitel KION GROUP AG, při inauguraci druhé výrobní linky.

KION i BMZ mají odborné znalosti v oblasti lithium-iontových technologií na světové úrovni. Společnost po dvou a půl letech od svého založení ve svém nejmodernějším závodě již vyrábí 48–a 80voltové baterie pro protizávažové vozíky. Nyní se výroba rozšiřuje i pro další průmyslové vozíky. Po uvedení druhé výrobní linky do provozu má závod KBS kapacitu na výrobu 30 000 baterií ročně.

„KBS dává našim značkám další důležitou podporu jejich energeticky účinným pohonným systémům a výrazně posiluje naši pozici v oboru Li-ion baterií. Partnerství s BMZ se vyplácí,“ shrnuje Rob Smith. Osobně fascinován inovacemi produktů dále vysvětluje: „Odborníci z KBS v současné době vyvíjejí zcela novou baterii vysokozdvižného vozíku, která využívá články navržené speciálně pro KION, jedná se o špičkovou technologii připravenou v Německu.“

Místo pro vývoj Li-ion technologie zítřka

Kromě výroby baterií dělá oddělení výzkumu a vývoje v KBS významné kroky ve vývoji konceptů pro repasi lithium-iontových baterií a dalších využití systémů pro druhý nebo dokonce třetí život. Vývojový tým a další experti KION se zabývají celým životním cyklem baterie, od vývoje nových vlastních bateriových systémů a inteligentního řízení zátěže až po repasi, a nakonec recyklaci baterií s možností získat zpět až 95 % použitých surovin.

Zakladatel a výkonný ředitel BMZ Holding, Sven Bauer zdůrazňuje potenciál, který společně provozovaná společnost nabízí: „KBS spojuje know-how ze dvou různých světů. KBS znamená spojené síly průkopnického ducha a odborných znalostí dvou předních světových skupin ve vývoji lithium-iontových baterií a v intralogistice. Naše společně provozovaná společnost, založená na rostoucím trhu elektrifikace, prokázala během posledních dvou a půl roku svůj obrovský potenciál, a stala se tak během velmi krátké doby perspektivní jistotou ve skupině BMZ.“

KION Battery Systems v současnosti zaměstnává okolo 80 zaměstnanců v oblastech výzkumu, vývoje a výroby. V Karlsteinu vznikne ve střednědobém horizontu až 150 pracovních míst.

„Jsem potěšen, že rozšířená výroba udržitelných bateriových systémů vytvoří více pracovních míst zde v Karlsteinu,“ řekl Peter Kress, starosta města Karlstein am Main. „Jak KION Battery Systems, tak BMZ jsou předními dodavateli lithium-iontových baterií ve svých odvětvích, oba s významnou historií ve vývoji a obrovským potenciálem v této oblasti. Přál bych si, aby se zde prosadily i další špičkové technologické společnosti v udržitelných segmentech a vytvořily kvalifikovaná pracovní místa. Společnosti, jako je KION Battery Systems.“

Strategické zaměření na koncepty udržitelného pohonu

V rámci své strategie KION 2027 se intralogistická skupina zaměřuje také na energii a energetickou účinnost, které budou hrát rozhodující roli při řízení toku materiálů. Technologie pohonů zítřka je stěžejním bodem mezinárodních výzkumných a vývojových aktivit skupiny. KION již dnes nabízí zákazníkům ve svém portfoliu celou řadu intralogistických pohonných technologií, od spalovacích motorů po palivové články, přes olověné a li-ion baterie. Elektromobilita zde hraje obzvlášť důležitou roli, vzhledem k tomu, že skupina KION je jedním z předních poskytovatelů elektricky poháněných vysokozdvižných a skladových vozíků. Za posledních 10 let skupina prostřednictvím svých značek prodala více než jeden milion elektrických vozíků.  Přibližně 87 % všech nově vyráběných průmyslových vozíků od skupiny KION má elektrický pohon.

Společnost BMZ byla založena před 28 lety současným jednatelem a od svého vzniku hraje vedoucí roli v dalším rozvoji lithium-iontové technologie. Se svým rozsáhlým dodavatelským řetězcem má BMZ Group vynikající postavení na mezinárodní půdě a díky dlouholetým pracovním vztahům s výrobci článků usiluje o to, aby nabízela zákazníkům sofistikované, vysoce kvalitní produkty, včetně robustních logistických konceptů.

KION & BMY

KION Group je jedním z předních světových dodavatelů průmyslových vozíků a řešení dodavatelského řetězce. Její celé spektrum produktů a služeb zahrnuje průmyslové vozíky, jako jsou vysokozdvižné vozíky a skladové vozíky, stejně jako integrované automatizační technologie a softwarová řešení pro optimalizaci dodavatelských řetězců – včetně všech souvisejících služeb. Řešení KION Group zajišťují hladký tok materiálů a informací ve skladech, výrobních závodech a distribučních centrech zákazníků ve více než 100 zemích.

Skupina kótovaná na burze MDAX je největším výrobcem průmyslových vozíků v Evropě podle počtu prodaných kusů v roce 2021. Na základě příjmů za rok 2020 je skupina KION Group předním zahraničním výrobcem v Číně, včetně domácích výrobců, třetím tamním největším dodavatelem. Skupina KION je také jedním z předních světových poskytovatelů automatizace skladů na základě příjmů za rok 2020.

Na konci roku 2021 bylo na šesti kontinentech používáno více než 1,6 milionu průmyslových vozíků a více než 8 000 instalovaných systémů od skupiny KION Group, u zákazníků ze všech oborů a různých velikostí. Skupina má v současnosti kolem 40 000 zaměstnanců a vygenerovala ve finančním roce 2021 tržby cca 10,3 miliardy eur.

BMZ Group je globálním hráčem ve vývoji a výrobě meziodvětvových řešení lithium-iontových systémů. Nabízí produkty v celém řetězci přidané hodnoty, od článku a baterie až po druhý život a likvidaci. Kromě dodávek na trhy, jako jsou lékařské přístroje, zahradní technika a elektrické nářadí a průmyslové aplikace, se skupina BMZ považuje především za POSKYTOVATELE SYSTÉMU ZELENÉ ENERGIE. Díky výrobě domácích a průmyslových úložišť pro fotovoltaické systémy a také baterií pro elektromobilitu vyrábí BMZ základní vybavení infrastruktury potřebné pro energetickou a dopravní revoluci. S ohledem na rostoucí hrozbu klimatických změn a jejich dopadů je to důkazem toho, že BMZ bere svou sociální, ekonomickou a environmentální odpovědnost vážně. Centrála skupiny je v Německu a další výrobní závody má v Číně, Polsku a USA, stejně jako dceřiné společnosti v Japonsku, Velké Británii a Francii. Má také výzkumná a vývojová pracoviště po celém světě. Pro skupinu BMZ pracuje přes 1800 zaměstnanců.

Lithium-iontové baterie – vysoce účinná technologie s mnoha výhodami

Moderní baterie nabízejí mnoho výhod, díky nimž se jedná o udržitelnější a nákladově efektivnější alternativní pohonný systém. Lithium-iontové baterie mají například mnohem vyšší hustotu výkonu i účinnost ve srovnání s olověnými bateriemi. Baterie jsou nejen menší, ale pomáhají také snížit náklady na energii až o 30 %, a to při stejném výkonu. Navíc je není třeba při provozu měnit a nevyžadují servis. Lithium-iontové baterie lze dobíjet kdykoli, když se nepoužívají, takže jsou ideální pro vícesměnný provoz. Pokud jde o udržitelnost, baterie jsou při provozu v tomto ohledu dokonalé, protože neprodukují žádné emise. Díky čistému provozu jsou zvláště vhodné pro sektory s vysokými hygienickými požadavky, např. v potravinářském nebo farmaceutickém oboru. Výhody nejnovější generace baterií jsou dnes již jasné a přijímané. Baterie nabízejí stejné výkony, jakých se dosahuje při použití spalovacích vysokozdvižných vozíků, a to i v náročných, vícesměnných aplikacích s velkým zatížením, například v oboru manipulace se stavebními materiály.

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Mezinárodní projekt poutavě přibližuje udržitelný cestovní ruch

Nízkouhlíkový cestovní ruch, známý také jako udržitelný nebo...

Abychom se k nízkouhlíkovému cestovnímu ruchu přiblížili, musíme zvýšit...

Projekt Vinci byl financován s podporou Evropské komise...

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...