Středa 29. června 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Jak se (z)mění trh finančního poradenství?

Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Pokud sledujete český finanční trh, určitě vám neunikly. Šokující, neuvěřitelné a za bílého dne. Podvody na obyčejných lidech skrze takzvané prašivé dluhopisy. Stáli za nimi nepoctiví jedinci, kteří se schovávali za nejrůznější prohlášení a instituce, ale přitom jednali sami za sebe. Tím ale sebrali veřejnosti důvěru ve finanční poradce. Proč tomu tak je a co se musí změnit, aby poradci získali cennou důvěru zpět?

Jiří Havrlant ikona hodiny24. 5. 2022 15:45
Foto: Chytrý Honza Jiří Havrlant, CEO Chytrý Honza Foto: Chytrý Honza

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké. Nejdříve jim pandemie sebrala možnost dělat byznys v osobní rovině a museli naskočit do digitálu. Pak začalo šílenství kolem kryptoměn s vidinou královských zisků za pár hodin, následně se začalo mluvit o tom, že hypotéky vyjdou z módy, pozornost se upřela k neúnosné inflaci a nakonec se přidalo pár kauz s dluhopisy a nějaké to Ponziho schéma. Poradci se tak potýkali nejen s turbulencemi na trhu, změnou poptávky, technickými výzvami, ale i ztrátou důvěry vlastních klientů. A to jen kvůli pár nezodpovědným jedincům, kteří už si stejně skrze naši platformu na trhu takzvaně neškrtnou.

I když se koncovým zákazníkům nedivím, že v nejisté době opravdu nechtějí přijít o svoje těžce vydělané peníze, myslím si, že poctiví poradci v současnosti tahají za kratší provaz tak trochu neprávem. Vždyť se podívejte, celý segment se natolik zprofesionalizoval, že byste ho ani nepoznali.

O digitalizaci již bylo napsáno mnoho. I když má ve finančním byznyse výrazné místo, záměrně o ní nebudu mluvit. Věřím totiž, že došlo k jiné, zásadnější změně, které online doba napomohla, ale nebyla jediným faktorem. Mluvím o změně nastavení mysli, paradigmatu – zkrátka přechodu do nové doby.

Jak taková doba vypadá? Ve středu služeb finančního poradenství už nestojí pouze tlak na prodej a produkci, ale zejména klientova spokojenost. Z krátkodobých sprintů se začíná hrát na udržitelné a dlouhodobé. Běží se maraton. Myslím si, že tento trend je rozhodně zdravý a pomůže urychlit profesionalizaci celého segmentu. Už dávno totiž není na pořadu dne vysedávání po kavárnách či fastfoodech a lanaření studentů na pohádkové bohatství a jachty.

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují strukturu a portfolio produktů, ale neponoukají k pyramidovým strukturám. K těm neodmyslitelně patří takzvané servisky, jak jim poradci říkají, které zajišťují nástroje a síť, kterou by si jednotlivec nikdy neobstaral. Vedle proklientského trendu je tu totiž další. Obrovský tlak na technologie jak ze strany samotných klientů, ale i poradců.

Co to podle mě všechno znamená? Nejnovější technologie, know-how a složité online struktury si budou moci dovolit jen ti největší hráči. Ty menší čeká buď zánik, nebo skoupení giganty. Je to dobře? V krátkodobém horizontu to bude poměrně brutální změna pro řadu poradců, přes kterou se někteří přenesou s těžkým srdcem. Vše se totiž výrazně zjednoduší jak na straně poradce, tak na straně klienta a obě strany z toho budou značně benefitovat. Pokrok nezastavíme.

Znamenat to bude především to, že poradce se bude moci soustředit pouze na dotahování byznysu a zejména na vlastní vzdělávání, které bude stále nutnější pro udržení kroku s nároky ze strany klientů. Novinky, legislativu a přísun byznysu mu zařídí servisní platforma. S trochou nadsázky se dá říci, že klienty pak čeká takový poradenský Uber, kdy si jednoduše na pár kliků sjednají tu nejrychlejší a nejvýhodnější nabídku na trhu se servisem od prověřeného a transparentního profesionála.

Konsolidace trhu, která se s touto změnou ponese, navíc nebude rozhodně zavírat oči před nikým, kdo nebude chápat nový proklientský mindset. Podle toho, co vidím, slibuji si od toho další investici do bezpečnostních procesů a edukace, které maximálně ochrání zákazníka i poradce před špatnými rozhodnutími. Vedle toho bude neustále sílit trend online byznysu a zjednodušování komunikace a práce pomocí moderních nástrojů. Hlavní roli ale stále budou hrát lidé a jejich nastavení.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Místa, o kterých turisté (zatím) moc nevědí

Krajské nominace hlavních neobjevených skvostů kromě výše uvedených...

Jedním z kritérií krajských nominací neobjevených skvostů roku...

„Společně s organizacemi destinačního managementu se snažíme přilákat...

Analýzy
2021: Solidní výsledky českého autoprůmyslu

„Automobilový průmysl se už třetím rokem potýká s...

Pozitivní zprávou je, že na počtu zaměstnanců se...

Neméně důležitým úkolem už pro současnou vládu bude...

Analýzy
Ekonomická nálada je značně pesimistická

Polovina Čechů má za to, že finanční situace...

Před vypuknutím pandemie koronaviru hodnotilo 70 % obyvatel...

Změna indexu finanční situace domácností obvykle naznačuje směr...

Domácnosti lze z pohledu odolnosti vůči dopadům zdražování...

Inflační očekávání Čechů jsou v současnosti velmi vysoká,...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
2021: Solidní výsledky českého autoprůmyslu

„Automobilový průmysl se už třetím rokem potýká s...

Pozitivní zprávou je, že na počtu zaměstnanců se...

Neméně důležitým úkolem už pro současnou vládu bude...

Expertní pohled
Kauza Metrostav: Dobře myšleno, špatně provedeno

Metrostav je strategickým partnerem státu při budování infrastruktury....

Potvrzení tvrdého původního rozsudku bylo pro mnohé překvapením,...

Kauza Metrostav ukázala ale řadu problematických míst. Jak...

Smlouvy již uzavřené podle zúčastněných expertů rozsudkem dotčeny...

Názory
Daň z přidané hodnoty pro všechny? A proč ne?!

„Rada EU vyhověla naší žádosti o výjimku aplikovat...

Jaký bude praktický dopad tohoto opatření? Pro stávající...

Dovolte mi předestřít můj osobní názor. Nebylo by...