Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny3. 6. 2022 13:13

Generace Z chce udržitelnou současnost

Pro mladé lidi z generace Z je dnes udržitelnost zcela běžnou potřebou a nutností. V jejich volbách je to patrné, protože využívají možnosti sdílené dopravy, při nákupech dávají přednost také udržitelné módě a trendu bezobalového nakupování.

Petr Jarkovský autor

Foto: Accenture Trendy generace Z Foto: Accenture

Témata ochrany přírody a ekologie jsou pro mladé generace prioritou. Ochrana životního prostředí je stabilně oblastí, která mladší lidi nejvíce znepokojuje, přičemž skoro třetina mění své spotřebitelské chování ve prospěch firem s pozitivním dopadem na životní prostředí. Podle aktuální studie World Economic Forum 2022 pak jsou tahounem celé společnosti v oblasti ekologie a udržitelného životního stylu, a dokonce studie mluví o tom, že s sebou strhávají i další generace.

Využívají zelená sdílená auta

Mladí lidé jsou zastánci ekologického přístupu v oblasti dopravy a sdílení dopravních prostředků – automobilu či kola – s více lidmi pro efektivnější využití. Také často dávají přednost těm poskytovatelům sdílených vozů, kteří podporují ekologické pohony.

„Mnoho našich uživatelů jsou mladí lidé z generace Z. Nejčastěji je pak motivuje k využití vedle finanční dostupnosti, kdy nemusí platit drahé pořizovací a provozní náklady, ekologický ohled sdílení, a to, že šetří životní prostředí a planetu. My navíc ve své flotile automobilů využíváme hybridní pohony, které jsou vedle elektromobilů nejekologičtější variantou, ale oproti elektromobilům nabízí i jistotou dojezdu a sami si energii vyrábějí jízdou,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing.

Posilujícím trendem je etická a udržitelná móda

Podle průzkumu vyhledávače módy Glami trend udržitelnosti v Česku roste. Při nákupech módy ovlivňuje skoro každého druhého Čecha. „Výrobci udržitelných módních produktů pečlivě dbají na co nejnižší negativní dopad výroby na životní prostředí. Dbají na ekologické pěstování bavlny, na hospodaření s vodou, spotřebu energií, využití přírodních materiálů a barviv. Hlídá se také ekologičnost oděvních obalů a distribuce zboží,“ říká spolumajitel české značky Styx Ruslan Skopal.

Zmíněný průzkum dále ukázal, jaká jsou pro české zákazníky tři nejdůležitější kritéria, podle kterých udržitelnost posuzují. „Co znamená pro Čechy udržitelnost? A jaké jsou v tomto tématu nejčastější věci, které mají vliv na jejich nákupy módy? Jsou jimi nejčastěji používání organických či recyklovaných materiálů, výroba šetrná k životnímu prostředí a dobrá kvalita výrobku spojená s dlouhou životností,“ říká Ondřej Hyrš, ekolog a spolumajitel módní značky Vuch.

Bezobalové nakupování

Velký boom v poslední době zaznamenalo mezi trendy v udržitelnosti také bezobalové nakupování, jež odstartovala propagátorka bezobalové domácnosti Bea Johnson se svou knihou Zero Waste Home. Tvrdí, že ona se svou rodinou vyprodukuje pouze jednu zavařovací sklenici odpadu za rok.

Mnoho mladých lidí generace Z má právě k této ekologické cestě blízko. Snaží se celkově snížit produkci svého osobního a rodinného odpadu, a to zejména díky nakupování stáčené drogerie, bezobalové kosmetiky a potravin ve vratných dózách, které se po vyčištění znovu plní.

„Tlak na udržitelnost v módním průmyslu vede výrobce k tomu, aby uváděli, jak ekologická a etická je jejich výroba. Vznikl proto index udržitelnosti dopadu módy, který se zaměřuje na transparentní komunikaci informací o udržitelnosti s maloobchodníky i zákazníky, a to v reálném čase,“ říká Karel Kotoun, odborník v otázkách udržitelnosti ze společnosti Accenture.

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....