Sobota 15. června 2024
ikona hodiny29. 5. 2024 06:45

Proč se vyplatí jít na vysokou školu?

Podle dat Platy.cz je průměrný výdělek vysokoškoláka o 17 600 Kč vyšší než středoškoláka

Studium na vysoké škole přináší mnoho výhod. Patří mezi ně zejména větší finanční ohodnocení, užitečné kontakty, příležitosti pro rozvoj včetně zahraničních programů během studia i více možností pro výběr kýženého zaměstnání.

Petr Jarkovský autor

Foto: Shutterstock.com Průměrný výdělek vysokoškoláka o 17 600 Kč vyšší než středoškoláka. Rozdíl roste s odpracovanými lety, například po 6 až 10 letech je o 21 500 Kč vyšší Foto: Shutterstock.com

„Absolventi středních škol stojí před rozhodnutím, zda pokračovat ve studiu na vysoké škole nebo se zařadit na pracovní trh a najít si první práci. Vedle výrazně lepšího finančního ohodnocení jsou zde i další přínosy pro budoucí úspěšnou pracovní kariéru,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi.

Větší finanční ohodnocení

Peníze jsou nepochybně silný motivátorem nejen pro mladé bez ohledu na to, ve které evropské zemi žijí. Průměrný měsíční výdělek absolventa vysokoškolského studia magisterského a inženýrského stupně je o 17 600 Kč vyšší než se středoškolským vzděláním s maturitou. Vyplývá to z aktuálních dat portálu Platy.cz

I při dokončení pouze bakalářské úrovně vysokoškolského studia, tedy vysokoškolského studia I. stupně, si zaměstnanec vydělá v průměru o 10 tisíc Kč více než se středoškolák s maturitou.

Zdroj: Platy.cz Zdroj: Platy.cz

Vysokoškolákům s ukončeným vzděláním magisterského a inženýrského stupně pak podle Platy.cz také roste průměrný výdělek s odpracovanými lety rychleji a mají po jednom roce až dvou odpracovaných letech 54 940 Kč, po 3 až 5 letech 63 030 Kč (o 10 % více než při praxi menší než rok) a po 6 až 10 letech 69 940 Kč (o 41 % více). Zaměstnanci se středoškolským vzděláním s maturitou mají po jednom roce až dvou odpracovaných letech 43 520 Kč, po 3 až 5 letech 47 410 Kč (o 7 % více než při praxi menší než rok) a po 6 až 10 letech 48 440 Kč (o 19 % více).

Rozdíl v měsíčním ohodnocení středoškoláka a vysokoškoláka je tedy po 6 až 10 odpracovaných letech 21 500 Kč. Všechny uvedené částky zahrnují celkovou průměrnou mzdu včetně bonusů a odměn.

Networking

Vztah s člověkem, který umí s vámi do rána táhnout v baru a o dva dny se plahočit také do rána nad skripty, nebývá povrchní. Je vysoká pravděpodobnost, že s lidmi, které potkáte na vysoké škole, si vybudujete důvěrné vztahy trvající celý život.

„Dostatek času, menší závazky, společné zájmy a cíle – to vše je velmi dobrý předpoklad pro vytváření takovýchto vztahů. Je velmi pravděpodobné, že se se svými spolužáky setkáte i v profesním životě. Zkrátka na univerzitě zažijete první poctivý networking, který se vám pak vyplatí při získávání dobrého pracovního místa a ulehčí navazování dalších profesních vztahů,“ říká Hana Bachárová, HR manažerka společnosti Agromex.

Brána do světa příležitostí

„Erasmus je program, díky kterému hranice vlastní země, ale i vlastní komfortní zónu překročilo již mnoho studentů. Student, který odejde studovat na půl roku, případně rok na evropské či světové školy. Nejvýznamnějším benefitem studia v zahraničí je nepochybně zvýšení úrovně cizího jazyka. Dalšími jsou zbavení se strachu z neznámého, posílení odpovědnosti, navazování nových vztahů a kamarádství a první pracovní zkušenosti v podobě stáží a part-time jobů,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.

I když se student rozhodne zůstat během celého studia v ČR, může se chopit různých příležitostí, které přinášejí tuzemské firmy, neziskové organizace či samotné univerzity. Vždyť například i takové angažování se ve studentském parlamentu dodá organizační schopnosti či umění argumentace.

Užitečné pracovní zkušenosti

„Úspěšné české i zahraniční firmy nabízejí studentům během jejich studia pracovní stáže a práci na částečný úvazek. Kromě budování si zodpovědného přístupu k práci získá student cenné pracovní zkušenosti, ověří si v praxi, co ho bude v příštím povolání bavit a v případě part-time práce si vydělá svoji první výplatu,“ říká Josef Jankovský, HR manažer společnosti Vuch.

Není na místě odmítat ani neplacené stáže u prestižních zaměstnavatelů. V prvním CV po vysoké škole může být právě stáž ukazatelem šikovnosti, spolehlivosti a pracovitosti.

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Expertní pohled
Cla na čínské elektromobily nejsou řešením

Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) vzalo na vědomí rozhodnutí...

Zavedení nových celních opatření čínští výrobci určitě pocítí...