Sobota 15. června 2024
ikona hodiny17. 5. 2024 06:14

Firmy řeší, jak pojmout home office

Ke hledání pracovní rovnováhy mají ale firmy řadu technologických novinek

Firmy a zaměstnanci se po velkém výkyvu směrem k home office stále ještě snaží najít funkční řešení. Za poslední čtyři roky si osahaly home office dobře a nyní hledají každá svůj ideální mix. Je to těžké, ale při nacházení nové rovnováhy mají k dispozici řadu technologických novinek, které jsou k užitku.

Petr Jarkovský autor

Foto: Audiopro Nová technologie Cabolo pak v reálném čase a zcela offline nahrává, přepisuje, překládá, titulkuje, indexuje a archivuje audio-video obsah Foto: Audiopro

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou prověřené, firmy však musí řešit problémy ze vzdálenosti mezi spolupracujícími lidmi. Aktuálně podle dat společnosti Savills je například obsazenost kanceláří v Praze 57 %, přičemž před pandemií to bylo zhruba 70 %.

„Výzkumy zkušeností zaměstnavatelů a zaměstnanců ukazují, že ti, kteří mají možnost volby mezi prací z domova a kanceláře, jsou často motivovanější a loajálnější ke svému zaměstnavateli. Tato možnost podporuje lepší work-life balance, což má pozitivní dopad na pracovní výkon, duševní zdraví a celkovou pohodu,“ říká Tomáš Pavlíček z Atmoskop.cz. „Obrovským přínosem je ale technologický upgrade napříč celou společností, který firmám umožňuje volit pracovní nastavení odpovídající charakteru práce,“ dodává.

Videokonference kam se podíváš

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely jim totiž mnohdy z neznalosti a nezkušenosti plynoucí frustrující zážitky z problému s připojením, kompatibilitou, sdílením dokumentů a dalšími problémy třeba se zvukem či obrazem. To dnes už neplatí a téměř každý zaměstnanec je schopen se k jednání připojit třeba přes mobilní telefon.

„Před covidem byly videokonference sice běžnou technologií, ale dnes je videokonferenční gramotnost výrazně vyšší. Běžnou věcí jsou hybridní porady týmů, kdy se někteří členové mohou připojit ze služební cesty, z auta nebo z domova, když zrovna nemohou být přítomni,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro. „To, co je dnes rozdílové, je využívání všech možností videokonferenčních systémů, jako je například používání anket pro interakci se skupinou, virtuální tabule pro brainstorming, a také schopnost pružně reagovat při problému záložním řešením, takzvaný fail safe plan.“

Chytré kamery a další smart technologie

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré kamery spolu s dalším vybavením, které usnadňuje komunikaci a pomáhá i dalším následným procesům. Když se spojíte s třeba i s velkým týmem, například chytrá kamera Avonic a další systémy využívají sílu pokročilé technologie a umělé inteligence a dokáží zaostřovat na toho, kdo zrovna mluví, titulkovat o koho se jedná.

Nová technologie Cabolo pak v reálném čase a zcela offline nahrává, přepisuje, překládá, titulkuje, indexuje a archivuje audio-video obsah. Cabolo je průkopníkem v technologii přepisu řeči na text, a to, jak co se týče zpracování a rozpoznávání, ale i transformace řeči na text. Velmi dobře využitelnou funkcí je Cabolo Multimedia – konferenční systém, který za účelem automatického přepisu multimédií v jednom zařízení soustředí audio, video a text. To pak v souhrnu pomáhá překonávat fakt, že lidé nejsou při jednání na jednom místě.

„Chytré kamery a nástroje pro rozpoznávání a analýzu hlasu a AI aplikace identifikují jednotlivé účastníky v rámci místnosti a poskytují jim zpětnou vazbu, podporu a doporučení pro zlepšení komunikace, prezentace a spolupráce,“ říká Michal Černý.

Vybavené zasedačky – vysoká kvalita, kompatibilita a příjemné kreativní prostředí

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní komunikační technikou a technologiemi pro snadnou spolupráci. Navíc také poskytovat natolik zajímavé prostředí, aby ho sami zaměstnanci chtěli aktivně využívat pro svá interní i externí jednání.

„Na zasedačkách, huddle roomech a komunikační technice by firmy neměly šetřit. Pokud totiž vhodně nastaví firemní procesy, včetně vzdálené práce na home office a mají techniku a technologie vyladěné tak, aby dávaly dobrou podporu, ušetří si spoustu starostí,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. A dodává: „Samozřejmostí pak je neustálý update znalostí a dovedností všech zúčastněných zaměstnanců. Protože, i když budete mít nejlepší systémy a někteří je nebudou umět používat, investice vyjde na prázdno.“

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Expertní pohled
Cla na čínské elektromobily nejsou řešením

Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) vzalo na vědomí rozhodnutí...

Zavedení nových celních opatření čínští výrobci určitě pocítí...