Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny11. 7. 2022 07:00

Zpomalení růstu cen energií je jen ticho před bouří

Za měsíc červen se průměrná cena elektřiny zvedla jen mírně, a cena plynu dokonce poklesla. Což bohužel nic neznamená, v příštích týdnech a měsících analytici Ušetřeno.cz naopak očekávají výrazné zdražení energií. Je proto nutné sledovat ceny svého dodavatele a porovnávat je s ostatními nabídkami.

Sylva Sulaimanová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Podle indexu Ušetřeno.cz se koncová cena silové elektřiny v průběhu června zvýšila o necelých pět procent na 4704 Kč za MWh bez DPH. Po čtyřech měsících pomalejšího růstu se ale v průběhu července očekává její výrazné zvýšení. Elektřinu za ceny nasmlouvané před říjnem či listopadem minulého roku dodavatelé již vyprodali, a nyní jsou nuceni upravovat svoje ceníky směrem nahoru. Zdražení se proto nejvíce dotkne nových koncových zákazníků a stávajících, kterým končí fixace.

Cena MWh plynu sice v červnu meziměsíčně poklesla o 4,6 procent na 2815 Kč bez daně, v druhé polovině roku však podle Ušetřeno.cz může opět růst, a to výrazně. Stejně jako v případě elektřiny, také zemní plyn uskladňovaný pro nastávající topnou sezónu je nakupován násobně dráž, než loni touto dobou. Nově uzavřené či obnovené smlouvy proto budou mít výrazně vyšší ceny, a nakonec se zdražování nevyhne ani zákazníkům s probíhající fixací či produkty nenavázanými na základní ceníky dodavatelů.

Graf: Ušetřeno.cz Graf: Ušetřeno.cz

To, co se děje na energetickém trhu, lze označit jako tragédii pro domácnosti. Představte si rodinný dům vytápěný elektřinou s roční spotřebou 1 MWh ve vysokém a 14 MWh v nízkém tarifu. Za loňských cen domácnost za rok zaplatila něco přes 45 tisíc, v cenách letošních jde o přibližně 106 tisíc. Také pokud bydlíte v činžáku a elektřinou jen svítíte, zaplatíte přibližně dvakrát tolik, při roční spotřebě 2 MWh tedy 19 tisíc namísto zhruba 10 tisíc,“ upozorňuje Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Současné ceny zdaleka nemusí být vrcholem, zvláště v případě, že Rusko bude nadále omezovat dodávky plynu, což cenu elektřiny ovlivňuje výrazně. Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na 2 až 3 roky,“ dodává Michal Les. Je proto nutné, průběžně sledovat ceny svého dodavatele, a neustále je porovnávat s nabídkami konkurence.

O Ušetřeno.cz

Portál Ušetřeno.cz, který patří do produktové skupiny ČSOB, je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Umožňuje spotřebitelům si snadno a rychle vybrat nejen z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, ale také pomáhá ušetřit na plynu a elektřině nebo na mobilních službách. Stačí vyplnit krátký dotazník a poradci Ušetřeno.cz spočítají nejvýhodnější nabídku každému klientovi na míru a pomohou vše zařídit. Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jeho služeb dosud využilo přes 4,2 milionu klientů.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...