Středa 24. dubna 2024
ikona hodiny29. 7. 2022 07:57

EGAP snižuje odhad škod způsobených válkou

Navzdory probíhajícímu vojenskému konfliktu na Ukrajině a sankcím uvaleným na Ruskou federaci se obchodní případy pojištěné EGAP v zemích zasažených válkou daří částečně splácet. Od začátku konfliktu angažovanost EGAP v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině klesla o více než 3 miliardy korun na méně než 10 miliard korun. Celkové škody tak budou zřejmě nižší, než první prognózy na začátku války naznačovaly.

Jana Bártová autor

Foto: Shutterstock.com EGAP snižuje odhad ztrát způsobených válkou na Ukrajině Foto: Shutterstock.com

„Z celkového počtu všech uvedených obchodních případů považuje EGAP za výrazně ohrožené nesplácením případy v objemu přesahujícím jednu miliardu korun. Pokud by v těchto případech došlo k pojistným událostem, je EGAP zřejmě schopen je kompenzovat v rámci vlastního hospodaření, to ovšem z velké části závisí na dalším vývoji situace,“ vysvětluje mluvčí EGAP Jan Černý.

Dluhy z Ruska a některé i z Ukrajiny se daří z části splácet především díky usilovné práci pojišťovny a spolufinancujících bank. „V praxi to znamená, že jsme zahájili a úspěšně vedeme řadu jednání s dlužníky, a že se daří získávat extrémně důležité výjimky ruského ministerstva financí i národní banky, které umožňují tamním dlužníkům platit jejich eurové závazky,“ přibližuje Černý.

Přes všechno úsilí je ovšem zřejmé, že mnohé pohledávky zůstanou po splatnosti. „Nejčastěji jsou úhrady naplánovány v kvartálních, respektive pololetních splátkách. Vyhodnocení pololetních čísel tak nyní ukazuje, jak reálně situace vypadá. K 30.6. procházelo likvidací pojistné události 6 obchodních případů směřovaných do Ruska, 0 do Běloruska a 6 na Ukrajinu,“ dodává mluvčí.

Vzhledem k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině nemohou exportní pojišťovny hospodařící s veřejnými penězi pojišťovat zahraniční obchodní výměnu na tomto trhu. „Připravujeme se na podporu návratu českých firem na Ukrajinský trh, který bude představovat velké příležitosti pro české firmy při budování nové infrastruktury v zemi,“ doplnil mluvčí. Do meziresortního připomínkového řízení zároveň tento týden vstoupil dlouho očekávaný balíček rozšiřující možnosti EGAP při podpoře českého průmyslu.

„Aktuálně pomáháme českým exportérům na Ukrajině tím, že vyřizujeme pojistné události a v případě dodržení pojistných podmínek vyplacením pojistného plnění. Likvidací v této chvíli prochází pojistné události 6 obchodních případů směřovaných na Ukrajinu, v objemu dohromady zhruba 80 milionů korun,“ vysvětluje Černý.

Angažovanost EGAP v Rusku klesá již osmým rokem. Angažovanost tvoří několik starších odběratelských úvěrů, a pak množství menších obchodních případů většinou se splatností do 2 let. Ve srovnání s rokem 2017 je míra angažovanost EGAP v Rusku pouze čtvrtinová.

Celkový objem českého exportu podpořeného EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování EGAP tak podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur. Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Loni dokončený projekt Turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...