×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Budoucnost v realitách je blockchain technologie

O pojmech jako kryptoměna, blockchain a NFT jste už pravděpodobně slyšeli. Dávno už to nejsou pouhá módní slova. Společnost Blockchain.com, která poskytuje finanční služby v oblasti kryptoměn, vyhodnotila, že každý den je provedeno více než 300 000 potvrzených transakcí s kryptoměnami. Tyto digitální měny založené na blockchainu ovlivňují všechna odvětví, včetně toho realitního. A nouze není ani o kreativní způsoby investování jako je například crowdfunding.

Václav Růžička ikona hodiny22. 9. 2022 08:10
Foto: Shutterstock.com Blockchain nastupuje na realitní trhy Foto: Shutterstock.com

Co má crowdfunding a NFT společného? Otevírají investorům nové světy, a to doslova.

Být boháčem není třeba

Díky crowdfundingu se mohou lidé zapojit do investičních příležitostí, které byly dříve přístupné pouze velmi bohatým jednotlivcům. V rámci realitního crowdfundingu obvykle skupina investorů spojí svůj kapitál k financování realitního projektu organizovaného online platformou. Například developer chce postavit nový bytový dům za 300 milionů, ale od banky si zajistí úvěr pouze ve výši 160 milionů. Na dokončení projektu mu tak chybí 140 milionů, které může získat od investorů přes crowdfundingové platformy. Následný výnos u nemovitostních crowdfundingových příležitostí se obvykle pohybuje mezi 6 až 12 procenty.

„Žijeme ve světě, kde nemusíte být milionáři, abyste mohli začít investovat do nemovitostí, a možnosti přesahují rámec hmotného majetku. Nové slibné alternativy – crowdfunding a NFT v oblasti nemovitostí – umožňují investovat a budovat bohatství více lidem po celém světě,“ říká Jan Večerka, zakladatel a CEO aplikace BrikkApp.

Krypto a nemovitosti

Kryptoměny jako je Bitcoin a Ethereum jsou digitální peníze, které fungují v blockchainu. Blockchain je distribuovaná databáze, kterou lze připodobnit k účetní knize, a je sdílena mezi uzly počítačové sítě. Jako databáze uchovává blockchain informace v elektronické podobě v digitálním formátu, čímž udržuje bezpečný a decentralizovaný záznam transakcí. Spotřebitelé v posledních letech provádějí na bázi blockchainu každodenní transakce. A realitní průmysl si toho všímá a předbíhá tento nejnovější trend. Transakce probíhají jak v digitálním prostoru – metaversu, tak v reálném světě.

„Do budoucna vidím veliký potenciál v tokenizaci nemovitosti, která rozdělí nemovitost na více „tokenů“ v blockchainu, což umožní frakční nebo částečné vlastnictví aktiva. Tokenizace navíc umožní, aby se investování do nemovitostí stalo likvidnější, což znamená, že investoři mohou se svými podíly snadno, levněji a rychleji obchodovat. Toto dále rozšíří současné možnosti mikroinvestování do nemovitostí na bázi crowdfundingu,“ říká Jan Večerka.

Budoucnost digitálního pozemku

Internet se posouvá do další fáze a přesouvá reálný svět do kyberprostoru, známého také jako metaverse. Metaverse je virtuální prostředí přístupné přes internet, které obsahuje a propojuje nejrůznější virtuální světy. Lidé v nich komunikují a interagují v podobě avatarů ve 3D vykreslených komunitách.

Prodej a vlastnictví pozemků se v metaversu zaznamenává prostřednictvím převodu nepeněžitých tokenů (NFT). Tyto tokeny se od ostatních kryptoměn liší svou podstatou. Tím, že je NFT nezastupitelné, každý reprezentuje unikátní objekt. Nejdražší lokality se nacházejí v blízkosti míst, kde se shromažďuje velké množství uživatelů – nedávno například někdo zaplatil 450 000 dolarů za to, aby se stal sousedem Snoop Dogga ve virtuálním světě zvaném Sandbox.

Kryptoměny a blockchain dnes mění všechna odvětví od bankovnictví po zdravotnictví. Především se však ukazuje, že jedno z nejslibnějších využití blockchainu jsou nemovitosti. Ať už se jedná o byt k pronájmu, pozemek k prodeji, financování realitního projektu nebo vylepšení nemovitosti, blockchain dokáže optimalizovat všechny aspekty realitních transakcí.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu...

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat...

Trendy
Usměvavou recepční stroj ve všech směrech nenahradí

Dobrým příkladem technologií, které před nedávnem ohlásily nástup...

Moderní kancelářské budovy a její recepce se také...

V čem technologie v budovách přinášejí neocenitelnou pomoc,...

To, co platí ve vztahu technologie vs. člověk...

Expertní pohled
Klíčem k obnovení rovnováhy v retailu je redistribuce

Koronavirová pandemie a s ní spojené dlouhé čekací...

Až do vypuknutí pandemie koronaviru využívali obchodníci k...

Po více než roce striktních opatření se situace...

Ukazuje se, že stávající objednávkové a predikční systémy...

Nejnovější Aktuality

Věda a výzkum
Vědci otevřeli cestu pro využití grafenových tranzistorů

Velikost tranzistorů v integrovaných obvodech se v posledních...

Pohnuli solitonem a přiblížili se kvantovým počítačům

K syntéze řetízků nanografenu, které jsou tlusté právě...

Cestovní ruch
Cestovní ruch dostane dotace na marketing

„Jsem rád, že se mi podařilo vyjednat o...

Ministerstvo také zároveň intenzivně připravuje pro podporu cestovního...

Aktuality
Brno chystá na říjen ofenzívu umělé inteligence

„V tuto chvíli je na programu 14 akcí...

„Kosmický průmysl, herní průmysl, umělá inteligence – tam...