×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Pole pro optimalizaci výroby? Tandem MES a ERP

Že anglickou zkratkou MES (Manufacturing Execution System) označujeme softwarové řešení, které přibližuje podnikový informační systém reálné výrobě, nejspíš není nutné připomínat. Tato nenápadná „spojnice dvou břehů“ však dokáže posunout firmy k optimalizaci výroby. Jak toho lze dosáhnout?

Jan Hofman ikona hodiny4. 10. 2022 12:08
Foto: Shutterstock.com MES a ERP – výkonný tandem vytáhne výrobu na novou úroveň Foto: Shutterstock.com

MES je primárně určen společnostem, které již svůj podnikový informační systém mají (nebo si ho plánují pořídit) a chtějí získat kompletní přehled o reálném stavu výroby. Jak konkrétně funguje? Požadavky na produkci předává přímo do haly nebo dílny, kde zároveň vytváří platformu pro sběr dat. Informace o skutečném stavu výroby současně promítá zpět do ERP systému, který sám o sobě nemůže takováto data nabídnout, zato (pokud je komplexní) zajistí jejich konsolidaci a poskytne souvislosti, třeba v kontextu vybraného zákazníka, objednávky či projektu, rovněž lze všechna data vyhodnocovat za celou společnost.

Jaké jsou tedy možnosti tandemu ERP a MES napříč výrobním spektrem? Šíři pohledu na vlastní produkci a její kontext včetně vyhodnocení dopadu na společnost jednoznačně ovlivňuje komplexnost podnikového systému. Primárně jde o to, jaký rozsah funkčností kmenové ERP poskytuje. MES lze totiž obvykle napojit na takřka všechny agendy podnikových systémů, to znamená třeba APS, BI, sklady, personalistiku, účetnictví nebo servisní moduly.

Autor je ředitel oddělení podpory společnosti QI GROUP a odborník na výrobní moduly informačního systému QI. Článek byl publikován v IT Systems.

Z haly přímo na kancelářský stůl

Podívejme se nyní podrobněji, jak vypadá ideální spolupráce mezi komplexním ERP a MES. Vše začíná evidencí zákaznické objednávky v kmenovém systému, následuje tvorba kusovníků a určení konkrétních postupů. V této návaznosti se také tvoří výrobní zakázka a dokumentace, ERP dále naplánuje průběh produkce. Nyní veškeré informace přebírá MES, který je zobrazuje přímo na obrazovkách výrobních terminálů. Toto dopomáhá k přesné orientaci pracovníků, kteří zároveň všechny operace vykazují. Společně s informacemi získanými na pozadí (vytížení strojů, napětí, počet otáček, teplota, podezření na poruchu) se data odesílají do ERP, kde jsou dána do souvislosti s ostatními „administrativními“ údaji – firma tak získává přehledy k různým oblastem v nejširším možném kontextu. Ty se v praxi dají využít třeba k optimalizaci výrobních procesů. Pokud společnost sleduje poruchovost strojů, je pak snadnější naplánovat servisní prohlídky a další odstávky nebo odhalit úzká místa ve výrobě. Monitorování technických parametrů zase umožňuje vyladit postupy a omezit zmetkovitost. Díky nepřetržitému on-line napojení přijde varování před problémy včas – nejen toto napomáhá vedoucím pracovníkům k důležitým rozhodnutím. Porovnávání původního výrobního plánu se skutečností pak přispívá k zefektivnění technologických postupů, ty více odpovídají skutečnosti, což má přímý dopad na dodržení dodacích lhůt, využití skladových prostorů nebo cenotvorbu.

Takovýto dosah je možný pouze za předpokladu, že kmenové ERP je komplexní a disponuje propracovanou organizační strukturou a obchodními, ekonomickými, výrobními, skladovými i servisními moduly. Samozřejmě se stává, že společnost používá podnikový systém menšího rozsahu a některé úkony zajišťují aplikace třetích stran. Toto ale nedoporučuji, ucelená datová základna jednotného řešení totiž přináší spoustu benefitů a méně starostí.

Když je MES součástí ERP

Mít co nejkomplexnější podnikový nástroj je tedy výhodné, nejideálnější situace však nastává, pokud dodavatel nabízí svůj MES integrovaný přímo ve vlastním ERP systému. Datový můstek je pak optimalizovaný a vyladěný, zároveň odpadají problémy při zakázkovém napojování dvou cizích řešení. Pozitivními důsledky jsou rychlejší nasazení, větší garance spolehlivosti a přísun skutečně aktuálních dat z výroby. Reálné přínosy, jako například snižování nákladů, zvyšování efektivity a zlepšování kvality produktů, má pak každá společnost doslova na dosah ruky.

Nejnovější články

Aktuality
Jednejte s cizinci bez problémů. Ve svém jazyce

TAP2U je aplikace, která spojuje ty, kteří jsou...

Nápad vzešel z potřeby dorozumět se v rámci...

Expertní pohled
Jak dosáhnout stability cen energií v Česku?

Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika...

Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu...

Na trhu je mnoho menších i větších firem,...

Současný vývoj velkoobchodních cen elektřiny a jejich strmý...

Česko má největší poměr výroby elektřiny z uhlí...

Energetická koncepce založená na decentralizaci, zvýšené flexibilitě, inteligenci...

Analýzy ze Spořky
Kam se ztratila schopnost stavět rychle a efektivně?

Empire State Building byl nakonec dokončen před stanovaným...

Na druhé straně, aktéři, kteří se staví proti...

A kdeže jsme tedy ztratili tu rychlost a...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Jak dosáhnout stability cen energií v Česku?

Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika...

Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu...

Na trhu je mnoho menších i větších firem,...

Současný vývoj velkoobchodních cen elektřiny a jejich strmý...

Česko má největší poměr výroby elektřiny z uhlí...

Energetická koncepce založená na decentralizaci, zvýšené flexibilitě, inteligenci...

Názory
Investovat do Bitcoinu, nebo je to tunel?

Největší zájem přitahuje Bitcoin. Zatímco před rokem byla...

Pikantní na tom je to, že nám léta...

Dokud Bitcoin rostl na dohled hladiny 70 tisíc...

Z toho by šlo usuzovat, že až sedne...

Propad Bitcoinu je tak brutální, že se nabízí...

Expertní pohled
Dlouhodobá péče o zaměstnance je lékem na krizi

Firmy, které si své sociální prostředí dlouhodobě budují,...

Krize sebou do firem přináší propouštění, omezování výroby...

V době krize je také potřeba přesně vědět,...

Výsledky vzešlé z měření SocioRatingu lze navíc velmi...