×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Energie: Úspory, bezpečnost a nezávislost

Je český produkční potenciál v ohrožení?

Rovnou přiznejme, že ano. A na vině jsou (nejen) energie – posledním dnem tohoto roku skončí smlouvy na dodávky energií stovkám a tisícům českých firem, expertní odhady hovoří o 80 % z jejich celkového počtu. Drtivá většina z nich se tak od ledna ocitne na spotových cenách. Řadě z nich částečně uleví zastropování cen, mnohých se ale netýká. A i v případě zastropovaných cen představuje nárůst oproti těm, na které byla kalkulována produkce, více než pětinásobek. Česká vláda, na rozdíl od jiných evropských zemí, žádné další řešení nenabízí. A protože energetická krize dopadá silněji na výrobní provozy, dostane česká výrobní konkurenceschopnost opravdu těžkou ránu.

Foto: Aleš Funke Petr Karban ikona hodiny2. 11. 2022 15:06
Foto: Shutterstock.com Podniky řeší energetickou bezpečnost Foto: Shutterstock.com

Znovu se tak potvrzuje pravidlo, že spoléhat na vládní opatření a aktivitu je zbytečné, firmy – pokud chtějí přežít – si musejí pomoci samy. Limitou je ovšem čas. Existuje řada možností, jak dopad energetické krize zmírnit, existuje řada možností úspor a alternativních zdrojů, žádná ovšem není k dispozici okamžitě. A všechny vyžadují také investici. Vše komplikuje stav české ekonomiky i českých podniků: Drahé energie, drahé peníze, nedostatek expertů, podfinancované podniky, zastaralé technologie, absence kvalitního energetického managementu. Koktejl doslova smrtící.

To vše jsou důvody, proč komunikační agentura COT group, která se na podnikatelský sektor zaměřuje v mnoha projektech, dnes uspořádala pod záštitou Hospodářské komory a ve spolupráci s RHK Brno panelovou diskusi majitelů výrobních firem a energetických expertů z praxe.

Více než dvouhodinová živá debata má první reálné výstupy – ve dvou moravských výrobních firmách bude neprodleně zahájen projekt energetické bezpečnosti. Prvním krokem bude energetický audit. „Začínat bez něj absolutně nemá smysl, to je první nutný krok, který řekne, jaké jsou nároky konkrétního provozu a také naznačí možnosti úspor,“ komentuje to Ladislav Chodák, předseda představenstva RHK Brno.

Nutno dodat, že už v tomto kroku lze narazit – expertů a konzultantů jsou stovky, ale jejich kvalita je různá. „Jsou takoví, kteří nasypou data do excelu a něco jim vypadne. V padesáti procentech se asi trefí, ale když si hodíte korunou, máte stejnou šanci na úspěch. Mnohem přesnější jsou matematické modely, které dokáží z dat za delší časové období nejen velmi přesně spočítat charakteristiky spotřeby, ale najdou na základě zadaných parametrů i možnosti optimalizace pro firemní energetické hospodářství,“ poznamenal František Müller, expert na energetický audit a inovace v podnikové energetice, Mycroft Mind.

Na základě auditu pak lze navrhnout krátkodobá, střednědobá i dlouhodobá opatření, která mohou firmám za energie ušetřit i miliony korun, aniž by omezovaly jejich provoz. Podle zúčastněných expertů je ovšem nutné postupovat koncepčně – k dispozici je celá řada dílčích řešení a jejich kombinací. Jen pro představu – v provozech s určitou mírou pružnosti lze ušetřit až 30 % nákladů pouhým řízením energetických toků a nároků, k čemuž lze dnes využít i umělou inteligenci. Jsou tu tepelná čerpadla, odpadní teplo, fotovoltaika a baterie, spalování odpadů, jsou tu další alternativní zdroje energií a tepla, jsou tu inovativní technologické možnosti úspor. A velké téma, které může pomoci, je komunitní energetika.

Vybrat ale pro konkrétní podnik s konkrétním provozem optimální řešení vyžaduje znalosti a zkušenosti, celou problematiku je nutné řešit komplex a expertně. Co funguje v jedné firmě nemusí přinést efekt v jiné. Portál KomoraPlus bude dva zmíněné moravské projekty v jednotlivých krocích sledovat a dokumentovat, protože na nich lze jako na případových studiích ukázat konkrétní problémy, možnosti jejich řešení i reálné výsledky.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Cestování je zpět – silnější, ale zcela jiné

Obnovený zájem o cestování se odrazil i na...

Nejvýraznější pokles zájmu o letecké spoje zaznamenalo Omio...

„Vedle typu dopravy jsme zaznamenali změny i v...

Změnu v chování cestujících však nepřinesly jen uvolněné...

Expertní pohled
Změny přehledně: Co přinese schválený daňový balíček?

Od začátku roku 2023 se zvyšuje limit pro...

„Schvalování zákonů a různých daňových balíčků ke konci...

Až doposud byl limit daně z přidané hodnoty...

Paušální daň je možnost, jak ulevit papírování. Spočívá...

Součástí daňového balíčku o daních z příjmů vláda...

Už od prosince letošního roku dopadne na výrobce...

Cestovní ruch
V příštím roce vycestuje do zahraničí 44 % Čechů

Výsledky průzkumu představila Německá turistická centrála (DZT) na...

Dále byla na tiskovém brífinku představena aktuální vánoční...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Nezařazené
Rok 2023: průmysl se zastaví, inflace zůstane dvouciferná

Stagnace ekonomiky bude dána především dvěma protisměrnými faktory...

Kompenzační opatření pro podnikatele by mohly být kryty...

Nejistoty ohledně dalšího vývoje české ekonomiky jsou dány...

Aktivity HK ČR
V Písku poděkovala Komora firmám, které pomáhají

Na píseckém podnikatelském fóru poděkovala Jihočeská hospodářská komora...

Podnikatelské fórum připravila na předposlední den v listopadu...

Pochvala za spolupráci zazněla i od Vladimíra Homoly,...

„Poděkování patří nejen těmto 13 členům Jhk. Podporu...

Názory
Odbory nepodporují zaměstnance s nejnižšími příjmy

Mzdy musí odrážet přínos pracovníka pro firmu ve...

Odboráři nechtějí akceptovat snahu Ministerstva práce a sociálních...

Asociace českých nábytkářů je prakticky od svého vzniku...