×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

123456 – nejčastější heslo v Česku v roce 2022

Myslíte si, že neznáme vaše heslo?

Společnost NordPass zveřejnila 200 nejčastějších hesel roku 2022 podle unikátního vlastního průzkumu – v Česku je nejoblíbenějším heslem roku 2022  řetězec 123456. Zatímco v Česku je nejčastější heslo stejné jako v loňském roce, celosvětově se trend změnil – nejčastějším heslem na světě je řetězec password.

Emilija Gaivenyte ikona hodiny15. 11. 2022 17:13
Foto: Shutterstock.com Unikátní studie zveřejnila nejčastější světová i česká hesla Foto: Shutterstock.com

Společnost NordPass právě zveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu nejčastějších hesel. Letošní studie se zabývala trendy ve vytváření hesel po celém světě a tím, jak se používání hesel liší podle pohlaví, a také jaké jsou rozdíly ve vytváření hesel mezi 30 zkoumanými zeměmi. Poprvé společnost NordPass také analyzovala, jak trendy v popkultuře ovlivňují výběr hesel.

Navzdory opakovaným varováním odborníků na kybernetickou bezpečnost o důsledcích nezodpovědné správy hesel se uživatelé internetu opět provinili nedostatečnou péčí věnovanou heslům. V porovnání s údaji z roku 2021 zůstává 73 % z 200 nejčastějších hesel v roce 2022 stejných. Navíc 83 % hesel z letošního seznamu lze prolomit za méně než sekundu.

V letošním roce však společnost NordPass představila jak globální seznam, tak i oddělené údaje pro 30 zemí světa. Na webových stránkách jsou k dispozici také údaje rozdělené podle pohlaví.

 

20 nejčastějších hesel v Česku

 1. 123456
 2. 123456789
 3. 12345
 4. heslo
 5. maminka
 6. martin
 7. password
 8. veronica
 9. michal
 10. 1234
 11. superhry
 12. 110110jp
 13. monika
 14. milacek
 15. 123
 16. lucinka
 17. beruska
 18. dominik
 19. terezka
 20. slunicko

Celá studie je k dispozici zde.

Společné trendy při vytváření hesel v různých zemích a u různých pohlaví

Celkově jsou na českém seznamu hesel viditelné podobné trendy jako v řadě dalších zemí.

 1. Lidé mají tendenci při vytváření hesel maximalizovat pohodlí. Snadné kombinace čísel, písmen a symbolů stále naleznete na většině seznamů hesel po celém světě. „123456“ zůstává i nadále nejčastějším heslem v mnoha zemích, nejen v Česku, ale také v Kolumbii, Francii a Japonsku.
 2. Nejoblíbenějším heslem na světě je sice „password“ (použito ve více než 4,9 milionech případů), ale na předních místech žebříčků se objevují i jeho varianty, jako jsou „password1“, „Password“, „password123“, „Password1“ a „passw0rd“. V Česku je letos „heslo“ čtvrtým nejoblíbenějším heslem a „password“ se umístilo na sedmém místě.
 3. Používání jména k zabezpečení účtů je i nadále běžnou praxí uživatelů internetu. V Česku se mezi deseti nejoblíbenějšími jmény, která se používají jako hesla, objevila jména Martin, Veronika a Michal. V celosvětovém měřítku je tento trend rovněž výrazný: nejpoužívanějšími jmény lidí pro tvorbu hesel na světě byla jména Daniel, Thomas, Jordan, Michael, Marina a Jessica.

Pokud jde o další celosvětové trendy, výzkumníci si všimli, že podrážděnost z nutnosti neustále používat hesla se letos odráží i ve výběru uživatelů internetu: Hesla „fuckyou“, „fuckoff“, „fuckyou1“ a podobná hesla se objevovala zejména v Kanadě, Austrálii a Spojených státech. Mezi českými uživateli je „hovno“ 26. nejčastějším heslem. Na druhou stranu jsou hojně používána i láskyplná slova – „iloveyou“ a jeho překlady do jiných jazyků jsou ve většině zemí rovněž velmi rozšířenými hesly.

Aplikace NordPass

NordPass je správce hesel pro firemní i spotřebitelské klienty. Je vybaven nejnovější technologií pro maximální zabezpečení. Aplikace NordPass byla vyvinuta s ohledem na cenovou dostupnost, jednoduchost a snadné používání a umožňuje uživatelům bezpečný přístup k heslům na počítači, v mobilních zařízeních a prohlížečích. Všechna hesla jsou v zařízení šifrována, takže k nim má přístup pouze uživatel. Aplikaci NordPass vytvořili odborníci stojící za NordVPN – pokročilou aplikací pro zabezpečení a ochranu soukromí, které důvěřuje více než 14 milionů zákazníků po celém světě. Další informace najdete na adrese: nordpass.com.

Naše zvyky při vytváření hesel ovlivňuje popkultura

Na rozdíl od předchozích let společnost NordPass ve spolupráci s nezávislými výzkumníky v roce 2022 analyzovala, jak aktuální události a trendy životního stylu inspirují naše hesla. Společnost uvádí, které ze světově oblíbených filmů, sportů, jídel, aut, videoher, umělců, módních značek, a dokonce i nadávek se v heslech odrážejí nejvíce.

Například v kategorii „auto“ jsou nejčastějšími hesly „mini“, „kia“ a „ford“ a v kategorii „módní značky“ jsou na prvních místech „tiffany“, „aldo“ a „gap“.

Metodika průzkumu

Seznam hesel byl sestaven ve spolupráci s nezávislými výzkumníky, kteří se specializují na výzkum kybernetických bezpečnostních incidentů. Ti vyhodnotili databázi o velikosti 3 TB.

Výzkumníci rozdělili data do různých vertikál, což jim umožnilo provést statistickou analýzu podle zemí a pohlaví.

Pokud jde o genderovou vertikálu, zkoumané údaje byly klasifikovány podle pohlaví pouze tehdy, pokud obsahovaly genderový klíč. Pokud zkoumaná data klíč neobsahovala, byla klasifikována jako „neznámá“.

Méně veřejně dostupných údajů z kybernetických bezpečnostních incidentů

Podle Ievy Soblickaitové, produktové ředitelky (CPO) společnosti NordPass, byl letos vzorek hesel veřejně dostupných pro analýzu mnohem menší než v předchozích letech.

Tento trend není překvapivý, protože hesla je skutečně stále těžší prolomit kvůli rychle se vyvíjejícím technologiím, uvádí Soblickaitová. Vysvětluje, že stále více webových stránek nyní používá Open Authentication 2.0 (OAuth 2.0), oborový standard navržený tak, aby umožnil webové stránce nebo aplikaci přistupovat ke zdrojům hostovaným jinými webovými aplikacemi jménem uživatele, aniž by kdy sdílel jeho heslo.

Soblickaitová doplňuje, že vývojáři mají stále lepší dovednosti v oblasti hashování hesel, což znamená, že znaky hesel jsou transformovány tak, že jejich prolomení trvá déle. „Svou roli zde hraje i vícefázové ověřování (MFA) – s širším rozšířením této technologie hesla jednoduše ztrácejí svou hodnotu. I když heslo prolomíte, nemůžete dokončit ověření identity, pokud má uživatel zapnutou funkci MFA,“ dodává Soblickaitová.

Tipy pro zabezpečení hesel

Přestože společnosti zavádějí bezpečnostní opatření na ochranu našich účtů, všichni uživatelé by měli ke svým heslům přistupovat s opatrností. Níže uvádíme několik základních tipů, jak zlepšit „péči“ o svá hesla:

 1. Mějte přehled o všech účtech, které vlastníte či používáte. Odborníci doporučují smazat nepoužívané účty a znát přesný počet těch, které jsou aktivní. Tímto způsobem můžete předejít nedostatkům ve správě hesel.
 2. Vytvářejte dlouhá a jedinečná hesla a nikdy je nepoužívejte opakovaně. Nejodolnějšími hesly jsou složité kombinace čísel, velkých a malých písmen a symbolů. Jejich opakované používání nikdy nepřipadá v úvahu – pokud se někdo nabourá do jednoho účtu, jsou ohroženy i ostatní účty.
 3. Používejte správce hesel. Toto technologické řešení plně šifruje hesla uložená v trezoru a umožňuje jejich bezpečné sdílení. K mnoha kybernetickým bezpečnostním incidentům dochází kvůli prostým lidským chybám – lidé nechávají svá hesla otevřeně přístupná ostatním a ukládají je do aplikace Excel nebo jiných nešifrovaných aplikací.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Cestování je zpět – silnější, ale zcela jiné

Obnovený zájem o cestování se odrazil i na...

Nejvýraznější pokles zájmu o letecké spoje zaznamenalo Omio...

„Vedle typu dopravy jsme zaznamenali změny i v...

Změnu v chování cestujících však nepřinesly jen uvolněné...

Expertní pohled
Změny přehledně: Co přinese schválený daňový balíček?

Od začátku roku 2023 se zvyšuje limit pro...

„Schvalování zákonů a různých daňových balíčků ke konci...

Až doposud byl limit daně z přidané hodnoty...

Paušální daň je možnost, jak ulevit papírování. Spočívá...

Součástí daňového balíčku o daních z příjmů vláda...

Už od prosince letošního roku dopadne na výrobce...

Cestovní ruch
V příštím roce vycestuje do zahraničí 44 % Čechů

Výsledky průzkumu představila Německá turistická centrála (DZT) na...

Dále byla na tiskovém brífinku představena aktuální vánoční...

Nejnovější Průzkum

Průzkum
Zimní dovolená: Češi dají přes šest tisíc za osobu

Češi chtějí letos zimní dovolenou strávit v České...

„I přes obtížnou situaci s energiemi provozovatelé horských...

Za zimní dovolenou Češi plánují utratit v průměrů...

Průzkum
České e-shopy objevují nové platební metody

„Průzkum nám poskytl vhled do nabídky platebních metod...

Ačkoli využívání platebních metod na bázi BNPL zatím...

Nutností pro e-shopy je nabízet platbu na dobírku,...

Průzkum
ESG jako stopka při financování nemovitostí

Nárůst významu udržitelného financování potvrdili bankéři ve všech...

Přes 68 % zúčastněných bankéřů uvedlo, že jejich...

Nesplnění požadovaných kritérií ESG může vést až k...

Přibližně polovina dotázaných bankéřů uvedla, že připravují nebo...