Úterý 28. května 2024
ikona hodiny24. 4. 2024 14:00

Trhy v korekci, co bude dál

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu (higher for longer) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně rozsáhlé cenové korekce a značného nárůstu tržní volatility. Hlavní americký index S&P 500 se tak například v posledních dnech dostal na úroveň, kde byl naposledy kolem poloviny letošního února. Jaká jsou specifika současných burzovních pohybů a co můžeme ještě od trhů očekávat?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu (higher for longer) přenášejí negativně na globální finanční trhy Foto: Shutterstock.com

Akcie a dluhové cenné papíry jsou velmi citlivé na očekávanou úroveň inflace a na to, jak na ni může reagovat americká centrální banka (Fed). V návaznosti na poněkud horší, než očekávaný index spotřebitelských cen CPI, se akcie skutečně propadly a výnosy dluhopisů prudce vzrostly. CPI index v USA se již delší dobu stabilně drží nad 3 %, což je znatelně nad cílem tamní měnové autority.

Inflace je bohužel v americké ekonomice skutečně pevně zakořeněná (sticky). Na začátku letošního roku se přitom očekával pohyb sazeb směrem výrazně dolů. Připomínám, že ještě v únoru trh propisoval 6-7 snížení úrokových sazeb pro rok 2024. To nyní neplatí, pokud vůbec sazby půjdou dolů, bude to v září, a to pouze kosmeticky o 25 bazických bodů.

To se samozřejmě začíná projevovat zejména na „vyšponovaných“ technologických akciích spojených s umělou inteligencí. Akcie jako Intel a AMD zaznamenaly od začátku března poklesy o zhruba 35 %, což je značný propad. Na druhou stranu se NVIDIA držela poměrně stabilně. Ačkoli i zde byly zaznamenány určité ztráty, nebyly tak dramatické jako u Intelu a AMD. V pátek se však kurz NVIDIA propadl o 10 %. To značí, že mezi investory roste v tuto chvíli mohutně nervozita.

Pokud se podíváme na historické zkušenosti s propady na trzích, vidíme, že obvykle se mohou pohybovat od menších propadů o několik procent až po větší korekce, kdy hodnoty mohou klesnout o 10 %, 20 % nebo i více. V extrémních případech může dojít k takzvaným tržním krizím s propady přes 20 % nebo dokonce 50 % a více. Z pohledu posledních cenových poklesů se tak stále jedná o relativně zdravou korekci po mohutných růstech z posledních měsíců. Současné slevy tak brzy mohou být lukrativní investiční příležitostí, zvlášť pokud by inflace dále nerostla. Určitou míru zajištění investorům stále může nabídnout zlato, které působí protiinflačně, a i přes určité zpomalení růstu může být vhodným „bezpečným přístavem“ pro investory. Vysoké rozpočtové deficity ve vyspělých zemích, nárůst geopolitických rizik, vysoká inflace. To je prostředí, ve kterém se tomuto drahému kovu značně daří. U jiných aktiv to nyní bude vyžadovat od investorů značnou dávku trpělivosti.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...