Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny30. 1. 2023 13:34

Zaměření na obnovitelné zdroje se vyplácí

Investiční fond WATT & YIELD ze skupiny PORTIVA přinesl v roce 2022 investorům zhodnocení 10,3 %. Nad očekávání dobrý výsledek jediného fondu kvalifikovaných investorů zaměřeného na obnovitelné zdroje energie nacházející se na území ČR završilo úspěšné čtvrté čtvrtletí. V něm fond dosáhl výnosu 4,2 %.

Zuzana Kopuncová autor

Foto: Shutterstock.com Obnovitelné zdroje jako skvělá investice Foto: Shutterstock.com

Kromě dlouhodobě stabilního výkonu solárních a větrných elektráren se do výsledku fondu loni promítl také růst cen na trhu s elektrickou energií. Pozitivní vliv vysokých výkupních cen elektřiny na výkonnost fondu bude přetrvávat i nadále, i proto WATT & YIELD zvýšil svůj výnosový cíl na 8 %. „Výhodou fondu je stabilita, nezávislost na vývoji ekonomiky a značná předvídatelnost, které dosahujeme vhodnou diverzifikací našich zdrojů. Uplynulý rok potvrdil, že tato strategie funguje a přináší našim klientům atraktivní zhodnocení. Navýšení celoročního výnosového cíle je proto logickým krokem,“ vysvětluje manažer fondu WATT & YIELD Jakub Lukša.

Poslední kvartál roku 2022 přinesl kromě vynikajícího zhodnocení také rozšíření portfolia fondu. WATT & YIELD v listopadu získal podíl ve fotovoltaické elektrárně v jihočeské obci Roudné, která dlouhodobě dosahuje velmi dobrých výsledků. V roce 2022 tak došlo ke dvěma akvizicím, a to v souladu s dlouhodobým plánem. Portfolio fondu nyní zahrnuje čtyři fotovoltaické a tři větrné elektrárny.

„S dalším rozšiřováním našeho portfolia počítáme i pro rok 2023. Obnovitelné zdroje energie vnímáme nejen jako dlouhodobě stabilní investiční příležitost nezávislou na hospodářském cyklu, ale důležitý je také jejich výrazný přesah do oblasti udržitelnosti a energetické bezpečnosti, což oceňuje čím dál více investorů,“ říká Jakub Lukša s tím, že fond ke konci roku 2022 spravoval aktiva již přes 600 milionů korun. To je o téměř dvě třetiny více než před rokem.

Mezi zdroje WATT & YIELD by se v budoucnu měly zařadit mimo jiné i zcela nové solární elektrárny, jejichž výstavbu plánuje v letošním roce zahájit mateřská společnost PORTIVA v Česku i zahraničí. Více informací o fondu WATT & YIELD získáte na portiva.cz/fond

Investiční skupina PORTIVA se orientuje na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. Skupina působí v sedmi zemích střední a západní Evropy. Objem aktiv pod správou skupiny činil k 30. 6. 2022 9,3 miliardy korun při obratu 1,6 mld. korun a EBITDA 644 mil. Kč.

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...

Expertní pohled
Digitalizace v rámci nového stavebního zákona je příležitostí

Celý systém čekají velké změny včetně přechodu na...

S digitalizací systému úzce souvisí zavedení Portálu stavebníka,...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...