×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 8. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny19. 4. 2023 08:03

PORTIVA v obnovitelných zdrojích přerostla možnosti Česka

Do zahraniční expanze dá 2 miliardy ročně

Jeden z největších českých hráčů na poli výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů spouští zahraniční expanzi. Investiční skupina PORTIVA chce do výstavby fotovoltaických či větrných elektráren v Evropě investovat každý rok kolem dvou miliard korun.

Foto: Portiva PORTIVA v obnovitelných zdrojích přerostla možnosti Česka Foto: Portiva

V případě potřeby bude k developmentu nových zdrojů připravena přidat také akvizici již hotových projektů. „Jako skupina jsme dozráli do velikosti, jež už překračuje čistě český rozměr. Náš investiční apetit v oblasti obnovitelných zdrojů je nyní takový, že jen v tuzemsku jej zkrátka není možné naplnit,“ říká výkonný ředitel skupiny PORTIVA Pavel Svoreň.

První projekty již připravuje PORTIVA ve Španělsku, které se vyznačuje dostatkem vhodných pozemků pro výstavbu fotovoltaických elektráren a výrazně vyšším osvitem než Česká republika. Soustředit se chce především na výstavbu nových zdrojů – od nákupu vhodných pozemků, přes přípravu projektu, získání stavebního povolení, až po samotný development a připojení do sítě.

Investiční skupina PORTIVA

Orientuje se na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. Skupina působí v sedmi zemích střední a západní Evropy. Objem aktiv pod správou skupiny činil podle předběžných údajů k 31. 12. 2022 11,8 miliardy korun při obratu 2,9 mld. korun a EBITDA 639 mil. Kč. Více na www.portiva.cz

Mezi další vytipované země pro svou zahraniční expanzi řadí PORTIVA například také Itálii, Řecko či státy středního Balkánu. „Výstavba bude probíhat pod hlavičkou skupiny PORTIVA a našeho nového investičního fondu zaměřeného na developerské projekty v oblasti obnovitelné energetiky, který připravujeme na spuštění v první polovině letošního roku,“ doplňuje Ivo Vojáček, manažer zodpovědný za rozvoj energetické divize skupiny PORTIVA.

Elektrickou energii z nově dokončených projektů plánuje PORTIVA prodávat přímo konkrétním odběratelům prostřednictvím takzvaných PPA kontraktů.

Jen do konce letošního roku chce česká skupina začít v zahraničí provozovat fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 10 MW, dalších 20 MW nových obnovitelných zdrojů pak postaví v tuzemsku. Už letošní investice tak budou stačit na zdvojnásobení instalovaného výkonu, kterým PORTIVA disponovala dosud.

V dalších letech má zahraniční expanze podle Svoreně ještě výrazně zrychlit a dosáhnout tempa okolo 80 MW ročně, což odpovídá investicím v objemu zhruba 2 miliard korun. „Pro takový krok nastala příznivá kombinace faktorů, kdy se jednak daří skupině PORTIVA jako celku, jednak je v Evropě silná ekonomická i společenská poptávka po výstavbě a rozvoji obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Svoreň.

Pro financování své zahraniční expanze PORTIVA využije jak vlastní prostředky, tak bankovní peníze. „Velmi dynamicky rostou také naše další divize, takže i po spuštění expanze na poli obnovitelných zdrojů zůstane zachována stávající míra diverzifikace skupiny. Navíc budeme moci využít zahraničních zkušeností, které jsme jako skupina již nabyli například v segmentu IT služeb pro automotive, v němž působíme napříč celou Evropou,“ popisuje výkonný ředitel, jenž z PORTIVY plánuje na poli obnovitelných zdrojů postupně vybudovat hráče s celoevropskou působností.

PORTIVA expanzí v oblasti obnovitelné energetiky znovu stáčí svou pozornost k oboru, na kterém postavila základy svého stávajícího úspěchu. Ty sahají do roku 1995, kdy vznikla společnost ELDACO, jež jako předchůdce skupiny PORTIVA budovala a provozovala v České republice fotovoltaické i větrné elektrárny. Divizi obnovitelných zdrojů skupiny PORTIVA nyní tvoří 14 obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem 30 MW. Část z nich je součástí fondu kvalifikovaných investorů WATT & YIELD, jenž skupina založila.

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů

Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...

Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...

Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...

Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...

Analýzy
Digitalizace českého stavebnictví prochází zlomovým rokem

Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...

Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...

Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...

Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...

Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...

Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...

Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...

„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...

Trendy
Ve facility managementu hraje ESG stále důležitější roli

„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...

S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...

Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...

Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělá inteligence rozumí konopí. Jako všemu ostatnímu

Světové zdravotnictví se potýká s nedostatkem krevní plazmy, zejména...

Když se řekne umělá inteligence, hodně lidí si...

Zmínili jsme, že Miroslav Mašata se svými kolegy...

Umělá inteligence výzkumníkům našla nejen vědecké studie, ale...

Trendy
Duté skleněné kuličky uspoří teplo a pomůžou klimatu

Jeden muž se postaví těsně za papírový karton...

Podařilo se, a tak světlo světa spatřila řada...

Oldřich Pelikán proto věří, že pokud by se...

Další možností využití nátěru jsou venkovní fasády budov,...

Někdo může namítnout, že izolace odrazí teplo i...

Aktuality
Blíží se jubilejní Startup Show, kterou pořádá VŠB-TUO

„Není pochyb o tom, že Startup Show 2023...

Program Green Light je otevřený nejen studentům z Moravskoslezského...