×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny14. 4. 2023 06:03

První (nejen) české krůčky k vodíkové dopravě

První čerpací stanice v ČR, taxíky, sdílená auta, vlaky i autobusy

Vodíkový pohon stále více naplňuje roli pohonu budoucnosti. ČR má první čerpací stanici na pražském Barrandově, v Hamburku nově jezdí 25 vodíkových taxi, osvědčuje jako významná alternativa v logistice i vlakové dopravě. Testování probíhá v městské hromadné dopravě a na poli sdílených automobilů i v ČR. Australští vědci přišli s objevem, který by mohl vyřešit problémy s jeho výrobou. Objevili novou metodu, která by mohla změnit způsob výroby vodíku.

Foto: Toyota Mirai Taxi Hamburg Foto: Toyota

Výhodou vodíkového pohonu není jen šetrnost k přírodě, ale i relativně dlouhý dojezd a rychlé tankování. Místo dlouhého až hodinového dobíjení elektrovozu natankujete vodík do auta během 5 minut.  „Vodíkový pohon automobilů je na samém počátku masového rozšíření a má před sebou samozřejmě ještě některé výzvy. Spočívají zejména v oblastech vytvoření dostatečné infrastruktury pro podporu skladování a distribuce. Přesto považujeme vodíkový pohon ze reálnou budoucnost automobilové dopravy, a to nejen té osobní, ale také nákladní a veřejné,“ říká Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus.

Toyota Mirai druhé generace nabízí dojezd až 650 km a lze ji natankovat během několika minut. Je poháněna elektromotorem o výkonu 182 koní, který je napájen palivovými články, jež vyrábějí elektřinu reakcí vodíku a kyslíku. S vývojem vodíkových automobilů pokračuje i BMW, která právě zahajuje testovací provoz pilotní flotily nových BMW iX5 Hydrogen. Budou je testovat zákazníci značky a budou automobilce přinášet zpětnou vazbu ze života s vodíkovými auty. Ta ji pak využije pro další vývoj, protože novým elektromobilům s palivovým článkem věří a považuje je za součást budoucnosti mobility.

Na pražském Barrandově byla otevřena první veřejná čerpací stanice vodíku v ČR. Do roku 2025 by mělo v Česku fungovat dvanáct vodíkových čerpacích stanic a o pět let později osmdesát. Na dobíjecí a plnicí infrastrukturu má Česko připravených šest miliard korun a ve fázi schvalování je nyní jedenáct projektů vodíkových plniček.

Hamburg má nyní 25 nových taxi Toyota Mirai na vodíkový pohon. Toyota se totiž připojila k výměně hamburských vozů taxislužby za vozy s nulovými emisemi se svými vozy Toyota Mirai druhé generace. A to zde není vše, do roku 2025 totiž budou všechny hamburské taxíky bezemisní. Dalších 600 vozů Toyota Mirai jezdí v Paříži, v Kodani 100 a po celé Evropě jsou již ve flotilách carsharingových společností i půjčoven.

V Praze Toyotu Mirai testoval nedávno pro použití ve sdílené dopravě v českém prostředí Anytime carsharing a první výsledky jsou příslibem. „Aktuálně je pro nás ideální hybridní pohon, ale z toho, co se na trhu reálně nabízí, je vodíkový pohon smysluplným řešením, které může v budoucnu velmi dobře fungovat,“ dodává Milan Beutl z Anytime.

Vodíkový pohon se osvědčuje jako významná alternativa pro bezemisní a tichou dálkovou automobilovou dopravu. Proti klasickým elektromobilům nabízí navíc některé výhody – rychlejší doplnění paliva, delší dojezdovou vzdálenost či bezproblémový provoz i při nízkých venkovních teplotách. V běžném provozu se vodíkový nákladní vůz osvědčil i logistické společnosti Gebrüder Weiss, která jej již provozuje ve Švýcarsku pro maloobchodní distribuční dopravu. Co se týče vlakové dopravy na vodík, ta by mohla začít jezdit v ČR zhruba za pět let. Náklady na ně by se přitom příliš nelišily od současných vlaků. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu na železnici.

Pražský dopravní podnik se chystá testovat nový autobus poháněný vodíkem. Bude jezdit z Jižního Města na Barrandov na lince číslo 170, která byla vybrána mimo jiné kvůli své délce zhruba 40 kilometrů, kopcovitému profilu nebo blízkosti připravované první veřejné vodíkové plnicí stanice v Praze v ulici K Barrandovu. Vůz by měl vyjíždět z garáží Kačerov. Jedná se pokračování hledání alternativních způsobů pohonu vozů MHD, kdy jsou postupně zaváděny vozy na elektřinu a obnovován provoz trolejbusů.

Dalším krokem k masovějšímu rozšíření musí být lepší dostupnost vodíku pro automobily. Mohl by k tomu pomoci i nový objev vědců z australské University of Adelaide, kteří objevili novou metodu, výroby vodíku. Umožňuje využívat vodu přímo z oceánu k efektivní výrobě zeleného vodíku pomocí elektrolyzéru. A právě zelený vodík bude v budoucnu hrát velmi důležitou roli pro celé odvětví dopravy, protože využívá obnovitelné zdroje energie a v mnoha případech by mohl nahradit ropu.

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Názory
Evropská legislativa potřebuje očistec

HDP v EU by podle jarní prognózy Evropské...

Od začátku aktuálního legislativního období Komise (mandát 2019-2024)...

Zajistit předvídatelnost podnikatelského prostředí. Investice trvají 5-10 let...

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Nejnovější Aktuality

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Aktuality
SPoint, kontaktní místo pro sociální podnikání

„V SPointu získají sociální podnikatelé bezplatné poradenství a...

SPointy vznikají v rámci projektu Ministerstva práce a...