Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny26. 4. 2023 11:06

Pozor na skrytá úskalí gig ekonomiky

Podnikatelé v posledních letech pravidelně čelí výzvě v podobě nutného přizpůsobení se novým trendům ve všemožných oblastech. Nové formy spolupráce, úbytek zaměstnanců a nárůst freelance spolupracovníků anebo transformace dodavatelského i odběratelského řetězce? Vítejte ve světě gig ekonomiky.

Vít Kučera Vít Kučera autor

Přední český advokát se specializací na obchodní právo, zejména na oblast soudních sporů a fúzí a akvizic. Díky bohatým zkušenostem s vedením týmů, strategickým vyjednáváním či miliardovými fúzemi a transakcemi poptávají služby jím založené advokátní kanceláře k.law i ti nejnáročnější klienti z řad nadnárodních korporací i fyzických osob. V březnu 2022 se kancelář přejmenovala na endors.

Foto: Shutterstock.com Připravte se na gig ekonomiku Foto: Shutterstock.com

Sdílená ekonomika založená na platformách jako AirBnB a jí podobných postupně přechází v gig ekonomiku.Gig“ ekonomika, ptáte se? Název vychází z anglického označení konkrétního pracovního úkolu – gigu. V češtině tento jev prozatím bývá nejčastěji označován jako ekonomika zakázková.

Zakázková ekonomika je charakteristická vzestupem práce na vyžádání a pracovníky na volné noze, přičemž transformuje trh práce a poskytuje nové příležitosti podnikatelům, a to zejména těm drobnějším. Na druhou stranu pochopitelně do jisté míry ovlivňuje postavení jiné skupiny – zaměstnanců. Zakázková ekonomika přináší také řadu právních úskalí pro podnikatele, kteří jsou její součástí. Orientace v nich však může být (zejména) pro laika vcelku složitá. Uvedu pár příkladů:

Výzvou může být správné rozlišení mezi nezávislým dodavatelem, především je-li spolupráce opakující se, a zaměstnancem. Nesprávné zařazení spolupracovníků může vést k nákladným soudním sporům, ale také pokutám a jiným veřejnoprávním sankcím. Je třeba vyhodnotit mnohdy ne zcela jasná právní kritéria i faktickou povahu spolupráce a zajistit dodržování příslušných právních norem. Švarcsystém je totiž stále téma a vzestup zakázkové ekonomiky s největší pravděpodobností připoutá zvýšenou pozornost úředníků.

Podnikatelé v zakázkové ekonomice správně spoléhají na smlouvy definující podmínky vzájemného závazků mezi objednatelem a poskytovatelem gigu. Pro funkční ochranu zájmů obou (všech) zúčastněných stran je však zásadní zajistit, aby byly smlouvy zpracovány především na míru dané spolupráci. Používání vzorů je bohužel v ČR poměrně častý nešvar, který v konečném důsledku často přináší víc problémů než užitku. Odlišně je v různých vztazích nutné řešit i zcela zásadní věci, jako například práva duševního vlastnictví.

V rámci zakázkové ekonomiky podnikatelé shromažďují a zpracovávají osobní údaje klientů, zákazníků nebo poskytovatelů služeb. Správné nastavení spolupráce v této oblasti a dodržování příslušných norem je další výzvou, kterou je nutné zdolat s cílem prevence vzniku právních rizik spojených s porušením ochrany osobních údajů nebo porušením soukromí.

Pečlivě zvážit musí podnikatelé rovněž například své potřeby v oblasti pojištění, včetně obecné odpovědnosti, profesní odpovědnosti a pojištění odškodnění zaměstnanců. Vhodné pojistné krytí může poskytnout ochranu před potenciálními právními nároky a finančními ztrátami, které se v zakázkové ekonomice mohou objevit v dosti odlišné podobně v porovnání s dosud převažujícím dlouhodobým zaměstnáváním.

Jednoduché nejsou ani daňové souvislosti zakázkové ekonomiky. Pochopení daňových otázek a správné nastavení fungování spolupráce je nezbytné, abyste se vyhnuli zbytečným a nepříjemným střetu s daňovými zákony a finanční správou.

Orientace v právním prostředí zakázkové ekonomiky vyžaduje pečlivou pozornost nejen výše uvedeným právním oblastem. Vzhledem k tomu, že zakázková ekonomika stále roste, může být pro podnikatele klíčové, aby se v tomto rozvíjejícím se prostoru uměli správně pohybovat a díky tomu prosperovat. V současné době bude platit více než dříve, že je zapotřebí pozorně sledovat právní úpravu a v rámci aktuálně panujících trendů v tomto směru adaptovat také vlastní podnikání. A upřímně řečeno, může to být výzva mnohdy i pro profesionály.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...