×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny2. 5. 2023 10:41

S koncem čtvrtletí ekonomická očekávání vystřízlivěla

První čtvrtletí roku 2023 podniky uzavřely, z pohledu stavu světové ekonomiky, se smíšenými pocity. Zmatek je patrný při pohledu na údaje o HDP a inflaci. Vývoj HDP potvrdil, že globální ekonomika se v roce 2022 držela dobře, ale ne tak dobře, jak se trhy původně domnívaly – odhady HDP za 4. čtvrtletí 2022 byly jak pro USA, tak pro Německo revidovány směrem dolů. Údaje o inflaci naznačují, že se blížíme ke konci současného cyklu zpřísňování měnové politiky, ale nejsme tak blízko, jak trhy původně předpokládaly (nebo doufaly). Inflace v některých částech eurozóny byla vyšší, než se předpokládalo, a dokonce vyšší než v předchozích měsících, celková inflace v USA neklesla tak, jak se očekávalo, a jádrová inflace ve světě stále roste. Podniky budou pravděpodobně delší dobu čelit napjatým úvěrovým podmínkám a anemickému růstu.

Petra Štěpánová autor

Bisnode

Foto: Shutterstock.com S koncem prvního čtvrtletí ekonomická očekávání vystřízlivěla Foto: Shutterstock.com

„S koncem prvního čtvrtletí roku 2023 je v globálním ekonomickém prostředí cítit větší opatrnost. To, že se globální ekonomika v roce 2022 dobře držela, vzbudilo na trzích při vstupu do roku 2023 důvěru, i když údaje o inflaci přicházející z eurozóny a USA mohou počáteční veselí zhatit. Podniky mohou očekávat přísné úvěrové podmínky a slabší růst, než se předpokládalo. Březnové zasedání Fedu vyústilo v další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, zatímco údaje přicházející z Asie naznačují vyváženou dynamiku, která podporuje náš stabilní výhled pro tento region. Zatímco opětovné otevření pevninské Číny bude dobrým znamením pro ostatní asijské ekonomiky, slabost exportních trhů EU, Spojeného království a USA může vyhlídky regionu utlumit,“ uvedl Dr. Arun Singh, globální hlavní ekonom Dun & Bradstreet.

Kombinace historicky napjatého trhu práce, slabého trhu s bydlením a očekávání vyšších a dlouhodobějších sazeb v USA znamená, že pozice finančních trhů se oproti situaci před několika týdny obrací. Výnos desetiletého státního dluhopisu se opět vyšplhal nahoru, dolar znovu posílil a jestřábí rétorika jsou opět na vzestupu.

Na druhou stranu údaje přicházející z Asie upevnily náš pohled na tento region. V pevninské Číně po znovuotevření trhu nabírá na síle zpracovatelský průmysl, zrychlilo se cestování kolem lunárního nového roku a inflace zůstává pod kontrolou. Pevninská Čína právě oznámila 5% cíl růstu HDP pro rok 2023. Tento cíl je nižší než cíl stanovený pro rok 2022 a je dostatečně mírný na to, aby mohl být splněn, pokud nedojde k velkému šoku. Otevření Číny pomůže i dalším asijským ekonomikám, ale slabost exportních trhů EU, Spojeného království a USA, cyklický pokles na trhu polovodičů, vnější nerovnováha několika zemí s nízkými a středními příjmy a geopolitika působí na vyhlídky regionu jako tlumiče. Považujeme to za vyváženou dynamiku, která je základem našeho stabilního výhledu pro tento region, jenž je stále výjimkou z celosvětově se zhoršujících vyhlídek.

Blízkovýchodní region má za sebou střízlivý začátek roku v podobě zemětřesení v Sýrii a Turecku. Začátkem února se ceny ropy zvýšily v očekávání přerušení dodávek způsobených zemětřeseními. Vývoz z terminálu Ceyhan – uzlu pro vývoz ropy z Iráku a Ázerbájdžánu, který se nachází na pobřeží Středozemního moře – byl zastaven. Investoři zůstávají nervózní, protože se očekává, že čínská poptávka bude později v tomto roce opět stoupat, ale pro růst nabídky není mnoho prostoru. V krátkodobém horizontu předpokládáme, že cena ropy se bude pohybovat převážně na současné úrovni s občasnými výkyvy. Pro země GCC závislé na ropě vypadají vyhlídky na rok 2023 celkově slabší než na rok 2022.

Regionální výhled pro Severní Ameriku zůstává na úrovni Zhoršující se. Zpráva o zaměstnanosti v USA udala tón vyšším a dlouhodobějším úrokovým sazbám. V návaznosti na to příchozí údaje, které ukázaly nedostatečný pokrok v omezování inflace, upevnily názor, že americká centrální banka si možná bude muset zachovat svůj jestřábí sklon o něco déle, než trhy očekávaly na začátku roku 2023. V Kanadě výsledky HDP za 4. čtvrtletí ukázaly, že ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2022 nerostla. Zatímco inflace pokračuje v poklesu, výzva Bank of Canada k pozastavení zvyšování sazeb může být testována, pokud americký Fed na svém příštím zasedání v březnu překvapí trhy vyšším než očekávaným zvýšením sazeb. Trh práce v obou hlavních ekonomikách zůstává silný, zatímco trhy s bydlením značně oslabily, což se projeví na spotřebitelských výdajích. Samostatně index zdraví malých podniků D&B pro USA v prosinci 2022 klesl již čtvrtý měsíc v řadě, přičemž k poklesu došlo napříč odvětvími.

Regionální výhled západní a střední Evropy se Zhoršuje. Navzdory nejchmurnějším předpovědím se eurozóna i Spojené království v roce 2022 vyhnuly recesi, i když jen o vlásek. Protivítr však přetrvává. Růst by měl v první polovině roku 2023 ztratit dynamiku a vzhledem k tomu, že jádrová inflace je výrazně nad cílem, ECB i BoE pravděpodobně v nadcházejících měsících zůstanou na trajektorii zvyšování úrokových sazeb. Zatímco úvěrové riziko se v přísnějším finančním prostředí výrazně zvyšuje, podniky by měly zůstat ostražité. V posledním čtvrtletí roku 2022 vzrostl počet insolvencí v EU oproti třetímu čtvrtletí o 27 %; zatímco likvidace podniků ve Spojeném království jsou na podstatně vyšší úrovni než v letech před pandemií a upevňují trend, který začal v roce 2021. Ačkoli se Evropa zatím vyhnula nejhoršímu scénáři prodloužené recese vyvolané energetikou, inflace zatím není překonána. Tlak na náklady podniků pravděpodobně zůstane zvýšený a poptávka se bude pravděpodobně snižovat, protože spotřebitelé budou nadále pociťovat erozi své kupní síly.

Články autora Petra Štěpánová

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Analýzy

Cestovní ruch
Na podzim chtějí Češi cestovat hlavně po Česku

Podle srpnového šetření, kterého se zúčastnilo 1 000...

Celkem přitom v Česku ve 2. letošním čtvrtletí...

Podle analýzy DataRhymes z Booking je průměrná obsazenost...

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...