×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny6. 2. 2023 14:18

To nejhorší ještě zdaleka není za námi

Začátek roku byl příznivý, neboť snížení celkové inflace na vyspělých trzích ukázalo, že měnová politika funguje. „To nejhorší však ještě není za námi, protože tlaky na jádrové ceny ještě nepolevily. Centrální banky v některých zemích se stále budou muset spoléhat na zvyšování úrokových sazeb, což znamená, že by se podniky měly připravit na pravděpodobnou recesi. Snaha pevninské Číny o ekonomické oživení v roce 2023 pravděpodobně povzbudí poptávku, stejně tak bude mít pozitivní vliv zvýšení cestovního ruchu z Číny,“ hodnotí začátek roku 2023 hlavní ekonom Dun & Bradstreet Arun Singh.

Foto: Shutterstock.com Připravte se na recesi Foto: Shutterstock.com

S ohledem na stávající vývoj globální ekonomiky se odborníci z Dun & Bradstreet se shodují, že firmy, zejména ve vyspělých státech světa, by se měly připravit na recesi. Logika, že recese vyvolaná centrálními bankami (pokud vůbec nastane) by měla být mírná, by mohla platit pro USA, ale v Evropě může výsledky ovlivnit průběh války mezi Ruskem a Ukrajinou.

Pozitivní zprávy pro ekonomiku přicházejí z pevninské Číny, kde tvůrci hospodářské politiky zopakovali, že oživení ekonomiky je hlavní politickou prioritou pro rok 2023. Kromě nasazení úvěrové podpory pro sektor nemovitostí byly znovu otevřeny hranice a v několika provinciích byly vydávány spotřební poukázky, které mají stimulovat domácí poptávku. Do Číny, poprvé po dvou letech, dorazily dodávky uhlí z Austrálie, což naznačuje zlepšení vzájemných vztahů. Stejně tak evropští prodejci luxusního zboží s úlevou zaznamenali, že by se na trh mohli vrátit čínští spotřebitelé a nakupovat jejich výrobky. Profitovat by měl i cestovní ruch – v průběhu roku 2022 se, navzdory znovuotevření hranic, se boom cestovního ruchu v asijských ekonomikách nedostavil, a to kvůli nedostatku čínských turistů. To by se mělo změnit novým postojem pevninské Číny k omezujícím opatřením, nicméně počet případů onemocnění covidem zůstává stále vysoký. Proto několik zemí zavedlo opatření vůči příchozím cestovatelům z pevninské Číny. Je pravděpodobné, že přínosy z opětovného otevření Číny se budou projevovat spíše pomalu.

Výhled západní Evropy se v důsledku teplejších zimních měsíců přesunul ze stupně Rychle se zhoršující na Zhoršující

Stále jsme nepřekročili kritickou únorovou hranici, ale vše nasvědčuje tomu, že Evropa zvládla zimu lépe, než mnozí očekávali. Počasí bylo přívětivé, evropské firmy se držely lépe, než se očekávalo, průmyslový výroba nedostala takový zásah, jak se předpokládalo a první údaje o HDP naznačují, že Spojené království i Německo se v roce 20222 možná vyhnul recesi. „To je pozoruhodné vzhledem k tomu, čeho jsme byli svědky před několika měsíci. Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou stále pokračuje a rizika spojená s jeho eskalací zůstávají nedotčena, nicméně tyto náznaky vnímáme pro evropské ekonomiky pozitivně, a proto jsme zlepšili výhled na zhoršující se z rychle se zhoršujícího,“ uvádí se v lednovém výhledu pro globální ekonomiku od Dun & Bradstreet.

Minulý měsíc Evropa zavedla cenové stropy na ruskou ropu na úrovni 60 dolarů za barel. Evropské firmy se současně připravují na dodržení úplného embarga na dovoz surového a rafinovaného paliva z Ruska. To by mohlo trvale změnit toky obchodu s energií do regionu a má potenciál změnit energetický mix vstupů, což vytváří nové podnikatelské příležitosti.

Články autora Petra Štěpánová

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...