Pondělí 15. července 2024
ikona hodiny6. 2. 2023 14:18

To nejhorší ještě zdaleka není za námi

Začátek roku byl příznivý, neboť snížení celkové inflace na vyspělých trzích ukázalo, že měnová politika funguje. „To nejhorší však ještě není za námi, protože tlaky na jádrové ceny ještě nepolevily. Centrální banky v některých zemích se stále budou muset spoléhat na zvyšování úrokových sazeb, což znamená, že by se podniky měly připravit na pravděpodobnou recesi. Snaha pevninské Číny o ekonomické oživení v roce 2023 pravděpodobně povzbudí poptávku, stejně tak bude mít pozitivní vliv zvýšení cestovního ruchu z Číny,“ hodnotí začátek roku 2023 hlavní ekonom Dun & Bradstreet Arun Singh.

Petra Štěpánová autor

Bisnode

Foto: Shutterstock.com Připravte se na recesi Foto: Shutterstock.com

S ohledem na stávající vývoj globální ekonomiky se odborníci z Dun & Bradstreet se shodují, že firmy, zejména ve vyspělých státech světa, by se měly připravit na recesi. Logika, že recese vyvolaná centrálními bankami (pokud vůbec nastane) by měla být mírná, by mohla platit pro USA, ale v Evropě může výsledky ovlivnit průběh války mezi Ruskem a Ukrajinou.

Pozitivní zprávy pro ekonomiku přicházejí z pevninské Číny, kde tvůrci hospodářské politiky zopakovali, že oživení ekonomiky je hlavní politickou prioritou pro rok 2023. Kromě nasazení úvěrové podpory pro sektor nemovitostí byly znovu otevřeny hranice a v několika provinciích byly vydávány spotřební poukázky, které mají stimulovat domácí poptávku. Do Číny, poprvé po dvou letech, dorazily dodávky uhlí z Austrálie, což naznačuje zlepšení vzájemných vztahů. Stejně tak evropští prodejci luxusního zboží s úlevou zaznamenali, že by se na trh mohli vrátit čínští spotřebitelé a nakupovat jejich výrobky. Profitovat by měl i cestovní ruch – v průběhu roku 2022 se, navzdory znovuotevření hranic, se boom cestovního ruchu v asijských ekonomikách nedostavil, a to kvůli nedostatku čínských turistů. To by se mělo změnit novým postojem pevninské Číny k omezujícím opatřením, nicméně počet případů onemocnění covidem zůstává stále vysoký. Proto několik zemí zavedlo opatření vůči příchozím cestovatelům z pevninské Číny. Je pravděpodobné, že přínosy z opětovného otevření Číny se budou projevovat spíše pomalu.

Výhled západní Evropy se v důsledku teplejších zimních měsíců přesunul ze stupně Rychle se zhoršující na Zhoršující

Stále jsme nepřekročili kritickou únorovou hranici, ale vše nasvědčuje tomu, že Evropa zvládla zimu lépe, než mnozí očekávali. Počasí bylo přívětivé, evropské firmy se držely lépe, než se očekávalo, průmyslový výroba nedostala takový zásah, jak se předpokládalo a první údaje o HDP naznačují, že Spojené království i Německo se v roce 20222 možná vyhnul recesi. „To je pozoruhodné vzhledem k tomu, čeho jsme byli svědky před několika měsíci. Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou stále pokračuje a rizika spojená s jeho eskalací zůstávají nedotčena, nicméně tyto náznaky vnímáme pro evropské ekonomiky pozitivně, a proto jsme zlepšili výhled na zhoršující se z rychle se zhoršujícího,“ uvádí se v lednovém výhledu pro globální ekonomiku od Dun & Bradstreet.

Minulý měsíc Evropa zavedla cenové stropy na ruskou ropu na úrovni 60 dolarů za barel. Evropské firmy se současně připravují na dodržení úplného embarga na dovoz surového a rafinovaného paliva z Ruska. To by mohlo trvale změnit toky obchodu s energií do regionu a má potenciál změnit energetický mix vstupů, což vytváří nové podnikatelské příležitosti.

Články autora Petra Štěpánová

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...

Analýzy
Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity....

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce...

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování...