Neděle 19. května 2024
ikona hodiny3. 6. 2023 07:18

Češi při rekonstrukcích řeší hlavně kvalitu materiálu

Pět procent Čechů rekonstruuje obvodové zdivo, nebo to plánuje. Zasahovat do stěn se letos během renovace nemovitostí chystá o dva procentní body více investorů než před rokem. Opravy obvodových stěn nyní tvoří pětinu všech realizovaných či plánovaných rekonstrukcí. Ve zbytku případů se pak jedná o změny v interiéru nebo výměnu střechy. Vyplývá to z průzkumu, který pro Wienerberger provedla společnost Ipsos.

Věra Binderová autor

Foto: Wienerberger Když se to týká obvodového zdiva, chtějí Češi kvalitu Foto: Wienerberger

„Zdicí materiál pro stavbu nebo rekonstrukci řeší či plánuje řešit 10 % populace, což znamená nepatrný nárůst ve srovnání s loňským rokem. Lidé nyní častěji investují do kvality a trvalých řešení, protože chtějí své nemovitosti zhodnotit. Zároveň často vlastní úspory, které chtějí ochránit před inflací, ale nestačí jim ke stavbě nového domu. S jejich pomocí mohou alespoň zvýšit hodnotu už existující nemovitosti až o desítky procent. Proto investoři nejčastěji volí pálené cihly, na nichž oceňují delší životnost a vyšší kvalitu,“ říká ředitel produktového managementu a business developmentu Jiří Dobiáš.

Realizace rekonstrukce se lidé nejčastěji plánují chopit vlastními silami nebo chtějí kombinovat stavbu svépomocí s prací profesionálů – obě možnosti shodně zvolilo 41 % účastníků průzkumu. Ve srovnání s loňským rokem však vzrostl podíl těch, kdo se rozhodli obejít bez pomoci expertů. „Čechy motivuje přiložit ruku k dílu především snaha ušetřit peníze (61 %). Nelze ale zapřít ani skutečnost, že kutilství je nám vlastní. Mnoho tuzemských obyvatel se považuje za manuálně zručné, případně mají zkušenosti se stavbou nebo řemeslníky v rodině a mezi přáteli, a tak se spoléhají na jejich odbornost. Řadu lidí pak práce na stavbě jednoduše baví. Rekonstrukci na klíč naopak volí ti, kdo preferují rychlost, relativně jednoduchou realizaci a jistotu, že práce bude odvedena profesionálně,“ komentuje manažer produktového školení Porotherm Jan Huber.

Lidé, kteří kombinují vlastní síly a práci firem či řemeslníků, pak nejčastěji uvádí, že si plánují najmout odborníky pouze na ty činnosti, které sami nezvládnou. „Mám kolem sebe lidi z tohoto oboru, znám jejich práci a profesionální přístup. Také bych rád měl dohled nad celým průběhem stavby a případnými výdaji,“ zdůvodnil své rozhodnutí kombinovat svépomocné a odborné stavitelství jeden z respondentů.

Češi si obecně velmi cení vysoké kvality obvodového zdiva a tedy i celé stavby. Kvalitu jako důvod pro volbu zdiva z pálených cihel uvádí v průzkumu o 14 procentních bodů častěji než loni. Roste také důraz na trvanlivost materiálu, a to o 9 procentních bodů. Dále rekonstruující většinou při volbě materiálu hledají nejlepší poměr ceny vs. kvality a dají i na předchozí dobré zkušenosti s různými typy stavebnin. Kromě osobních rozhovorů se stavaři, architekty či se známými řemeslníky je pro svépomocníky největším zdrojem informací internet, kde sledují hlavně sociální sítě, YouTube a portály o stavebnictví.

„S cihlami Porotherm má zkušenost 14 % tuzemské populace a během stavby je chce využít 11 % respondentů. Uvádí, že jim tyto cihly často doporučují stavební firmy a prodejci stavebnin, případně známí, kteří mají se zděním zkušenosti, popřípadě je našli na našem webu. My jsme pro svépomocníky natočili mimo jiné edukační seriál, pomáháme jim s odhadem ceny a množstvím materiálu pomocí konfigurátoru a poskytujeme jim kvalitní produkty i cenné rady, abychom je provedli celým procesem,“ uzavírá Jan Huber z Porothermu.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...