×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny10. 7. 2023 10:08

Expertní výhled na druhé pololetí

Hospodářský růst zpomalí, katastrofa ale (zatím) nehrozí

Globální ekonomika se ukazuje být poměrně odolnou, řada příchozích dat nicméně naznačuje, že nadcházející měsíce i tak přinesou zpomalení růstu. Asie v čele s Čínou, nezažívá tak silné postpandemické oživení, jak se očekávalo, to ale nic nemění na faktu, že (do budoucna) region podle ekonomů bude tahounem globálního růstu, zaznělo v červnové debatě z cyklu Alter Eko. Vedle ekonomického výhledu byly jejími tématy také umělá inteligence či konsolidační balíček české vlády.

Tomáš Beránek autor

investicniweb.cz

Foto: Shutterstock.com Asie tahounem zítřejšího růstu Foto: Shutterstock.com

„Nejoptimističtějším myslitelným scénářem je, že letošní druhé pololetí nebude ve světě z hlediska makroekonomického vývoje horší než první polovina roku. Mnohem realističtější se však zdají být očekávání, že ekonomika bude zpomalovat. Nejistý je zejména vývoj inflace, ten přitom bude ovlivňovat politiku centrálních bank, která předurčí rovněž to, jak bude vypadat rok 2024,“ řekl hlavní ekonom a šéf analýz pro asijsko-pacifický region v ING Robert Carnell.

Centrální banky v čele s Fedem by podle Carnella v aktuální situaci měly k úpravám měnové politiky přistupovat opatrně. Měly by zejména brát v potaz to, že jejich kroky se propisují do ekonomiky s časovým zpožděním. „Největším spojencem Fedu je teď z mého pohledu čas. Inflace bude dále klesat, jen je třeba počkat, až dřívější kroky začnou působit. Důležité dnes je (se sazbami) nepřestřelit,“ upozornil.

Alter Eko expertní výhled na druhé pololetí 2023: Robert Carnell

Čínské pocovidové oživení, na které ekonomové sázeli, probíhá, není ovšem tak silné, jak se předpokládalo. To podle Carnella však nic nemění na faktu, že Čína má namířeno k dalšímu posilování svého významu v globální ekonomice. „Čína se mění, sledujeme postupné posilování domácí spotřeby na úkor doposud dominantní výroby. Je evidentní, že Peking pochopil, že výroba pro výrobu – příkladem budiž přebujelá rezidenční výstavba – není tím, co jí zajistí prosperitu, poznamenal. Pokud se někdo dívá jen na tempo růstu HDP, vnímá probíhající změny jako problematické. Pokud se ale nad věcí zamyslíme, pochopíme, že sledujeme hlavně přechod Číny k udržitelnějšímu růstu,“ vysvětlil.

V druhé části debaty se Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding, zaměřil na starý kontinent, kdy mimo jiné upozornil na jeho zaostávání v řadě oblastí vlivem nedostatečných inovací a mnohdy zbytečného omezování potenciálně revolučních novinek. „Evropa se bije v hruď, že jí sice ujel vlak s umělou inteligencí, stejně jako předtím vlak s daty, zato ale Evropský parlament přinese tu nejpřísnější regulaci,“ poznamenal. Česko, potažmo Evropa podle něj musí pochopit, že extrémně přísná regulace je zabijákem konkurenceschopnosti, a musí se tak více otevírat příležitostem.

Alter Eko expertní výhled na druhé pololetí 2023: Miroslav Singer

Takřka jisté podle Singera je, že evropská ekonomika nadále poroste pomaleji než zbytek světa. „To na jednu stranu není takové neštěstí, protože životní standard nemáme špatný, na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že životní standard chudších Evropanů se dramaticky přibližuje životnímu standardu světového průměru, možná stále vyššího nadprůměru,“ upozornil.

Na téma konsolidačního balíčku tuzemské vlády pak poznamenal, že jde o kompromis vycházející z toho, že problém (veřejných financí) není tak velký. Vzdálenost ke skutečnému ‚průšvihu‘ je značná, Řeckem opravdu nebudeme ani za několik volebních období, o to je to ale svým způsobem horší, protože ta bolest není dostatečně silná.

Závěr diskuze patřil opět umělé inteligenci, tentokrát se zaměřením na její vliv na trh práce nebo byznysmodely podniků. Raffaella Tenconi, výkonná ředitelka ADA Economics, vyjádřila přesvědčení, že využívání generativní umělé inteligence přináší mnohem silnější impulzy než jakékoli jiné dřívější technologické novinky, současně ovšem odmítla obavy, že by umělá inteligence měla působit disruptivně na trhu práce.

„Obávám se, že úplně přesně nechápeme, v čem je umělá inteligence skutečně dobrá a v čem jsou její limity, tedy že umí analyzovat data, říct ‚co‘, ale neumí jako člověk říct ‚proč‘. A také jsem přesvědčená, že problematiku (umělé inteligence) ještě nechápeme komplexně, což bohužel mimo jiné znamená, že přístup regulátorů v krátkodobém horizontu takřka jistě nebude správný, a tedy omezí investiční potenciál těchto inovací,“ dodala.

Více o cyklu debat najdete na webu poradenské společnosti Alternative Perspectives, provozovatele platformy Alter Eko.

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Jak podchytit SEO pro svůj byznys a nezbláznit se z toho

Search Engine Optimization, zkráceně SEO, v češtině chápeme...

Obecně společným znakem SEO je zalíbit se Googlu....

Mít svižné a technicky správně zpracované stránky nemusí...

Při spravování obsahu vašeho webu nesmíte zapomínat i...

V principu platí, že vaší snahou by mělo...

Stejně jako každý digitální obor, i SEO v...

Expertní pohled
Nové tváře a trendy: Marketingové kampaně v čele s influencery

Nové influencerské tváře se objevují každou chvíli a...

Využití influencerů v marketingu má své výhody i...

Pokud ale nechcete svůj budget zbůhdarma vyhodit z...

Jak tedy ze spolupráce vytěžit maximum? Podle Ondřeje...

Čím více followerů, tím větší dosah… Zní to...

Málokterý influencer umí číst myšlenky. Hned na začátku...

Pohled z praxe
Prevence znamená lepší život

Proč se osobně tak zasazujete o spolupráci s firmami na péči...

Jak by měl management při zavádění změn postupovat?...