Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny11. 7. 2023 06:08

Odvětrávání střechy prodlouží její životnost a zajistí příjemné bydlení i v podkroví 

Trendem je liniové odvětrání střechy

Odvětrávání střechy neznamená jen otevření střešních oken. Aby si krytina z pálených tašek zachovala svou perfektní funkčnost a krásu co nejdéle, je zásadní odvětrávat vzduchovou mezerou pod krytinou. Tondach má ve svém sortimentu několik moderních a kvalitních doplňků, mezi které patří i běžné větrací tašky či speciální tašky pro liniové odvětrání, díky kterým lze docílit správného proudění vzduchu v konstrukci střechy.

Věra Binderová autor

Foto: Shutterstock.com Střecha musí větrat Foto: Shutterstock.com

Na střechách se již tisíce let objevují různé varianty komínků na hřebenáčích, takže je jisté, že potřeba odvětrat prostory pod střešní krytinou nebyla neznámá ani našim předkům. Současné pálené tašky ovšem nabízí spolehlivá řešení, která investora nezklamou. A ani nesmí – obyvatelé podkrovních bytů by totiž jistě nechtěli žít ve vlhkém a přehřátém prostředí. Navíc absence odvětrávání střechy by mohla nemovitost znehodnotit i o miliony korun.

Aby střecha větrala, je nutné jednak zabudovat do krytiny dostatečný počet větracích tašek, ale také dbát na to, aby se otvory, které mají za úkol nasávat vzduch (tedy u okapu), neucpaly listím, větvemi a jiným nepořádkem. Samozřejmostí je dodržování stavebních norem a Pravidel pro navrhování a provádění střech.

„Nasávací otvor na střeše u okapu by měl být minimálně 200 centimetrů na 1 běžný metr okapu, to samé na celé ploše střechy, čehož lze jednoduše docílit, pokud instalujeme kontralatě s výškou 40 milimetrů. U hřebene a podél nároží je pak nutné použít větrací tašky dle typu použité krytiny, plochy střechy a délky krokví, tedy vzdálenosti od okapu po vrchol,“ dodává technik pro střešní tašky Tondach Rudolf Prus.

Produktový tip: Střešní taška Sensaton 11

Velkoformátová pálená taška Sensaton 11 byla vyvinuta pro střechy s nízkým sklonem a spojuje tak v sobě sílu tradičního materiálu a nejmodernějších technologií výroby. Jde o drážkovou tašku se spojitým systémem drážek v hlavové i boční části, což poskytuje krytině vynikající ochranné vlastnosti proti povětrnostním vlivům. Díky možnosti pokládat tašku v nízkém sklonu je velmi oblíbená u bungalovů. Konstrukce hlavových drážek umožňuje také posun až o 25 mm, takže je vhodná i pro rekonstrukci střech s nízkým sklonem. Samozřejmost představují větrací doplňky – k systému tašek patří podhřebenové větrací tašky, stejně jako hřebenáče a klasické větrací tašky.

„Pokud kterékoliv z těchto doporučení nebude splněno, riskuje investor podstatné snížení životnosti a funkčnosti celého střešního pláště, a to i při použití nejkvalitnějších materiálů. Správné zabudování komponentů do střechy je totiž stejně důležité jako jejich bezvadná výroba. Navíc platí, že čím je střecha větší, tím více pozornosti musí stavitel věnovat jejímu bezchybnému odvětrání. Totéž se vztahuje i na členité střechy. Proudění vzduchu totiž nesmí bránit žádné překážky, a tak je v případě složitějšího tvaru střechy nutné instalovat větrací tašky nejen podél hřebene, ale i na každé jednotlivé nároží,“ popisuje obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn.

Spotřeba větracích tašek na různé střechy je individuální. Proto je vždy důležité se poradit s odborníky, jako jsou experti firmy Wienerberger, a nechat si spočítat přesný počet jednotlivých doplňků potřebných na odvětrání konkrétní střechy. Mimo větracích tašek, pásů a nasucho pokládaných hřebenáčů, které Tondach nabízí v rámci všech svých typů krytiny, totiž existují i inovativní řešení.

Novým standardem, jak ukazuje trend v západní Evropě, se stává takzvané liniové odvětrání, které zohledňuje nejen nejnovější požadavky, ale i zkušenosti z praxe. Větrací průřez se táhne po celé délce hřebene, a odvede tak podstatně větší množství vlhkosti než bodové odvětrání. Navíc pak není třeba používat dalších doplňků, a tak je tato možnost i cenově dostupnější, bezpečnější, spolehlivější a z hlediska realizace jednodušší variantou, jak střechu udržet funkční a bez vad po celá desetiletí.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Jak prakticky využít potenciál AI ve výrobní firmě

Je potřeba si ale narovinu říct, kolik z...

Představme si, že máme výrobní firmu a rádi...

Pro zdárné fungování AI je nutné si uvědomit,...

Druhým praktickým příkladem využití AI je situace, ve...

Chcete-li automatizaci a umělou inteligenci ve výrobní firmě...

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...