Středa 4. října 2023
ikona hodiny26. 7. 2023 08:49

Česká umělá inteligence cílí na léčbu Alzheimerovy nemoci

Neurona Lab vyvíjí umělou inteligenci s cílem zvýšit bezpečnost podávání léčiv při léčbě Alzheimerovy nemoci. Cílem startupu je vyřešit očekávaný nárůst objemu dat souvisejících s touto léčbou a její neuronová síť umožní výrobcům léčiv jako Eli Lilly, Eisai nebo Biogen zvýšit počet léčených pacientů. Lékaři se díky pomoci umělé inteligence budou moci soustředit na kritické pacienty, ty ostatní zvládne právě její AI. Neurona Lab plánuje uvést první produkt na trh už v roce 2025, s čímž jí nyní pomůže i nový strategický investor, Aurora Perpetual patřící do biomedicínské skupiny Michala Zahradníčka.

Tereza Šoltésová autor

Foto: Shutterstock.com Česká umělá inteligence cílí na Alzheimera Foto: Shutterstock.com

Velkým příslibem pro pacienty trpící neurodegenerativními onemocněními a jejich rodiny mohou být technologie využívající umělou inteligenci. Na jejich vývoji intenzivně pracuje i česká technologická společnost Neurona Lab. Ta nyní oznamuje vstup strategického investora Michala Zahradníčka. „Z Michalova vstupu do Neurona Lab máme velkou radost a věříme, že nám pomůže významně urychlit uvedení prvního produktu na trh,“ komentuje zakladatel společnosti Neurona Lab David Navrátil.

„V Neurona Lab nyní pracujeme na vývoji tří produktů – Neurona PET, Neurona ARIA a Neurona VOX. U všech využíváme deep learning neboli hluboké učení. To využívá umělé neuronové sítě, které se učí samostatně rozhodovat. Cílem je pomoci lékařům jak při diagnostice, tak bezpečné léčbě Alzheimerovy nemoci, jednoho z nejrozšířenějších neurodegenerativních onemocnění dnešní doby,“ pokračuje MUDr. Jan Pavlík, CEO Neurona Lab.

Celosvětově trpí demencí přibližně 55 milionů pacientů, z toho 60 % až 70 % tvoří Alzheimerova nemoc, která je tak nejčetnější formou demence.  V České republice se jedná o přibližně 150 000 pacientů a jejich počet ve všech vyspělých zemích strmě roste. Očekáváme, že pro potřebné bezpečné rozšíření biologické léčby této nemoci bude nezbytné vyhodnocovat několikrát ročně MRI snímky u každého pacienta, aby nebyla ohrožena jejich bezpečnost. Takto obrovský nárůst objemu pacientů se bez deep learningu a umělé inteligence, zpracovávající miliony snímků za rok, nedá obsloužit, neboť by vyžadoval zcela nerealistické zvýšení počtu lékařů, aby bylo možné časově zvládnout posuzování snímků všech pacientů. V opačném případě budou lékaři buď zcela zavaleni posuzováním snímků, anebo prostě budou léčit jen zlomek pacientů. Technologie Neurona ARIA má umožnit rychlou a přesnou detekci komplikací biologické léčby Alzheimerovy nemoci. Rozpozná zobrazovací abnormality související s amyloidem – bílkovinou, která se tvoří v mozku lidí s demencí, ukládá se i do stěny cév a pomůže lékařům v rozhodování, kdy nasazenou léčbu upravit, zastavit, přerušit, nebo v ní pokračovat.

Michal Zahradníček vstupuje do Neurona Lab přes svou investiční společnost Aurora Perpetual. Jedná se o jeho první zásadní investici do oblasti umělé inteligence v medicíně. Doposud se zaměřoval primárně na vlastní výzkum a technologický transfer léčiv, zdravotnických prostředků, tkáňové a orgánové inženýrství a genovou manipulaci. Transfer medicínských technologií je vždy velmi komplikovaný. Rolí Aurora Perpetual bude prostřednictvím know-how její dceřiné bio-medicínské společnosti Primecell co nejlépe zvládnout technologický transfer Neurony a uvést první produkt co nejrychleji na světový trh. „Před 15 lety jsme předpovídali konvergenci IT a biologie v oblasti medicínských technologií jako next big thing, zjednodušeně řečeno průnik křemíkového a uhlíkového mozku. Nyní pro nás nastala správná doba kapitalizovat zkumulované know-how. Týmu Neurona Lab poskytneme naši expertízu, zkušenosti v transferu medicínských technologií a infrastrukturu tak, aby mohl produkt co nejrychleji dostat k pacientům a výrobcům umožnil léčit maximum pacientů. Neurona má skvělý výzkum a tým a klíčové předpoklady úspěšně dokončit vývoj AI produktu,“ sdělil nový investor.

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Trendy

Trendy
Blíží se další ShopMasters, zaměří se na data

ShopMasters je pravidelné setkání majitelů e-shopů, kteří vzájemně...

Kromě něj během odpoledne promluví i další experti....

„Lidé v této době velmi zvažují, kde utratí...

Trendy
BPWI: Když ženy spojí síly

Business and Professional Women International (BPWI) je dnes...

Na tuto českou stopu navázala v roce 2010...

Dobře si Česká republika nestojí ani v oblasti...

Podle analýzy poradenské společnosti McKinsey & Company skrývá...

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...