Sobota 22. června 2024
ikona hodiny9. 11. 2023 06:23

Evropa připravuje jako první na světě zákon o regulaci AI

Umělá inteligence se v naší společnosti stává stále důležitějším tématem, které vyvolává smíšené reakce a vede k mnoha otázkám o dopadu na náš život. Objevují se obavy přehnané, ale i oprávněné, spojené s tlakem na její regulaci. Je však důležité si uvědomit, že AI (umělá inteligence = Artificial intelligence) nabízí také mnoho pozitivních aspektů. Jednou z oblastí, kde má obrovský potenciál zlepšit kvalitu našeho života, je například zdravotnictví.

Tereza Copers autor

Foto: Shutterstock.com Umělá inteligence: musí být pomocník, nikoliv vládce Foto: Shutterstock.com

Opatrnost a nejistota ohledně umělé inteligence mohou připomínat dobu, kdy do našich životů začal masově pronikat internet. Podobné obavy ze ztráty soukromí, kybernetických útoků a změn na trhu práce, které existovaly tehdy, jsou v souvislosti s umělou inteligencí přítomny i dnes. Strach z jejího možného zneužití vedl dokonce k varování několika významných osobností a vědců. V otevřeném dopise, který podepsalo přes 2 600 technologických lídrů, včetně Elona Muska či Steva Wozniaka, zdůraznili naléhavou potřebu dočasně zastavit vývoj této technologie kvůli hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo.

Svět je ale umělou inteligencí ovlivněn již delší dobu. S jejím používáním se setkáváme každý den, od doporučování obsahu na sociálních sítích až po hlasové asistenty v chytrých telefonech. AI najdeme za personalizovanými reklamami, chatboty na webových stránkách, a dokonce i v automobilech. V oblasti zdravotnictví se používá k rychlé diagnostice či analýze dat, což výrazně zvyšuje efektivitu léčby a o jejím potenciálu právě v této oblasti se často mluví v superlativech. Její využití, například pro rychlejší a přesnější diagnostiku, může mít pozitivní dopad nejen na pacienty, ale i na celý systém zdravotní péče.

Jak AI mění lékařskou praxi?

Dobrým příkladem je česká skupina Channel Lab, která pomocí svých start-upů spojuje svět technologie a zdravotnictví a využívá AI pro včasnou detekci závažných onemocnění, jako je diabetická retinopatie (pomocí zdravotnického prostředku Aireen). Tyto technologie jsou dnes schopny zkrátit dobu vyhodnocení zobrazovacích metod a odhalit příznaky nemocí dříve a několikanásobně rychleji než běžné diagnostické postupy, což výrazně zlepšuje prognózu pacientů. „Využití strojového učení a umělé inteligence ve zdravotnictví má obrovský potenciál pro zlepšení efektivity diagnostiky i léčby. Jejím cílem je lékařům pomoct a ulevit od nadměrné zátěže v době, kdy populace stárne a počet pacientů zejména s neurodegenerativními onemocněními se zvyšuje,“ potvrzuje MUDr. Jan Pavlík, MBA, CEO start-upu Neurona Lab.

Umělá inteligence může tedy znamenat nejen technologický pokrok, ale také zlepšení kvality života nemocných a významnou podporu zdravotnickému personálu při zvládání rostoucího počtu pacientů. K dosažení této transformace je však nezbytná dobrá regulace, která pomůže tuto technologii správně využívat a zároveň minimalizovat negativní dopady na ostatní aspekty života.

První komplexní zákon o AI na světě

Stejně jako se internet stal důležitou součástí našeho života a přinesl nám mnoho nových možností, může tedy i umělá inteligence přinést pozitivní inovace, pokud bude řádně regulována a eticky používána. Evropská unie na této regulaci už několik měsíců aktivně pracuje. První komplexní zákon o umělé inteligenci na světě by měl být schválen do konce letošního roku a měl by zajistit, aby systémy AI používané v EU byly bezpečné, transparentní, nediskriminační a šetrné k životnímu prostředí a měli by na ně dohlížet lidé, nikoliv automatizace.

„Regulace potenciálně nebezpečné formy umělé inteligence je jistě vhodná a je krokem správným směrem. Je však důležité jít dál a zaměřit se také na jednotlivé oblasti jejího využití, jako je například zdravotnictví a proces certifikace zdravotnických prostředků využívajících umělou inteligenci,“ upozorňuje zakladatel Channel Labu David Navrátil a dodává: „Zdravotnický průmysl je v EU již nyní přísně regulován a zefektivnění procesu certifikace zdravotnických prostředků s umělou inteligencí by mohlo zvýšit konkurenceschopnost těchto zdravotnických prostředků na globálním trhu, zejména vůči konkurentům z USA nebo Asie.“

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Trendy

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...