Středa 6. prosince 2023
ikona hodiny9. 11. 2023 06:23

Evropa připravuje jako první na světě zákon o regulaci AI

Umělá inteligence se v naší společnosti stává stále důležitějším tématem, které vyvolává smíšené reakce a vede k mnoha otázkám o dopadu na náš život. Objevují se obavy přehnané, ale i oprávněné, spojené s tlakem na její regulaci. Je však důležité si uvědomit, že AI (umělá inteligence = Artificial intelligence) nabízí také mnoho pozitivních aspektů. Jednou z oblastí, kde má obrovský potenciál zlepšit kvalitu našeho života, je například zdravotnictví.

Tereza Copers autor

Foto: Shutterstock.com Umělá inteligence: musí být pomocník, nikoliv vládce Foto: Shutterstock.com

Opatrnost a nejistota ohledně umělé inteligence mohou připomínat dobu, kdy do našich životů začal masově pronikat internet. Podobné obavy ze ztráty soukromí, kybernetických útoků a změn na trhu práce, které existovaly tehdy, jsou v souvislosti s umělou inteligencí přítomny i dnes. Strach z jejího možného zneužití vedl dokonce k varování několika významných osobností a vědců. V otevřeném dopise, který podepsalo přes 2 600 technologických lídrů, včetně Elona Muska či Steva Wozniaka, zdůraznili naléhavou potřebu dočasně zastavit vývoj této technologie kvůli hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo.

Svět je ale umělou inteligencí ovlivněn již delší dobu. S jejím používáním se setkáváme každý den, od doporučování obsahu na sociálních sítích až po hlasové asistenty v chytrých telefonech. AI najdeme za personalizovanými reklamami, chatboty na webových stránkách, a dokonce i v automobilech. V oblasti zdravotnictví se používá k rychlé diagnostice či analýze dat, což výrazně zvyšuje efektivitu léčby a o jejím potenciálu právě v této oblasti se často mluví v superlativech. Její využití, například pro rychlejší a přesnější diagnostiku, může mít pozitivní dopad nejen na pacienty, ale i na celý systém zdravotní péče.

Jak AI mění lékařskou praxi?

Dobrým příkladem je česká skupina Channel Lab, která pomocí svých start-upů spojuje svět technologie a zdravotnictví a využívá AI pro včasnou detekci závažných onemocnění, jako je diabetická retinopatie (pomocí zdravotnického prostředku Aireen). Tyto technologie jsou dnes schopny zkrátit dobu vyhodnocení zobrazovacích metod a odhalit příznaky nemocí dříve a několikanásobně rychleji než běžné diagnostické postupy, což výrazně zlepšuje prognózu pacientů. „Využití strojového učení a umělé inteligence ve zdravotnictví má obrovský potenciál pro zlepšení efektivity diagnostiky i léčby. Jejím cílem je lékařům pomoct a ulevit od nadměrné zátěže v době, kdy populace stárne a počet pacientů zejména s neurodegenerativními onemocněními se zvyšuje,“ potvrzuje MUDr. Jan Pavlík, MBA, CEO start-upu Neurona Lab.

Umělá inteligence může tedy znamenat nejen technologický pokrok, ale také zlepšení kvality života nemocných a významnou podporu zdravotnickému personálu při zvládání rostoucího počtu pacientů. K dosažení této transformace je však nezbytná dobrá regulace, která pomůže tuto technologii správně využívat a zároveň minimalizovat negativní dopady na ostatní aspekty života.

První komplexní zákon o AI na světě

Stejně jako se internet stal důležitou součástí našeho života a přinesl nám mnoho nových možností, může tedy i umělá inteligence přinést pozitivní inovace, pokud bude řádně regulována a eticky používána. Evropská unie na této regulaci už několik měsíců aktivně pracuje. První komplexní zákon o umělé inteligenci na světě by měl být schválen do konce letošního roku a měl by zajistit, aby systémy AI používané v EU byly bezpečné, transparentní, nediskriminační a šetrné k životnímu prostředí a měli by na ně dohlížet lidé, nikoliv automatizace.

„Regulace potenciálně nebezpečné formy umělé inteligence je jistě vhodná a je krokem správným směrem. Je však důležité jít dál a zaměřit se také na jednotlivé oblasti jejího využití, jako je například zdravotnictví a proces certifikace zdravotnických prostředků využívajících umělou inteligenci,“ upozorňuje zakladatel Channel Labu David Navrátil a dodává: „Zdravotnický průmysl je v EU již nyní přísně regulován a zefektivnění procesu certifikace zdravotnických prostředků s umělou inteligencí by mohlo zvýšit konkurenceschopnost těchto zdravotnických prostředků na globálním trhu, zejména vůči konkurentům z USA nebo Asie.“

Nejnovější články

Analýzy
Recyklaci stavebního odpadu využívá osm z deseti stavebních firem

Při realizaci výstavby hraje klíčovou roli, zda stavební...

„Ministerstvo životního prostředí se dlouhodobě věnuje náhradě nového...

Kolik procent z celkového stavebního odpadu lze obvykle...

Z celkového množství stavebního odpadu se většině dotázaných stavebních...

Některé stavební společnosti (23 %) mají měřitelné cíle...

Snížení uhlíkové stopy, energetická účinnost, zlepšená kvalita vzduchu...

Třídění dřevěného odpadu nejenže pomáhá snížit zátěž skládek...

Podle názoru ředitelů stavebních společností bývá největší překážkou...

Vyšší náklady na pořízení čistších materiálů nebo technologií...

Aktuality
Třinácté platy nebo odměny vyplatí skoro čtyřicet procent firem

„Řada zaměstnavatelů pomáhala zaměstnancům zmírňovat dopady zdražování, a...

Hospodářská komora předpokládá, že po sezónních odměnách a...

Hospodářská komora upozorňuje, že se Česko se ocitlo...

Aktuality
Konec papírových faktur získal cenu za inovativní řešení

„Budoucnost oboru vidím ve využití AI, nových technologií...

Společnost Euregnia oslavila v těchto dnech 18 let...

Nejnovější Trendy

Aktuality
Konec papírových faktur získal cenu za inovativní řešení

„Budoucnost oboru vidím ve využití AI, nových technologií...

Společnost Euregnia oslavila v těchto dnech 18 let...

Aktuality
Advent, čas kyberpodvodníků. Jsou stále důmyslnější

Podvodníci se nově schovávají za hlasový automat, který...

Počty kyberútoků meziročně rostou a jsou stále vynalézavější....

Obzvlášť pozorní by lidé měli být při nakupování...

Banky pokusům o kybernetické podvody nepřihlížejí nečinně, ale...

Aktuality
Evropa musí změnit své stravovací návyky, upozorňují odborníci

Co můžeme udělat, aby si lidé pořizovali a...

Potravinový systém určuje, jak vypadá spotřeba, politici by...

Zahrádkaření je v mnoha evropských zemích velmi populárním způsobem...

Aby byly zdravé a udržitelné potraviny lákavou a...