Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny11. 8. 2023 07:15

Vydejte se na cestu za tajemstvím řecké kuchyně

Co se vám vybaví, když se řekne Řecko? Určitě blankytně modré moře i antické památky. Neodmyslitelnou součástí řecké kultury je ale i vynikající kuchyně!

Zuzana Čadilová autor

Foto: iStock Za tajemstvím řecké kuchyně Foto: iStock

Řekové jsou na svou kuchyni patřičně pyšní a rádi se hostům pochlubí čerstvou zeleninou a ovocem i starými rodinnými recepty. Pokud se chcete nechat pohltit řeckou atmosférou, vyrazte do některé z útulných domácích taveren s výhledem na moře nebo na bílé přímořské domky. Se sklenkou lahodného vína a obloženým talířem z plodů moře, grilovaných ryb nebo svěžího ovoce pochopíte, jak chutná Řecko.

Chuť olivového oleje

Kdo jede do Řecka na dovolenou, rozhodně nepřehlédne rozsáhlé olivové háje a olivový olej je základem řecké kuchyně. Dodává skvělou chuť například řeckému salátu z čerstvé zeleniny a sýru feta, který je velmi osvěžující nejen samostatně, ale i jako lehká příloha k masu. To však není jediná typicky řecká pochoutka.

Souvlaki, tzatziki a (nejen) řecká musaka

Malé kousky marinovaného jehněčího nebo vepřového masa grilované na špízu podávají Řekové nejčastěji na talířích nebo s plátky rajčat, cibulí a lehce opečenou pitou. Vedle jehněčího a vepřového je možné narazit i na souvlaki z kuřecího nebo rybího masa. Obvykle se doplňuje další perlou řecké kuchyně, omáčkou tzatziki z okurek, řeckého jogurtu, česneku, citronové šťávy a samozřejmě olivového oleje.

Další velmi oblíbené středomořské jídlo, které se vaří především na Balkáně a na Blízkém východě, je pak musaka skládaná z mletého hovězího masa, brambor, lilku a další zeleniny a zalitá sýrovým bešamelem.

Nezapomeňme na sýry

Sýry mají v Řecku bohatou historii, vyrábějí se hlavně z ovčího nebo kozího mléka a využívají se v teplé i studené kuchyni. Jedním z nejznámějších řeckých produktů je sýr feta, na kterém si Řekové pochutnávali už v antických dobách. Ze dvou třetin se vyrábí z ovčího a z jedné třetiny z kozího mléka a je nepostradatelnou součástí už zmíněného řeckého salátu. Pro tento slaný drobivý sýr je typické, že se krájí na bloky. Odtud také získal své jméno, protože „feta“ znamená v řečtině „nakrájet“.

Dalším vynikajícím sýrem je kyperský halloumi, který se neroztéká ani při vysokých teplotách, a proto je ideální na grilování. Zmínit můžeme i sýr graviera, který má bělavou až světle žlutou barvu a vyznačuje se sladkou, ořechovou a mírně nasládlou chutí. Charakteristická je pro něj drsná struktura plná malých děr a oček.

Nevynechejte rybí trhy

Ryby a plody moře patří k nejdůležitějším surovinám středomořské kuchyně. V Řecku rybolov jen kvete a v každém větším přístavním městě určitě najdete rybí trh s nezaměnitelnou atmosférou, například v Pireu v Athénách, v Soluni na severu Řecka či v Chanii na Krétě. Na trzích můžete navštívit i taverny, kde si vyberete rybu, kterou chcete připravit.

K rybám neodmyslitelně patří i lehké bílé víno. Jak jinak než řecká retsina s přídavkem pryskyřice. A pokud máte po jídle chuť na něco ostřejšího, zkuste anýzový likér ouzo nebo prosluněné brandy zvané metaxa.

Sladká tečka na závěr

Řekové sladkosti milují a jejich dezerty doslova přetékají medem, ořechy nebo mandlemi. Mezi nejznámější patří baklava, která se peče z typicky řeckého a velmi tenkého (skoro až průsvitného) filo těsta. Chalva se zase skládá z krupice či sezamových semínek oslazených medem nebo cukrem a často je doplněná rozinkami, sušeným ovocem nebo oříšky. Oblíbenou přílohou ke kávě je lukumi (v jiných zemích známé jako lokum), želé v mnoha barvách a příchutích, od pistácií až po růže.

Pokud vám výčet místních pochoutek nedá spát, prohlédněte si nabídku řeckých hotelů cestovní kanceláře Coral Travel CZ a už vám nic nebrání ochutat tuto vynikající kuchyni. Vyberte si svou dovolenou na www.coraltravel.cz.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...