Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny7. 9. 2023 07:22

Dotace jsou zpět!

Nová zelená úsporám pohledem odborníka na fotovoltaiku

Spolu s nástupem dětí do škol pomalu končí i dotační prázdniny programu Nová zelená úsporám (NZÚ), které vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí ČR kvůli implementaci nových opatření. Ukončení přijmu nových žádostí k 30. červnu vyvolalo u veřejnosti obavy z omezení státních dotací, především na fotovoltaické systémy. Nestalo se tak.

Luboš Vrbata autor

vedoucí DZD Solar

Foto: Shutterstock.com Fotovoltaika a změny v dotačních programech Foto: Shutterstock.com

Žadatelé sice najdou v aktualizovaném znění NZÚ určité změny, její základní pilíře ale zůstaly zachovány (a navíc se uvažuje o otevření dalšího, mírně kontroverzního dotačního titulu Oprav dům po babičce). Úpravami prošel i program pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy – NZÚ Light, z něhož je nyní možné čerpat finanční prostředky na solární systémy pro ohřev vody.

Nová zelená úsporám slibuje snadnější administrativu a téměř nezměněnou výši podpory pro fotovoltaické systémy

V průběhu září opět odstartuje přijímání žádostí o podporu v rámci další etapy NZÚ (a to i zpětně na opatření realizovaná po 12. září 2022), která poběží do 31. prosince 2024, nebo do vyčerpání vložených finančních prostředků. Jejím hlavním cílem je zpřístupnění dotací dalším skupinám žadatelů v oblasti bytových domů a zjednodušení dosud velmi složité administrativy: k podání žádosti totiž nově stačí pouze bankovní identita a žadatelé již nemusí dokládat projektovou dokumentaci u tepelných čerpadel a fotovoltaických systémů. Za velmi dobrou zprávu považuji, že podpora na pořízení a instalaci domácí fotovoltaické elektrárny (s maximálním výkonem systému 10 kWp) zůstává ve stejné výši jako doposud (tedy max. 200 000 Kč, což je součet výší podpory za jednotlivé části systému): z vydaných materiálů dokonce vyplývá, že vzrostly finanční prostředky vyčleněné na klasickou (nehybridní) elektrárnu (z 40 000 Kč za 2kWp na 60 000 Kč*). Díky dotaci si ji tak může žadatel (při efektivně dimenzovaném systému) pořídit i za polovinu ceny. V médiích se sice objevilo, že vládní plán ozdravných opatření na stabilizaci státního rozpočtu zvažuje omezení výdajů na provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny. To se však netýká nových fotovoltaických systémů, na které zájemci čerpají pouze jednorázovou investiční dotaci – například právě z programu NZÚ. Jedinou negativní úpravou, která do něj byla zapracována, je proto snížení počtu dotovaných nabíjecích míst pro elektromobily.

Zdroj: DZD Solar Zdroj: DZD Solar

Nová zelená Light nově zahrnuje fotovoltaický ohřev vody

Program NZÚ Light, dosud zaměřený především na zateplování, nyní nabízí řešení pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy, které si chtějí nechat nainstalovat fotovoltaický (solární) systém pro ohřev vody. Díky němu mohou žadatelé získat až 90 000 Kč na ohřev vody elektřinou z fotovoltaických panelů nebo její sekundární využití pro provoz elektrospotřebičů. A co je asi to nejdůležitější: tyto finanční prostředky mohou čerpat již před samotnou realizací projektu, případně si o ně zažádat, pokud opatření provedli po 12. září 2022 a žádné dotace na ně nezískali. V DZD Solar aktuálně nabízíme tři optimální řešení fotovoltaického ohřevu vody: systémy Logitex, Solar Kerberos a Solar Eco.

Jednotlivé varianty řešení fotovoltaického ohřevu vody DZD Solar

Systém Logitex se zásobníkem vody LX ACDC M/M+K (125/160/200 litrů) umožňuje přímé napojení na fotovoltaické panely, při kterém nevznikají žádné energetické ztráty. Unikátní sestava dvou topných spirál v jednotlivých zásobnících slouží pro připojení stejnosměrného proudu z fotovoltaiky a pro připojení z elektrické sítě.

Systém Solar Kerberos zajišťuje maximální využití energie z fotovoltaických panelů a minimalizuje spotřebu energie ze sítě využitím inteligentního řízení ohřevu vody. Vysoké účinnosti dosahuje díky DC/DC měniči se sledováním bodu maximálního výkonu (MPPT). K soustavě je možné připojit nový (modely OKCE 125/160/200) i stávající ohřívač vody.

V systému Solar Eco je ohřev vody zajištěný pomocí elektrické energie z fotovoltaických panelů a regulátoru s MPPT na střídavé napětí AC. Unikátní sestava dvou topných spirál v ohřívačích vody (nových – modely OKCE 2,2 kW 125/160/200, nebo stávajících) slouží pro připojení výkonu z fotovoltaických panelů a pro připojení z elektrické sítě.

Věnujte pozornost efektivně navrženému systému

Na závěr všem žadatelům radím: opravdu pečlivě vybírejte firmu, která vám navrhne optimální řešení pro vaši domácnost a dodá a nainstaluje kvalitní systém. Důraz je třeba klást na odbornost, kladné reference od stávajících zákazníků a profesionální klientskou péči. Pokud totiž není sestava správně dimenzovaná, klesá její efektivita (vyrábí elektřinu kratší část roku, než by mohla), úspora nákladů na ohřev vody i návratnost celé investice. Totéž samozřejmě platí i u jiných kombinací s fotovoltaickým systémem.

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...

Expertní pohled
Digitalizace v rámci nového stavebního zákona je příležitostí

Celý systém čekají velké změny včetně přechodu na...

S digitalizací systému úzce souvisí zavedení Portálu stavebníka,...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...