Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny26. 10. 2023 09:14

Zájem o first-minute dovolenou na zimní sezonu je dvojnásobně vyšší než loni

First-minute s jistotou? Jedině s pojištěním storna!

S podzimem přichází na řadu plánovaní zimní dovolené, a to jak na horách, tak u moře. I proto většina cestovních kanceláří už spustila prodej first-minute zájezdů na nadcházející zimní sezónu. Stále oblíbenější jsou exotické destinace, lyžování na horách ale svou oblibu rozhodně neztrácí. S first-minute zájezdy je spjaté i pojištění storna.

Michal Štefl autor

Foto: Shutterstock.com First-minute je dobré spojit s pojištěním storna Foto: Shutterstock.com

Lyžařské dovolené hrají v zimní sezoně hlavní roli. „Lidé, kteří jsou zvyklí lyžovat, si rozhodně svoji dovolenou nenechají ujít a právě během září a října se prodá naprostá většina zájezdů, protože u lyžařské dovolené v podstatě neexistuje last-minute, tak jak ho známe u zájezdů k moři,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí skupiny DER Touristik Eastern Europe, do které patří i značka NEV-DAMA.

Čedok letos dokonce očekává vysokou poptávku po zájezdech do tureckých lyžařských středisek. „U lyží letos očekáváme výrazný nárůst poptávky u Turecka. Od konce prosince proto představíme charterové lety do Kayseri s kvalitními sjezdovkami,“ říká Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Čedok.

V zimě i k moři

Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších destinací pro dovolenou v zimních měsících je Egypt, do kterého každoročně míří tisíce Čechů. Slaví zde i Vánoce či Silvestr. Obecně pak roste obliba poznávacích zájezdů a exotických destinací.

„Vidíme i větší zájem o poznávací dovolené. V zimě s námi cestují Češi poznávat Omán nebo se věnovat kiteboardingu a windsurfingu na Kapverdách. Nový hit roku by mohl být tzv. butikový emirát RAK – Ras Al Khaimah, který nabízí jak možnost chození po horách, nejdelší zip-line, tak relaxační dovolenou u průzračného moře,“ říká Lucie Bukanovská, tisková mluvčí CK Blue Style. Přímým letem tam cesta trvá přibližně šest hodin.

Cestovní kanceláře se zájmu o exotické destinace přizpůsobují, upravují a rozšiřují své nabídky. „Navýšili jsme počet exotických destinací, do kterých budeme létat přímo z Prahy či z Brna, stejně tak jsme na zimu přidali i nové hotely a typy pokojů. Vidíme velkou poptávku i po lepších službách, stejně tak jako po sedadlech v prémiové a business třídě na palubě letadla Boeing 787 Dreamliner,“ říká Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí CK Čedok. Zvýšený zájem ale cestovní kanceláře pozorují i u dalších exotických destinací jako je Vietnam, Kuba nebo Dominikánská republika.

First-minute ruku v ruce s pojištěním storna

Pojištění storna se pro mnohé již stalo nedílnou součástí při pořizování dovolené. Využívají ho zhruba tři čtvrtiny všech klientů cestovních kanceláří. Nejvhodnější a nejvýhodnější je sjednat jej rovnou s nákupem dovolené v CK. „V případě nákupu cestovního pojištění v CK vč. storna, vychází celkové pojistné většinou výhodněji než v případě, kdy by si jej klient sjednával samostatně přímo u pojišťovny,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Důvodem je skutečnost, že cestovky dokáží s pojišťovnami vyjednat velmi výhodné podmínky díky vysokému počtu obsloužených klientů. „Další výhodou pak je, že nejpozdějším termínem pro sjednání storna v CK je až datum doplatku zájezdu,“ říká Vlastimil Divoký.

Ti, kdo cestují sami na vlastní pěst si mohou storno sjednat nejpozději do tří dnů po rezervaci první cestovní služby. Tou je například nákup letenek, ubytování. Pojištění od ERV Evropské lze průběžně rozšířit i na další zakoupené služby. „Ten, kdo si nejprve koupí například letenky a k nim i pojištění storna, může následně při rezervaci ubytování pojistku rozšířit i na něj,“ dodává Vlastimil Divoký.

Články autora Michal Štefl

Nejnovější články

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Cestovní ruch
Francouzi objevují české a moravské regiony. I díky gastronomii

Tyto a další informace byly součástí exportního workshopu,...

„Při lákání Francouzů do Česka je třeba mimo...

Cestovní ruch
miniMarket + maxiMaraton zároveň

Zatímco vystavovatelské stolky zažívaly úbytě, doprovodný program se...

V nepříliš dávné minulosti se počet veletržních akcí cestovního...

Czech Travel Market, skromnější následovník někdejšího MADI, je...

Workshopy byly navštíveny dobře, na všech vládl čilý...

Asociace cestovních kanceláří České republiky zorganizovala v rámci projektu...

Cestovní kanceláře, bohužel, ručí skoro za všechno (a...