Čtvrtek 20. června 2024
ikona hodiny6. 11. 2023 15:20

Na hory chce v zimě vyrazit více než čtvrtina Čechů

Nejčastěji na ty tuzemské

Podle průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu bylo v minulé sezoně na horách 23 % Čechů. Letošní zimu už na hory plánuje vyrazit 28 % Čechů. Většina (19 %) si vybere tuzemská střediska. 5 % lyžařů chce vyrazit i do zahraničí a 4 % budou dokonce lyžovat pouze v zahraničí. Výsledky tak potvrzují meziroční růst zájmu o dovolené na horách i vyšší poptávku po pobytech v zahraničí. Průzkumu se zúčastnilo tisíc respondentů.

Michal Štefl autor

Foto: Shutterstock.com Zimních středisek má Česko dost. A bude letos v Rokytnici sníh? Foto: Shutterstock.com

Z výsledků dále vyplynulo, že naprostá většina lyžařů (75 %), kteří trávili minulou sezonu na tuzemských horách, vyrazí na stejnou dovolenou i letos. 51 % z těch, kteří preferují pouze zahraniční střediska, vyrazí i letos pouze do zahraničí. „Opravdoví nadšenci do lyžování, kteří jezdí na tuzemské i zahraniční hory, vyrazí na lyže či prkno v 97 % případů i letos. Rostoucí popularitu dovolených na horách potvrzuje i skutečnost, že 11 % z Čechů, kteří na horách loni nebyli, letos již vyrazí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Největší nápor v nadcházející sezoně lze očekávat tradičně v období jarních prázdnin, které letos vychází na období mezi 5. únorem a 17. březnem. Právě během jarňáků na hory vyrazí zhruba polovina všech lyžařů. Po oblíbených tuzemských střediscích pak Češi nejčastěji za sněhem jezdí do Rakouska, Itálie, na Slovensko nebo do Francie. „Některé cestovky ale letos evidují i zvýšený zájem o letecké zájezdy do tureckých hor, které nabízí kvalitní podmínky pro lyžování,“ říká Vlastimil Divoký.

Po roční pauze pozor na úrazy

Ačkoli se zimní sporty provozují jen několik měsíců v roce, patří mezi značně rizikové. U mužů je lyžovaní druhým nejrizikovějším sportem hned po fotbalu. U žen se jedná o nejrizikovější sport vůbec. Statistiky ukazují, že třetina úrazů z lyží je vážná. U snowboardu je to dokonce polovina případů. Rozhodně by tak žádný lyžař neměl zapomínat na používání helmy a v ideálním případě i chrániče páteře. „Po letní pauze je také důležité zkontrolovat stav lyžařského vybavení, zejména skluznice, hran a vypínací síly vázání,“ říká Vlastimil Divoký.

EHIC karta při lyžování v zahraničí nestačí

Při lyžování v zahraničí je nutné si uvědomit, že Evropský průkaz zdravotního pojištění, takzvanou EHIC kartu, lze uplatnit pouze ve státních nemocnicích. Většina zdravotnických zařízení v zahraničních střediscích je ale soukromá a EHIC neakceptují. „EHIC pak nelze uplatnit ani v případě zásahu horské služby, potřeby transportu nebo vzletu záchranné helikoptéry,“ upozorňuje Vlastimil Divoký a dodává: „V některých zemích, například v Itálii, je dokonce povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jinému lyžaři. I z toho důvodu ho všechny naše varianty cestovního pojištění na hory automaticky obsahují.“

Články autora Michal Štefl

Nejnovější články

Aktuality
Dvaadvacátý ročník Zaměstnavatele roku zná své vítěze

„Blahopřeji všem celostátním i regionálním vítězům. Prosadit se...

V kategorii nad 5 000 zaměstnanců obhájila prvenství...

Přestože je v České republice různých žebříčků a firemních...

Expertní pohled
Nečekaný způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové...

Jako prevence před napadením sítě je nutné znát...

Aktuality
Chovají se firmy k uchazečům o práci zodpovědně?

Na portále StartupJobs je registrováno 3 387 firem,...

To, jestli společnosti odpověděly všem uchazečům, denně automaticky...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Cestovní ruch
Češi plánují na dovolené více utrácet

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období...

Jak už bylo uvedeno – Češi preferují odpočinkovou...

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí...

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při...

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů,...