Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny22. 3. 2024 06:37

Rakušané preferují udržitelnost cestování i individuální zážitky

Ukázal to letošní ročník veletrhu Ferien Messe Wien, jehož partnerskou zemí bylo Česko

Značný zájem o cestování nejen v rámci Evropy, ale i do vzdálenějších destinací, důraz na udržitelnost a individuální zážitky z cest. Takové jsou aktuální preference Rakušanů, pokud jde o letní dovolenou. Do Česka jich loni přijelo bezmála 320 tisíc, což je nejvíce za posledních 12 let. V průměru zde strávili téměř tři dny. Nejčastěji míří do Prahy, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Vyrážejí za památkami, dobrým jídlem, ale i turistikou. Nejen to zaznělo během uplynulého víkendu na největším veletrhu cestovního ruchu Ferien Messe ve Vídni, jehož partnerskou zemí bylo letos Česko. Tuzemskou prezentaci zajistil CzechTourism.  

Kateřina Beránková autor

mediální zastoupení CzechTourism

Foto: CzechTourism Partnerskou zemí letošního Ferien Messe Wien bylo Česko Foto: CzechTourism

Destinaci u moře na pláži, výlety do měst a dovolenou na venkově či na horách. Takové pobyty si nejčastěji vybírají obyvatelé Rakouska. A právě ty jim na veletrhu cestovního ruchu Ferien Messe ve Vídni nabízelo ve 13 halách rekordních 450 vystavovatelů z 36 zemí. Na akci dorazilo přes 36 600 lidí a řada z nich se zastavila u českého stánku. Kromě CzechTourism se u něj prezentovalo 12 dalších subjektů. Byli mezi nimi zástupci regionů, hotelů či třeba lázní. Návštěvnici měli možnost poznat lidovou hudbu i tance v podání folklórních souborů Strážničan a Marjánka, díky obsáhlé publikaci 111 míst v Jižních Čechách, která musíte vidět zjistili, co při návštěvě tohoto regionu určitě nevynechat, otestovali si své znalosti o Česku prostřednictvím vědomostního kvízu nebo potěšili chuťové buňky během kulinářského kurzu vaření. Jednoduše řečeno – aktivit byla celá řada a o Česku bylo hodně slyšet.

Mezi vystavovateli a návštěvníky letos hodně rezonovalo téma udržitelného cestování. Ostatně Rakušané jsou známí tím, že kladou značný důraz na ochranu životního prostředí. Mezi nabídkami pobytů proto byly hojně zastoupené právě ty, jež tento požadavek splňují. A v souladu s tímto trendem se prezentovalo i Česko.

„Téma udržitelnosti se prolíná napříč všemi cestovatelskými aktivitami. A naším cílem je ho maximálně zviditelnit. Třeba prostřednictvím podpory železniční dopravy, která má obrovský potenciál do budoucna. A to nejen proto, že je ohleduplná k životnímu prostředí, ale díky husté železniční síti nabízí řadu možností k cestování. Vlakem se dostanete prakticky kamkoli. Další přidanou hodnotou je fakt, že takto můžeme mnohem lépe podpořit cestovní ruch v regionech. Jinak řečeno – dává turistům prostor poznat i dosud neobjevené nebo méně známé regiony. V rámci naší gesce chceme určitě podporovat projekty, které propojují moderní svět, a posilovat udržitelnost cestovního ruchu jak v Česku, tak napříč Evropou. A akce typu Ferien Messe jsou skvělou příležitostí, jak je zviditelnit,“ uvádí ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Kromě koncových zákazníků oslovil český stánek též B2B partnery. Tedy zástupce cestovních kanceláří nebo třeba poskytovatele cestovních pobytů.

„Všech našich 12 spoluvystavovatelů jim představilo své nabídky a služby. Probíhala i diskuse ve velmi přátelském duchu na téma aktuální požadavky a představy turistů. Tato debata je velmi důležitá. Na základě poznatků z praxe se totiž daří následně připravit pobyty klientům na míru a nabídnout jim třeba destinace mimo extrémně vytížené oblasti. Cíleně se tak podařilo zvednout jejich zájem i o méně známé turistické regiony v rámci České republiky,“ doplňuje ředitel Zahraničního zastoupení CzechTourism pro Rakousko a Švýcarsko Roman Hrdina.

Další ročník Ferien Messe Wien se uskuteční v termínu 16. – 19. ledna 2025.

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Cestovní ruch
Praha se těší na přímé lety do Číny

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...

Cestovní ruch
Loni do zahraničí vyrazilo meziročně o 15 % více Čechů

Podle dat Češi loni celkem podnikli 28 milionů...

Data potvrzují, že v loňském roce razantně vzrostl zájem...

Na vlastní pěst vyrazily na delší pobyty necelé...

Podle dat ČSÚ průměrná délka jedné delší zahraniční...

Do Chorvatska loni vyrazilo na delší dovolenou v...