Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Udávat směr výzkumu a přinášet inovativní řešení ve vývoji kovových materiálů, to jsou hlavní cíle společnosti COMTES FHT z Dobřan na Plzeňsku. K tomu jí slouží jak vlastní zkušební laboratoře, tak vědeckotechnický park, který firma pronajímá dalším firmám z regionu.
COMTES FHT je soukromá výzkumná organizace, která se zabývá především vývojem kovových materiálů, optimalizací strojírenských technologií a testováním materiálových vlastností. Společnost založil současný předseda jejího představenstva Libor Kraus v roce 2000 spolu se svým kolegou z firmy Škoda Plzeň Zbyškem Novým jako inženýrskou kancelář. Ta se postupně rozrostla do dnešní podoby, kdy zaměstnává zhruba stovku lidí a má obrat 160 milionů korun ročně.
Z komerčních zakázek si jich už téměř polovinu v COMTESu objednávají zahraniční firmy. „Kvalitou a výsledky dokážeme konkurovat špičkovým zahraničním vědeckým pracovištím, jako jsou například německé Fraunhoferovy instituty, holandské TNO nebo americké univerzity,“ zdůrazňuje Libor Kraus.
Zaměstnanci COMTESu pracují na vývojových projektech pro přední světové firmy, jako jsou například Apple, Volkswagen, Boeing nebo Doosan. Podílejí se také na řešení řady výzkumných projektů spolufinancovaných z českých i evropských fondů na podporu aplikovaného výzkumu. V nich například zkoušejí speciální materiály pro experimentální fúzní reaktor, vyvíjí slitiny pro chirurgické implantáty nebo provádí počítačové simulace vývoje mikrostruktury kovů při tepelném zpracování.
Aby mohl takový výzkum realizovat, provozuje COMTES FHT ve svém areálu v Dobřanech u Plzně akreditovanou zkušební laboratoř. V ní může provádět mechanické zkoušky i metalografické analýzy materiálů. „Dokážeme měřit termofyzikální a některé termochemické vlastnosti slitin, včetně odolnosti vůči korozi v různých prostředích,“ popisuje Kraus.
K dispozici má COMTES i metalurgickou halu pro prototypovou výrobu speciálních slitin, pracoviště počítačového modelování, které dokáže simulovat chování materiálů při různých technologických procesech a také laboratoř 3D tisku kovů.
Opřít se v COMTESu mohou rovněž o vlastní vědeckotechnický park. V něm nabízí firmám převážně z plzeňského regionu výrobní a kancelářské prostory k jejich podnikání. Využít mohou zasedací místnosti nebo konferenční sál a rovněž několik 3D tiskáren pro výrobu modelů či prototypů. Zájemcům jsou v COMTESu schopni poradit s případnou veřejnou podporou. „Naší vizí je být spolehlivým partnerem průmyslových firem pro zlepšování výrobních technologií a zvyšování přidané hodnoty výroby,“ vysvětluje Kraus, který je také předsedou Sekce pro výzkum, vývoj a inovace Hospodářské komory.
Členství COMTESu v Komoře vnímá Libor Kraus pozitivně. Podle jeho slov firmě přináší zázemí velké profesní organizace, pomocí které může nabízet své služby ostatním, a také dostávat zpětnou vazbu na své aktivity i možnost uplatnit připomínky a návrhy k legislativě.
A jak hodnotí Libor Kraus podnikání v Plzeňském kraji? „Máme kvalitní spolupráci s vedením kraje i města Plzně a jsme také členy krajské rady pro výzkum, vývoj a inovace. Výborná je rovněž spolupráce s obcí Dobřany, kde máme sídlo a kde její vedení dbá na propojení místních obyvatel a podnikatelů ku prospěchu rozvoje obce,“ uzavírá Libor Kraus.