Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny3. 7. 2024 06:59

Komora podporuje účast mladých talentů na EuroSkills 2025

Zhruba za rok se v dánském Herningu uskuteční evropský šampionát EuroSkills. Pro stovky mladých lidí do 25 let představuje možnost reprezentovat svou zemi v odborných dovednostech. Jestli mezi účastníky nadcházejícího ročníku budou i Češi, záleží na tom, zda se jim povede sehnat potřebné finance.

Eva Rajlichová autor

Hospodářská komora ČR

Foto: HK ČR HK ČR podporuje účast mladých talentů na EuroSkills 2025 Foto: HK ČR

O finanční podpoře českého týmu nyní intenzivně jedná prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček s některými ministerstvy: „Jsem velmi rád, že jsme o tom začali mluvit např. s ministerstvem práce a sociálních věcí či ministerstvem financí a že tu je ochota podpořit mladé české talenty a začínající profesionály.“

Soutěže se mohou jednotlivci zúčastnit podle pravidel jen jednou, proto se musí zájemci intenzivně připravovat po celý rok. Účast mladých lidí v EuroSkills koordinuje a zabezpečuje Hospodářská komora České republiky. Hledá podporovatele, kteří materiálně nebo finančně pomůžou zabezpečit přípravu členů soutěžního týmu. „Chceme umožnit motivovaným mladým lidem na začátku profesní dráhy získat jedinečnou zkušenost. Také svým vrstevníkům ukáží, že dovednosti jsou cenné a ceněné. A že je třeba je stále rozvíjet. To bude ve výsledku prospěšné nejen pro naši ekonomiku, ale také pro celou společnost,“ říká prezident Komory Zdeněk Zajíček.

České týmy se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratí. Například v posledním ročníku EuroSkills 2023 v polském Gdaňsku si medaili za špičkový výkon odnesl Petr Valach z České Rybné v Pardubickém kraji. V oboru instalatér topenář získal 700 z celkových 800 bodů a zařadil se tak mezi evropskou špičku. „Česká reprezentace se v celkovém bodovém hodnocení oproti roku 2021 zlepšila v průměru o pět procent,“ hodnotí viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. „Do dalších ročníků se musíme zaměřit na zlepšení domácí přípravy, proto bychom ocenili podporu řemesla a dovedností mladých lidí ze strany státu, politiků a veřejnosti“.

Šampionát EuroSkills se koná každé dva roky. Pořádá ho WorldSkills Europe, sdružení 32 zemí včetně Česka. Soutěžící prezentují své znalosti, dovednosti a kompetence napříč různými obory. Iniciativa WorldSkills vznikla v poválečném období, zahrnovala výrobní, stavební a řemeslné obory. Dnes je výrazně rozšířená a zahrnuje také sektor služeb, IT, průmysl 4.0, dopravu a logistiku nebo kreativní průmysl. V minulosti se zapojili třeba chemičtí laboranti, technici, integrátoři robotických systémů či pečovatelé.

Úspěch v silné mezinárodní konkurenci není dílem náhody. Musí mu předcházet systematická a intenzivní domácí příprava v rámci národních soutěží odborných dovedností CzechSkills. Po letošním triumfu bude v dánském Herningu v příštím roce obhajovat světové prvenství česká hokejová reprezentace. V září na stejném místě proběhne evropský šampionát EuroSkills 2025. O tom, zda a ve kterých oborech se představí mladí Češi, se rozhodne do konce letních prázdnin. Registrace se uzavírají v srpnu.

Články autora Eva Rajlichová

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...