Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Výrobní ceny v průmyslu rostly v červenci o 0,6 % meziměsíčně a meziroční růst tak zrychlil z 1,0 % na 1,7 % – o něco výrazněji než předpokládala letní prognóza ČNB (1,1 % pro Q3 2024). Rozdíl však není velký nejedná se tak pro centrální bankéře o silnější jestřábí impuls.
Důvodem lehkého nárůstu dynamiky výrobních cen v průmyslu je mírnější pokles cen v energeticky náročných sektorech – v některých (například chemický průmysl) výrobní ceny meziročně opět začínají růst. Současně nehledě na slabší poptávku nijak výrazně nezvolňuje výrobní inflace v páteřních odvětvích českého průmyslu – ve strojírenství nebo v automotivu. V dalším průběhu roku očekáváme pokračující lehké zesilování výrobních tlaků do rozmezí 2-3 %.
Současně také přestaly v posledních měsících klesat ceny zemědělské produkce, a to zejména v živočišné výrobě. I proto meziroční poklesy cen zemědělské produkce viditelně zmírňují z -7,5 % v červnu na -3,7 % v červenci. A ceny živočišné výroby dokonce začínají meziročně lehce růst. S tím se vesměs zastavil také pokles cen v potravinářském průmyslu.
Takový vývoj je v souladu s naším očekáváním a vesměs ho předpokládá i poslední prognóza ČNB, která podobně jako my předpovídá i postupné odeznívání potravinové deflace na pultech obchodů. Vývoj globálních cen potravin (index FAO) však zatím nenaznačuje obrat k výraznějšímu růstu cen.