Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká ekonomika v tomto roce oživuje pomaleji než jsme původně očekávali. Hlavním důvodem je pozdější restart průmyslové výroby a slabší investiční poptávka doma i v zahraničí. Spotřeba domácností sice díky růstu reálné mzdy oživuje zhruba podle očekávání, průmyslová brzda však letos pravděpodobně nedovolí ekonomice růst o moc rychleji než o jedno procento. A kombinace slabého růstu ekonomiky, rychlejšího růstu mezd a výrazně pomalejšího zdražování (nižší inflace) se také zakusuje do finančního hospodaření podniků. Podle národních účtů začínají zisky podniků v průměru zhruba o 1 % meziročně klesat (po rychlém inflačním růstu z roku 2023).
O to zajímavější byl proto výsledek v srpnu zveřejněného šetření ČSÚ mezi nefinančními podniky, který zatím ukazuje na meziroční růst zisků před zdaněním českých podniků o více než 30 %. Kde je tedy pravda a proč takové rozdíly mezi statistikou HDP a podnikovým šetřením?
Detaily podnikového průzkumu navíc ukazují i na značné rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Výrazný růst zisků totiž hlásí pouze sekce energetika (+52 %), vybrané služby a stavebnictví, které se srovnává s velmi slabým začátkem roku 2023. Ve zpracovatelském průmyslu, těžbě i sekci obchodu (klíčoví zaměstnavatelé) jdou zisky meziročně dolů i mezi velkými podniky. A to se pravděpodobně potvrdí i ve zbytku roku 2024. A horší ziskovost (ROE ve zpracovatelském průmyslu pokleslo pod 3 %) bude pravděpodobně nakonec také limitem pro mzdová vyjednávání na příští rok.