čtvrtek 12. prosince 2024
ikona hodiny 8. 11. 2024 07:20

Výsledek amerických voleb: Stabilita nebo nejistota?

Názory odborníků se různí

Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická strategie v oblasti mezinárodního obchodu, se kterou přišel D. Trump, děsila trhy i vyspělé státy EU. Jeho vítězství pak potvrzuje určitý rostoucí izolacionistický pohled Američanů na svět. Těch nejistot je v každém případě o něco méně, víme trochu více co čekat, přece jen jsme již vládnutí D. Trumpa jednou zažili. Na jaké politiky se můžeme těšit a jaký by mohl být nejbližší výhled pro ekonomiku a trhy?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Tom Kadeřábek autor

vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select

Foto: Shutterstock.com
Trump zvítězil. Znamená to stabilitu nebo nejistotu? Názory expertů se různí Foto: Shutterstock.com

Trhy hodně počítaly s nejistotou, jak se blížily průzkumy, které hovořily spíš pro vítězství D. Trumpa. Zlato začalo oslabovat pod „zpevněním“ dolaru a „zacenění“ očekávání vyšších dolarových sazeb. Ty implikují ze jména jednu věc, politika D. Trumpa bude jednoznačně pro inflační, a to ze dvou pohledů. Prvním je poměrně razantní politika obchodních cel. V této věci D. Trump uvažuje až 60% cla na dovoz zboží do USA a ukončení environmentálních politik z pera předchozího prezidenta J. Bidena, v neposlední řadě prudké snížení firemních daní až o 5 %. To všechno zatíží významně americký statní rozpočet, ten již nyní hospodaří často se schodky kolem 2 bilionů USD a tedy až 7 % deficitem v poměru k HDP. Celkové zadlužení USA pak může za Trumpova vládnutí snadno překročit až 107 %.

Osobně jsem zvědav, jak do americké cenové hladiny promluví již tak utažený trh práce – ten by hodně podpořily Trumpovy uvažované deportace imigrantů. Tento krok by podpořil „shortage“ pracovníků v určitých odvětví, jako je stavebnictví nebo průmysl. Připomenu, že už tak zůstává nezaměstnanost v tamní ekonomice na historické poměry relativně dost nízká. Dosahuje pouhých 4 %. V příštích měsících si tak postupně mohou trhy uvědomit vyšší očekávané sazby, přetrvá tak pojem „higher for longer“ u amerických sazeb, vyšší inflaci, která bude mít určitě spíš pozitivní dopad na drahé kovy a ostatní komodity – ty mohou portfolia chránit proti nabídkovým šokům. Těch nebude za jeho vládnutí málo.

V neposlední řadě bude mít vládnutí D. Trumpa vliv na otázky geopolitické. D. Trump se netajil k odporu dál podporovat Ukrajinu v boji proti Ruské federaci. V tomto směru bych očekával, že to může mít negativní dopad na americké producenty zbrojních systémů, a naopak pozitivní na ty evropské. Evropa si totiž za jeho vládnutí bude muset daleko více poradit sama. Na přetřes se tak dostane, zda by řada vyspělých zemí neměla ze svých rozpočtů dávat na obranné politiky více než 3 % v poměru k HDP.

Hlas pro nejistotu

Trump vítězí a s ním i doba nejistoty. Alespoň tak to na následujících řádcích vidí Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Trump se stal 47. prezidentem USA a z volebního výsledku je jasné, že jednoznačně. Demokraté v čele s Kamalou Harris utrpěli značnou porážku. Donald Trump dokázal zbořit i tzv. modrou zeď a vyhrál i tam, kde většinou vítězí demokraté. Jaký dopad to bude mít na světovou ekonomiku? S Donaldem Trumpem nastává pro světovou ekonomiku doba nejistoty a velmi bude záležet na tom, jaké kroky budou následovat. Pokud se opravdu rozhoří obchodní války napříč celým světem, může to být pro všechny poměrně těžké období. Velmi důležité také bude, jak se Trump postaví ke geopolitickým problémům, ať už na Ukrajině, nebo Blízkém východě.

Trump a jeho další kroky

Donald Trump slíbil v předvolební kampani spoustu věcí, které vyvolávají politickou nejistotu. Proklamoval rezervovaný přístup k NATO, evropským partnerům a také Ukrajině. Právě jeho další postoj k otázce ruské agrese bude velmi důležitý pro uspořádání celé Evropy. Amerika je totiž největším a nejdůležitějším podporovatelem Ukrajiny v její obraně proti mocenskému Rusku. Migrace a tvrdý přístup k imigrantům z Jihu byly znovu velkým tématem Donalda Trumpa.

Velké otazníky také visí nad tím, zda se Trump opravdu odhodlá k zavedení cel v takovém rozsahu, jaký sliboval. Pro americkou ekonomiku by mohl být přínosem Trumpův slib na deregulaci. Přílišná regulace žádnému odvětví nikdy neprospěla a v tomto směru je vítězství Donalda Trumpa pro Ameriku pozitivní.

Co slíbil Donald Trump před volbami

  • Uvalení 60% cla na veškerý dovoz z Číny
  • Uvalení 10% až 20% cla na veškerý dovoz z EU
  • Uvalení až 100% cla na automobily mimo USA
  • Snížení regulace
  • Snížení daňové zátěže
  • Omezení překážek těžby ropy
  • Rychlé vyřešení ukrajinsko-ruské otázky
  • Chladnější přístup k NATO a EU

Možné dopady politiky Donalda Trumpa na Evropu

Případné uvalení cel bude mít negativní vliv nejen na EU (zpomalení ekonomiky), ale také na americké občany prostřednictvím růstu cen, potažmo inflace. Růst cen čeká i Evropu, jelikož se dají očekávat odvetná cla ze strany EU. Hrozí také narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, což by také vedlo k vyšší inflaci. Jaké to je, když se tyto řetězce zadrhnou, jsme si vyzkoušeli už v době covidu-19. Kvůli protekcionalismu Donalda Trumpa by se mohl až o třetinu snížit vývoz zboží z EU do Ameriky, což by samozřejmě výrazně poškodilo ekonomiky evropských zemí a nejvíce těch proexportních, jako je ta česká. Vyšší ceny by mohly mít vliv i na postoj centrálních bank ohledně nastoleného trendu snižování úrokových sazeb. Vyšší inflace bude nutit evropské banky k restriktivnější měnové politice, aby dosáhly svého cíle nižší inflace.

Bude Evropa tak „bezpečná“, jako byla doposud? Z úst Donalda Trumpa je cítit rezervovaný přístup k Ukrajině. Pro Ukrajinu, ale také bezpečnost Evropy by to mohl být zásadní problém. Tedy že by se Američtí vojáci začali stahovat z území NATO a že by se tolik potřebná pomoc Ukrajině začala snižovat. Jak to tedy dopadne s Ukrajinou a co ji bude stát Trumpova vize ukončit válku do 24 hodin, uvidíme. Pro Evropu by to ale nemuselo být jen negativní. Dříve, než bude pozdě, si alespoň uvědomí, že se o svou bezpečnost musí starat také sama. Samozřejmě že to ale bude něco stát.

Možné dopady politiky Donalda Trumpa na finanční trhy

Dopad na trhy se dá těžce predikovat. Velmi bude záležet na skutečných krocích Donalda Trumpa. Jistě víme, že pro trhy je nejhorší nejistota, kterou Donald Trump přináší. Paradoxně pozitivní skutečností je rozdíl, kterým Trump volby vyhrál. Nečekají nás alespoň žádné soudní spory a útoky na Kapitol, což trhům dodá více klidu. Americké akcie budou moci těžit z deregulace, to pomůže dominantně bankovnímu, zdravotnickému, ale i technologickému sektoru, a dále ze snižování daní, které pomůže všem. Pomoci by mohla i silnější americká ekonomika, pokud se Donaldu Trumpovi podaří stáhnout výrobu zpět do USA.

Naopak Evropa by mohla trpět z nastolených cel, nižšího výkonu ekonomik, ale i utaženější měnové politiky hlavních centrálních bank. V dlouhém horizontu se ale tyto problémy budou potírat a trh si na ně zvykne. Investoři si však budou muset zvyknout na zvýšenou volatilitu, kterou Donald Trump s jistotou přinese.

Zvolení Donalda Trumpa a dopad na českou korunu a ekonomiku

Trumpovo vítězství již má a dále bude mít na korunu negativní vliv. Otázkou je, jak to bude z dlouhodobého hlediska. Aktuálně můžeme sledovat oslabení koruny, a to primárně kvůli nejistotě, kterou Trumpovo vítězství přináší pro světovou ekonomiku, Evropu, ale i Českou republiku. Vidíme odliv z koruny do tzv. bezpečných přístavů, jako jsou hlavně dolar či euro. Z dlouhodobého hlediska bude velmi záležet na tom, zda Donald Trump naplní své protekcionistické plány a zavede plošná cla na dovoz zboží z EU.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Expertní pohled

Hojně sledovaný Lex Ferrari skončí!

Senátoři schválili novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH)....
Aktuality

Velké přísliby malých reaktorů a chytrých sítí

Chystaná výstavba velkých i malých reaktorů je unikátní příležitostí...
Expertní pohled

Fotovoltaika láká firmy i živnostníky

Fotovoltaika už dnes není jen záležitostí specifických provozů,...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Hojně sledovaný Lex Ferrari skončí!

Senátoři schválili novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH)....
Aktuality

Velké přísliby malých reaktorů a chytrých sítí

Chystaná výstavba velkých i malých reaktorů je unikátní příležitostí...
Expertní pohled

Fotovoltaika láká firmy i živnostníky

Fotovoltaika už dnes není jen záležitostí specifických provozů,...