Neděle 5. května 2024
ikona hodiny14. 2. 2022 12:07

Dalších bezmála šedesát studentů se v projektu DESIGN+ učilo spolupracovat napříč obory

Průmyslové podniky testovaly dovednosti studentů

Duální autonomní tramvaj, zdravotnické manipulační zařízení pro tělesně postižené a zařízení pro plnění přepravek ke vstřikolisu – taková témata průmyslových podniků řešili ve smíšených mezifakultních týmech účastníci 18. ročníku interdisciplinárního výukového projektu DESING+ na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU).

Šárka Stará autor

Foto: ZČU V projektu DESIGN+ bodovalo i zařízení pro plnění přepravek ke vstřikolisu Foto: ZČU

Projektu, v němž tradičně spolupracují studenti nejméně čtyř fakult ZČU na tématech zadaných externími partnery, se letos zúčastnilo 56 studentů – z Fakulty strojní (FST), Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS), Fakulty zdravotnických studií (FZS) a Fakulty ekonomické (FEK). Od roku 2004 přitom projekt absolvovalo už téměř 1500 studentů ZČU.

Učí se spolupracovat, propojovat své konstrukční, designérské a další profesní znalosti a dovednosti a řešit v úzké spolupráci s vývojovými pracovníky a manažery průmyslových firem jejich aktuální inovační problémy. Projekt také přispívá k rozvoji a celosvětovým úspěchům konstrukční vědní disciplíny Engineering Design Science Methodology (EDSM), která se již desítky let ve vazbách na přední zahraniční technické univerzity rozvíjí na katedře konstruování strojů FST a kterou studenti v projektu průběžně tvůrčím způsobem uplatňují a ověřují.

Celkem šest interdisciplinárních týmů tvořených mladými konstruktéry, designéry, zdravotníky a marketingovými specialisty zpracovávalo stanovená témata v průběhu zimního semestru. Svá řešení studenti průběžně konzultovali se zástupci zadavatelských podniků a 9. února představili online při závěrečných soutěžních prezentacích hodnotitelské komisi, složené ze zástupců zadavatelských a partnerských podniků a zúčastněných fakult ZČU. Hodnotily se především konstrukce a design navržených řešení, jejich rozsah, inovativnost, aplikovatelnost v praxi, systematičnost a úroveň dokumentace, kvalita prezentací a také samotná týmová práce.

Přes den pro lidi, v noci pro zásilky

Společnost Škoda Transportation studentům nabídla futuristické téma Duální autonomní tramvaj. Úkolem bylo navrhnout tramvaj sloužící nejen k dopravě osob, ale také k rozvozu objednaných zásilek, které si lidé budou vyzvedávat na tramvajových zastávkách. Ze dvou týmů, které zadání řešily, byl úspěšnější tým vedený Janem Mikeskou (FST). Představil tramvaj, která má přes den sloužit k dopravě osob a během nočního provozu ji z velké části zaplní boxy se zásilkami. Ty pak v zastávce vyvezou z tramvaje manipulační roboti. Porota ocenila technické řešení projektu a jeho propracovanost, míru zapojení designérů, významný přínos zdravotníků, týmovou spolupráci, ale také kritický pohled marketérů na ekonomické stránky projektu.

Foto: ZČU Studenti navrhli duální autonomní tramvaj Foto: ZČU

Konstruktionsbüro Dostal zadalo studentům téma Zdravotnické manipulační zařízení pro tělesně postižené. Z dvou skupin zvítězil tým pod vedením Matěje Dvořáka (FST). Navrhl zařízení určené nejen pro zvedání, podepření a přesun invalidních osob, jak bylo stanoveno v zadání, ale přidal pomůcce také funkci rehabilitační. Porota vyzdvihla zejména účelné využití metodiky, míru propracovanosti a úroveň prezentace.

Také téma Zařízení pro plnění přepravek ke vstřikolisu od společnosti ENGEL strojírenská zpracovávaly dvě skupiny studentů. Se zadáním si lépe poradil tým, v jehož čele stál Ondřej Váňa (FST). Porota kladně hodnotila především propracovanost, ucelenost a aplikovatelnost konstrukčního a designérského řešení návrhu, v němž se promítla kvalitní spolupráce členů týmu.

Při letošních prezentacích se ukázalo, jak důležité je vyvážené zastoupení profesí v týmu. Pokud některá chyběla nebo byla slabá nebo když byla jiná příliš dominantní, na výsledku to bylo jasně patrné,“ komentuje letošní ročník projektu jeho zakladatel Stanislav Hosnedl z FST.

V propojení a spolupráci oborů vidí Západočeská univerzita svoji velkou sílu, kterou chce do budoucna ještě znásobit. Projekty založené na mezioborové spolupráci a interdisciplinární studijní programy naplňují priority vytyčené ve strategickém záměru pro roky 2021–2025. I proto se letošní ročník projektu DESING+ opět konal pod záštitou rektora ZČU Miroslava Holečka.

Nejnovější články

Analýzy
Výrazná změna v chování hostů

Jak vypadal cestovní ruch v Česku na začátku...

Začátek roku znamenal úbytek českých hostů, ovšem stále...

Data se pochopitelně velmi liší pro jednotlivé kraje....

Velkým tématem byly v posledních letech platby kartou...

Dalším globálním trendem je využívání aplikací a velkých...

HotelTime PMS a další systémy jsou aktuálně používány...

Analýzy
Hypotéky očima experta

Aktuální analýza přináší přehled vývoje v oblasti úrokových...

Březen 2024 byl podle statistických údajů České národní...

Úrokové sazby jsou, přinejmenším pro mě osobně, spíše...

Druhým hlavním důvodem je bezesporu fakt, že čím...

Situace okolo zákona o spotřebitelském úvěru a možnost...

Pojem „nevýkonné úvěry“ označuje laicky řečeno úvěry, u...

V den vydání tohoto dokumentu proběhlo měnověpolitické zasedání...

Další zasedání bankovní rady nás čeká za bezmála...

Advertorial
Panevropská univerzita potvrzuje svou kvalitu

„Jsme nesmírně hrdí na udělení institucionální akreditace, jež...

Panevropská univerzita je první univerzitou vzniklou po novele...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Letadlo Lufthansy v Praze přivítala vodní děla

„Těší mě, že jsme se mohli symbolicky připojit...

„Jsem hrdý na to, že Letiště Praha oslavilo...

Letadlo je jedním ze čtyř strojů nesoucích na...

Aktuality
Virtuální vodárna. K čemu se hodí digitální dvojče úpravny vody?

Partneři oslovili město Železná Ruda, zda by se...

„Digitální dvojče představuje počítačový model, který dokonale kopíruje...

Součástí digitálního dvojčete úpravny vody je i systém...

JUDr. Tomáš Koníček z Mezinárodního bezpečnostního institutu, který se...

Aktuality
Už i slovenské firmy snadněji přejdou na udržitelné podnikání

„Slovensko je kvůli své rozmanitosti a průmyslovému zázemí...

„Náš servis není jen o tom, že za...