pondělí 9. září 2024
ikona hodiny 26. 8. 2020 10:28

96 % firem hlásí pokles příjmů

Během koronavirové krize klesly příjmy naprosté většině firem napříč obory. V průzkumu mezi členy iniciativy Firmy sobě to uvedlo 96 % ze stovky respondentů. Více než polovině pak tržby klesly o více než 70 %. Dosud nedostatek peněz trápí 86 % firem zapojených do průzkumu a přibližně 11 % z nich uvedlo, že nastalou situaci nepřežije.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na 44 % firem hodnotí státní pomoc jako nedostatečnou, 40 % známkou 4, desetina dává státu trojku. Na dvě pětiny firem zapojených do průzkumu žádaly o některý ze záručních programů COVID, jen zhruba 28 % z nich byla ale podpora schválena.

Podle vedoucího iniciativy Firmy sobě Martina Pejši za to mohou přísné podmínky, které firmy musejí pro obdržení státní pomoci splňovat. „Jednou z mnoha podmínek je například být za loňský rok v plusu. Některé firmy ale loni investovaly do svého rozvoje, dostaly se tím do ztráty a teď jsou tímto způsobem trestány. Cítíme, že jsou české firmy v evropském kontextu přístupem naší vlády znevýhodněné,“ uvedl šéf iniciativy, která sdružuje přes 8800 malých a středních firem.

Firmy sobě

Iniciativa vznikla s vypuknutím koronavirové krize s cílem sdružit malé a střední podniky, které se cítí být proti velkým firmám znevýhodněné a mají ze strany státu a bank zájem o efektivnější podporu. Aktuálně je do iniciativy zapojených přes 450 firem. Chtějí zjednodušení administrativy, zrychlení záruční doby programů COVID, konsolidace úvěrů firem a prodloužení splatnosti úvěrů na delší období u zasažených sektorů a snížení plateb za sociální a zdravotní pojištění.

On sám hodnotí státní podpůrné programy jako neefektivní. „Já osobně mám se svou firmou Creative Dock srovnání s Německem a Švýcarskem, kde máme pobočky. Ve Švýcarsku jsme si brali státem podporovaný úvěr, něco jako je v ČR program COVID. Vyplnění žádosti tam trvalo tři minuty a peníze jsme měli do dvou hodin. V Německu jsme zase měli od druhého dne zařízený kurzarbeit. V Česku jsme vyplněním sáhodlouhého formuláře strávili několik dní, abychom se pak za měsíc dozvěděli, že nic nedostaneme,“ upozornil Pejša. Není podle něj divu, že 27 % šéfů uvažuje o prodeji firmy.

Negativní vývoj této situace by měl silný dopad na trh práce a ekonomiku. Právě dnes vydala Česká správa sociálního zabezpečení zprávu, že počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl o 19 000 na 1,05 milionu. Stále tak platí, že v žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 % a jsou největším zaměstnavatelem, když práci dávají více než třetině všech zaměstnanců.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Trendy

Do stability elektrické sítě musíme urychleně investovat

Společnost Hitachi Energy naléhavě vyzývá k rozšíření globálních...
Expertní pohled

Jak vyhodnocovat klimatická rizika?

Účet za dopady extrémního počasí se v posledních letech...
Cestovní ruch

Festival Den architektury zveřejňuje kompletní program

Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch

Festival Den architektury zveřejňuje kompletní program

Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury...
Aktuality

Mediaboard dobývá zahraničí

Mediaboard, česká jednička v oblasti monitoringu médií, expanduje do...
Expertní pohled

Maloobchod opět nabírá na síle

Tržby v maloobchodě překonaly v červenci očekávání a...