Středa 29. května 2024
ikona hodiny14. 3. 2021 14:53

Havlíček: Firmy by mohly povinně testovat dvakrát týdně

Testování zaměstnanců ve firmách na koronavirus by mohlo být podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka povinné dvakrát týdně. Má o tom v pondělí jednat vláda. Nyní mají firmy nad 49 zaměstnanců povinnost otestovat pracovníky jednou za týden. Vláda uvažuje i o tom, že by zavedla povinné testování i v nejmenších podnicích s deseti až 49 zaměstnanci. To by mohlo platit od pondělí za týden.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Testování ve firmách Foto: Shutterstock.com

„Uvažujeme o tom, že by se to povinné testování provádělo dokonce dvakrát týdně a to proto, že antigenní testování má svůj význam zejména, když se dělá pravidelněji,“ uvedl Havlíček. Postup doporučují podle něj epidemiologové, je ale otázka, zda to firmy zvládnou. Testování dvakrát týdně by mohlo být zavedeno zhruba za 14 dnů.

Podle Havlíčka nelze očekávat, že by vláda začala rozvolňovat opatření proti koronaviru před Velikonoci. I poté by podle něj šlo spíše o uvolnění pohybu uvnitř okresů, nikoli uvolnění obchodu a služeb. Vláda nyní koná v rámci nově vyhlášeného nouzového stavu, který potrvá do 28. března, jeho prodloužení by musela schválit Sněmovna.

Na samotesty stát firmám přispívá prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění 60 Kč, cena je ale podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy 120 až 150 korun, což zejména pro menší podniky představuje zátěž. Podle Havlíčka cena testů postupně klesá pod 100 Kč a brzy se přiblíží 60 korunám. O zvýšení příspěvku kabinet neuvažuje, podle Havlíčka by se cena testů zastavila na vyšší úrovni. Příspěvek 60 korun lze využít na test na zaměstnance čtyřikrát do měsíce a Havlíček nevyjasnil, zda by se frekvence měnila po zvýšení četnosti povinných testů.

Vláda firmám doporučuje antigenní testování závodním či externím lékařem nebo mobilními zdravotními týmy. V takovém případě testování plně hradí zdravotní pojištění.

Podniky denně v důsledku testů zachytí 2000 až 3000 nakažených. Vláda neuvažuje, že by firmy zavřela, bude je dál využívat jako součást systému testování. V současnosti je ve skladech v Česku kolem pěti milionů testů a další zhruba dva miliony podle Havlíčka přichází do země každý den. „Máme indikovaných zhruba 40 milionů testů, které přijdou v příštích třech týdnech. Takže testů máme s rezervou dostatek,“ dodal. Roste i počet certifikovaných dodavatelů testů, v současnosti je jich víc než 100.

Pozitivita testů v podnicích se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty. Jde zhruba o stejný výsledek jako v plošném antigenním testování populace. Celkově se v současnosti povinnost týká asi tří milionů pracovníků.

Fiala dnes Havlíčkovi předal návrhy zákonů na odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ. Chtěl tím podle svých slov poukázat na tíživou situaci podnikatelů, pro které vláda nepřipravila dostatečné kompenzace, a také na to, že vláda ignoruje usnesení Sněmovny, která ji před více než měsícem k předložení těchto zákonů vyzvala.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...