Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Poslanci se ani dnes nedostali k hlasování o podobě a schválení nového stavebního zákona, který by měl zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Vrátí se k němu příští týden, na kdy poslanci vládního hnutí ANO svolali mimořádnou schůzi. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) dnes před poslanci řekla, že pokud by poslanci zákon neprojednali ani příští středu, pak bude chtít pokračovat ve čtvrtek i v pátek. Bude také chtít, aby poslanci mohli hovořit jen nejvýše dvakrát po deseti minutách.
Situace při jednání ve Sněmovně opět potvrdila, že projednávání zákona se více než diskusí o věcné podstatě stalo politickým bojem, v němž větší prostor i váhu než fakta mají emoce.
Zásadní spory kolem stavebního zákona pramení hlavně z rozdílných pohledů na uspořádání stavebních úřadů – část opozice a především zástupci municipalit špatně nesou, že stavební řízení, které dnes díky přenesené působnosti státu mají právě obce ve své gesci, by se vrátilo pod pravomoc státu. To je totiž původní návrh ministerstva, který podpořil hospodářský výbor a který počítá s tím, že stavební správa bude spadat čistě pod stát. S tímto modelem souhlasí i Hospodářská komora.
Nový stavební zákon, který se připravuje už řadu let, má vstoupit v účinnost od 1. července 2023. Pokud projde pozměňovací návrh hospodářského výboru, který Sněmovna vzala jako základ projednávání místo vládní předlohy, začnou se již od začátku příštího roku nabírat zaměstnanci nového Nejvyššího stavebního úřadu. Uspořádán by měl být obdobně třeba jako finanční správa s jednotlivými územními pracovišti. Ministryně Dostálová ujišťuje, že stát nebude stavět žádné nové úřední budovy na zelené louce a bude se snažit o zachování územních pracovišť v místech nynějších stavebních úřadů.