×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny28. 3. 2021 18:18

Vláda projedná program, který má podpořit inovace

Takřka dvě miliardy čekají na start-upy

Vznik a rozvoj zhruba 300 inovativních start-upů a takzvaných spin-off firem, které pomáhají převádět výsledky výzkumu do praxe, by měl v příštích pěti letech podpořit program Technologická inkubace start-upů. Návrh programu v pondělí projedná vláda. Peníze podle materiálu, který má ČTK k dispozici, zamíří například do technologií umělé inteligence, kosmického výzkumu, kreativního průmyslu či ekoinovací. Podpoří také projekty přispívající k boji s pandemií covid-19 a na její dopady. Dokument vládě předloží ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

ČTK autor

Petr Karban Petr Karban spoluautor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Takřka dvě miliardy pro start-upy Foto: Shutterstock.com

Začínající společnosti sídlící v Česku podle materiálu budou moci čerpat peníze na vývoj a uvedení nového inovativního produktu na trh i na související zahájení nebo růst podnikání. Program rozlišuje dva stupně podpory projektů. Standardně mohou start-upy dostat příspěvek do 1,6 milionu korun. Zájemci si však mohou zažádat i o pokrytí dalších výdajů. Pokud projdou dodatečným hodnocením a přesvědčivě obhájí přidanou hodnotu předloženého projektu, získají v rámci takzvané Inkubace Plus, až pět milionů korun.

Návrh uvádí, že za inovativní se považuje start-up připravující nová řešení, u kterých je „podložený důvod“ domnívat se, že předčí soudobé srovnatelné produkty v Česku a těm na evropském trhu se přinejmenším vyrovnají. O příspěvek se budou ucházet společnosti mladší tří, výjimečně pěti let. Poskytování podpory má na starosti státní agentura CzechInvest skrze inkubační centra.

K dispozici budou dvě formy pomoci. První je přímá dotace na vývoj výrobku, jeho testování či školení a mzdy zaměstnanců. Nepřímá podpora, pak cílí na úhradu mezd odborníků, kteří společnosti poskytnou poradenství, mentoring, workshopy či pomoc s výběrem expertů. Předložené projekty se budou hodnotit dvoustupňově.

Podle materiálu umožní schválení programu čerpání peněz z podprogramu Start-upy v programu inovačních strategií The Country for the Future (Česko země pro budoucnost), který vláda schválila už na jaře 2019. Výdaje na program The Country for the Future jsou 9,1 miliardy korun, celková alokace na část věnovanou start-upům činí 1,8 miliardy korun.

Podle některých expertů však inovativnímu podnikání v česku nechybějí ani tak zdroje, jako spíše odpovídající ekosystém. O ten se starají především jednotlivá inovační centra, jejichž zřizovateli však zpravidla není stát, ale samosprávné celky ve spolupráci s komerčními firmami a akademickou sférou. Tato centra však nefungují jako spojitá celorepubliková síť, podmínky pro inovativní podnikání jsou proto v jednotlivých regionech značně rozdílné.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...

Aktuality
ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I...

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež...