×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 1. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny25. 1. 2021 12:01

Podnikatelů i spotřebitelů se drží skepse

Důvěra v ekonomiku se nelepší, index se opět snížil a to v obou složkách. Důvěra podnikatelů je oproti prosinci nižší o 0,7 bodu, ještě skeptičtější jsou pak zákazníci, jejichž indikátor klesl o 3,5 bodu. Výrazně nižší jsou oba indikátory i v meziročním srovnání. Vyplývá to z nejnovějších, dnes publikovaných údajů Českého statistického úřadu.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zvyšuje se počet průmyslových podniků, kteří jako nedostatečnou hodnotí aktuální poptávku. Právě slabá poptávka je podle majitelů a manažerů firem hlavní bariérou růstu a příčinou skepse. Významně pak vzrostl i počet firem, které v růstu limituje nedostatek materiálu či zařízení.

Výrazněji poklesla důvěra ve stavebnictví, nejhůře je na tom vcelku pochopitelně obchod. Nejnižší hodnotu indexu důvěry vykazuje segment služeb, nicméně pokles oproti prosinci není tak výrazný, když dosáhl hodnoty 0,7 bodu. Právě sektor služeb je tím, kde v uplynulých třech měsících došlo ke snížení počtu zaměstnanců. Roste však podíl podnikatelů, kteří ve službách očekávají citelné zvýšení poptávky do tří měsíců. Mezi spotřebiteli klesá chuť spořit, přestože viditelně rostou obavy z růstu nezaměstnanosti i cen.

Česká nálada víceméně odpovídá skepsi v Evropě, například v Německu v lednu klesla na nejnižší hodnotu za posledního půl roku, když pokles byl ještě výraznější, než analytici očekávali.

Články autora Petr Karban