×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny1. 2. 2021 17:56

Standardem je chytrý sklad 

Úspora prostoru, času, personálu i financí, zvýšení efektivity a pracovního komfortu při současném snížení fyzické manipulace a chybovosti. To jsou přednosti, které průmyslu nabízí chytré sklady, bez nichž se dnes už žádný moderní provoz neobejde.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: archiv Kasys Foto: archiv Kasys

Moderní chytré skladové systémy, které kombinují sklad a dopravník do jednoho celku a vše vybavují inteligencí, dokážou automaticky měřit rozměry skladovaných položek, najít ve skladu optimální místo pro co nejefektivnější využití prostoru a také snadno vyhledat a připravit položky požadované k výdeji. Nejsofistikovanější verze jsou zcela samoobslužné, s nulovými nároky na personál schopné zvládnout i několik plně funkčních obslužných míst.

Špičkou v oboru chytrých skladových systémů je společnost KASYS®, jejíž automatizované skladové systémy Hänel Rotomat® a Hänel Lean-Lift® jsou dnes absolutní špičkou. Nejčastější využití nacházejí jako provozní výdejny nářadí a měřidel, mezioperační sklady či sklady náhradních dílů, ale objevují se již i v administrativě či zdravotnictví.

Chytré sklady – vedle toho, že přinášejí primární úspory zdrojů – představují i manažerskou přidanou hodnotu, dovolují totiž online přehled o využití a stavu zásob, což umožňuje optimalizovat provoz a snižovat ztráty.

Společnost KASYS® 

Společnost vznikla jako generální zastoupení společnosti Hänel Büro-und Lagersysteme GmbH v roce 1992 a rychle se stala jedním z předních dodavatelů a realizátorů projektů v oblasti automatizovaných skladových systémů. V průmyslové oblasti se jedná především o operativní sklady, výdejny nářadí a měřidel nebo mezioperační sklady. Trendem současnosti jsou především automatizované skladové systémy, které se vyznačují maximálním využitím prostoru, tedy skladováním maximálního počtu položek na minimální ploše, a které dovolují řídit vysoce efektivně naskladnění a vyskladnění při zachování krátkých manipulačních časů.

 

Chytré sklady pro americkou hi-tech společnost

Solar Turbines je mezinárodní společnost se sídlem v USA a je jedním z předních výrobců průmyslových plynových turbín ve světě. V České republice působí od roku 2012 na třech místech. Jsou jimi výrobní a testovací centrum Žebrák, opravárenské centrum Žatec a centrum sdílených služeb Praha. Jejich doménou jsou generální opravy plynových turbín a jejich testování. „První dodávka našich automatizovaných skladových systémů Hänel Lean-Lift® do žateckého závodu Solar Turbines proběhla již v roce 2014, tehdy to byly dva kusy, v letech 2016 až 2020 pak bylo v opravárenském centru v Žatci instalováno dalších jedenáct zařízení. Výsledkem byla značná úspora místa a optimalizace skladové plochy. Spokojenost klienta byla impulzem k dalšímu projektu pro nově vybudované testovací centrum Žebrák. Manažer logistiky zvolil v Žatci praxí ověřený typ zařízení a koncem roku 2018 proběhla samotná instalace dvou nových zařízení Hänel Lean-Lift® typ 2460-825. Jen pro zajímavost, každé z těchto zařízení s 55 policemi na zastavěné ploše pouhých 7,9 m2 poskytlo 110 m2 úložné plochy a 33,3 m3 skladového prostoru. Celková kapacita dvou zařízení tedy přinesla výraznou úsporu místa a také optimalizaci logistických procesů, přičemž byly zachovány krátké přístupové časy i při skladování ve větších výškách. V současné době je v testovacím centru Žebrák používáno již celkem osm našich zařízení, v žateckém opravárenském centru pak dalších třináct,“ představuje jednu z mnoha realizací Marek Heriban, manažer obchodu společnosti Kasys.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Ministerstvo navrhuje polovodičovou investiční pobídku

„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si...

Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou...

Trendy
Praha přivítá největší bitcoinový veletrh Evropy

Patří mezi nejvlivnější bitcoinové maximalisty a hlavní postavy...

Ambicí pořadatelů BTC Prague je mimo jiné oslovit...

Cestovní ruch
I v Česku můžete zažít tisíc krás na sto kilometrech

První etapu můžeš začít v Petrovicích. Na nultém...

V páté etapě vedoucí z Jetřichovic proběhneš Pavlinino...

Kdo projde Hřebenovku Českým Švýcarskem, uvidí ho jinýma...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělá inteligence rozumí konopí. Jako všemu ostatnímu

Světové zdravotnictví se potýká s nedostatkem krevní plazmy, zejména...

Když se řekne umělá inteligence, hodně lidí si...

Zmínili jsme, že Miroslav Mašata se svými kolegy...

Umělá inteligence výzkumníkům našla nejen vědecké studie, ale...

Pohled z praxe
PORTIVA v obnovitelných zdrojích přerostla možnosti Česka

V případě potřeby bude k developmentu nových zdrojů...

Mezi další vytipované země pro svou zahraniční expanzi...

Pro financování své zahraniční expanze PORTIVA využije jak...

Trendy
Duté skleněné kuličky uspoří teplo a pomůžou klimatu

Jeden muž se postaví těsně za papírový karton...

Podařilo se, a tak světlo světa spatřila řada...

Oldřich Pelikán proto věří, že pokud by se...

Další možností využití nátěru jsou venkovní fasády budov,...

Někdo může namítnout, že izolace odrazí teplo i...