Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny1. 2. 2021 17:56

Standardem je chytrý sklad 

Úspora prostoru, času, personálu i financí, zvýšení efektivity a pracovního komfortu při současném snížení fyzické manipulace a chybovosti. To jsou přednosti, které průmyslu nabízí chytré sklady, bez nichž se dnes už žádný moderní provoz neobejde.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: archiv Kasys Foto: archiv Kasys

Moderní chytré skladové systémy, které kombinují sklad a dopravník do jednoho celku a vše vybavují inteligencí, dokážou automaticky měřit rozměry skladovaných položek, najít ve skladu optimální místo pro co nejefektivnější využití prostoru a také snadno vyhledat a připravit položky požadované k výdeji. Nejsofistikovanější verze jsou zcela samoobslužné, s nulovými nároky na personál schopné zvládnout i několik plně funkčních obslužných míst.

Špičkou v oboru chytrých skladových systémů je společnost KASYS®, jejíž automatizované skladové systémy Hänel Rotomat® a Hänel Lean-Lift® jsou dnes absolutní špičkou. Nejčastější využití nacházejí jako provozní výdejny nářadí a měřidel, mezioperační sklady či sklady náhradních dílů, ale objevují se již i v administrativě či zdravotnictví.

Chytré sklady – vedle toho, že přinášejí primární úspory zdrojů – představují i manažerskou přidanou hodnotu, dovolují totiž online přehled o využití a stavu zásob, což umožňuje optimalizovat provoz a snižovat ztráty.

Společnost KASYS® 

Společnost vznikla jako generální zastoupení společnosti Hänel Büro-und Lagersysteme GmbH v roce 1992 a rychle se stala jedním z předních dodavatelů a realizátorů projektů v oblasti automatizovaných skladových systémů. V průmyslové oblasti se jedná především o operativní sklady, výdejny nářadí a měřidel nebo mezioperační sklady. Trendem současnosti jsou především automatizované skladové systémy, které se vyznačují maximálním využitím prostoru, tedy skladováním maximálního počtu položek na minimální ploše, a které dovolují řídit vysoce efektivně naskladnění a vyskladnění při zachování krátkých manipulačních časů.

 

Chytré sklady pro americkou hi-tech společnost

Solar Turbines je mezinárodní společnost se sídlem v USA a je jedním z předních výrobců průmyslových plynových turbín ve světě. V České republice působí od roku 2012 na třech místech. Jsou jimi výrobní a testovací centrum Žebrák, opravárenské centrum Žatec a centrum sdílených služeb Praha. Jejich doménou jsou generální opravy plynových turbín a jejich testování. „První dodávka našich automatizovaných skladových systémů Hänel Lean-Lift® do žateckého závodu Solar Turbines proběhla již v roce 2014, tehdy to byly dva kusy, v letech 2016 až 2020 pak bylo v opravárenském centru v Žatci instalováno dalších jedenáct zařízení. Výsledkem byla značná úspora místa a optimalizace skladové plochy. Spokojenost klienta byla impulzem k dalšímu projektu pro nově vybudované testovací centrum Žebrák. Manažer logistiky zvolil v Žatci praxí ověřený typ zařízení a koncem roku 2018 proběhla samotná instalace dvou nových zařízení Hänel Lean-Lift® typ 2460-825. Jen pro zajímavost, každé z těchto zařízení s 55 policemi na zastavěné ploše pouhých 7,9 m2 poskytlo 110 m2 úložné plochy a 33,3 m3 skladového prostoru. Celková kapacita dvou zařízení tedy přinesla výraznou úsporu místa a také optimalizaci logistických procesů, přičemž byly zachovány krátké přístupové časy i při skladování ve větších výškách. V současné době je v testovacím centru Žebrák používáno již celkem osm našich zařízení, v žateckém opravárenském centru pak dalších třináct,“ představuje jednu z mnoha realizací Marek Heriban, manažer obchodu společnosti Kasys.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Názory
Geopolitika opět v centru pozornosti

Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do...

A právě podpora Ukrajiny ze strany Spojených států...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Pohled z praxe
Houbové obaly z jižní Moravy mají Red Dot

Myco SafePads jsou papírová kapsle naplněná inovativním materiálem...

Že se jedná o velmi slibný a zajímavý...

O řešení mají zájem i obalářské společnosti. Například...

Český biotechnologický startup Myco, který za produkty z...