Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny12. 7. 2021 11:29

Osudová třináctka pro české stavebnictví

Stane se úterý 13. 7. černým dnem pro české stavebnictví? To je otázka, kterou dnes veřejně vyslovil Svaz měst a obcí. Otázka, která ve skutečnosti rezonuje napříč všemi politickými stranami a mnoha zainteresovanými profesními svazy a sdruženími. Černou barvu ale v případě dlouho očekáváné rekonstrukce stavebního práva jednotliví aktéři vnímají rozdílně. A celý legislativní proces je ukázkovým příkladem toho, jak může být politika iracionální.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Nedávné senátní odmítnutí novely stavebního zákona je důvodem, proč dnes budou poslanci o této normě jednat znovu. Argumenty pro schválení novely jsou zřejmé – stavební řízení je v česku neúměrně dlouhé a řadí nás na chvost světového žebříčku, mezi země se zcela nefunkční státní administrativou. Zatímco v okolních evropských zemích schvalují i složitější stavby v řádu měsíců, v Česku stejný proces trvá v průměru více než osm let. Že taková situace brzdí významně růst ekonomiky je zřejmé.

Nepřekvapí, že novela má i své odpůrce. Především mezi těmi, jimž současný stav v zásadě vyhovuje. I proto těmi nejhlasitějšími jsou zástupci měst a obcí, protože právě oni v přenesené působnosti státní správy dnes mají stavební řízení ve své gesci. Že je to systém dlouhodobě nefunkční, prokorupční a přispívající k nejednotnému výkladu pravidel a postupů, to je rovněž zřejmé.

A tak předseda Svazu měst a obcí František Lukl bije na poplach a vysílá do světa poplašné zprávy o budoucí nefunkčnosti systému a znepřístupnění stavebního řízení všem mimo velká města. Komunisté mu ochotně přizvukují a straší národ tím, že v důsledku jednoho paragrafu budeme lidi stěhovat do sklepů.

Paradoxem je, že všichni, dokonce i ti, kteří nevyslovili jediný faktický argument, ale pracují jen se zjitřenými emocemi, volají po zdravém rozumu. Ten říká, že zmíněná novela rozhodně není dokonalá. Zjevně je však v klíčových aspektech lepší než stávající právní úprava a má potenciál rozhýbat zkostnatělou stavební byrokracii. A jen tak mimochodem, nemělo by v digitálním věku být občanovi jedno, kdo a kde o jeho žádosti či v jeho věci rozhoduje? Nepostačí, že to bude profesionál, který bude rozhodovat na základě jednotných a transparentních pravidel?

I Hospodářská komora senátní hlasování komentovala nesouhlasně a dnes vyzývá poslance, aby nechali zvítězit zdravý rozum. Což znamená schválit ne sice dokonalý, ale přesto lepší právní předpis a urychleně dotáhnout a vyladit digitalizaci celého stavebního řízení. Snad to poslancům dojde a ta zítřejší třináctka osudovou nebude. V opačném případě totiž česká ekonomika přijde o impuls, který jí bude velmi citelně chybět.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...