×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Osudová třináctka pro české stavebnictví

Stane se úterý 13. 7. černým dnem pro české stavebnictví? To je otázka, kterou dnes veřejně vyslovil Svaz měst a obcí. Otázka, která ve skutečnosti rezonuje napříč všemi politickými stranami a mnoha zainteresovanými profesními svazy a sdruženími. Černou barvu ale v případě dlouho očekáváné rekonstrukce stavebního práva jednotliví aktéři vnímají rozdílně. A celý legislativní proces je ukázkovým příkladem toho, jak může být politika iracionální.

Foto: Aleš Funke Petr Karban ikona hodiny12. 7. 2021 11:29
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Nedávné senátní odmítnutí novely stavebního zákona je důvodem, proč dnes budou poslanci o této normě jednat znovu. Argumenty pro schválení novely jsou zřejmé – stavební řízení je v česku neúměrně dlouhé a řadí nás na chvost světového žebříčku, mezi země se zcela nefunkční státní administrativou. Zatímco v okolních evropských zemích schvalují i složitější stavby v řádu měsíců, v Česku stejný proces trvá v průměru více než osm let. Že taková situace brzdí významně růst ekonomiky je zřejmé.

Nepřekvapí, že novela má i své odpůrce. Především mezi těmi, jimž současný stav v zásadě vyhovuje. I proto těmi nejhlasitějšími jsou zástupci měst a obcí, protože právě oni v přenesené působnosti státní správy dnes mají stavební řízení ve své gesci. Že je to systém dlouhodobě nefunkční, prokorupční a přispívající k nejednotnému výkladu pravidel a postupů, to je rovněž zřejmé.

A tak předseda Svazu měst a obcí František Lukl bije na poplach a vysílá do světa poplašné zprávy o budoucí nefunkčnosti systému a znepřístupnění stavebního řízení všem mimo velká města. Komunisté mu ochotně přizvukují a straší národ tím, že v důsledku jednoho paragrafu budeme lidi stěhovat do sklepů.

Paradoxem je, že všichni, dokonce i ti, kteří nevyslovili jediný faktický argument, ale pracují jen se zjitřenými emocemi, volají po zdravém rozumu. Ten říká, že zmíněná novela rozhodně není dokonalá. Zjevně je však v klíčových aspektech lepší než stávající právní úprava a má potenciál rozhýbat zkostnatělou stavební byrokracii. A jen tak mimochodem, nemělo by v digitálním věku být občanovi jedno, kdo a kde o jeho žádosti či v jeho věci rozhoduje? Nepostačí, že to bude profesionál, který bude rozhodovat na základě jednotných a transparentních pravidel?

I Hospodářská komora senátní hlasování komentovala nesouhlasně a dnes vyzývá poslance, aby nechali zvítězit zdravý rozum. Což znamená schválit ne sice dokonalý, ale přesto lepší právní předpis a urychleně dotáhnout a vyladit digitalizaci celého stavebního řízení. Snad to poslancům dojde a ta zítřejší třináctka osudovou nebude. V opačném případě totiž česká ekonomika přijde o impuls, který jí bude velmi citelně chybět.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rekordní náborový příspěvek je čtvrt milionu

Náborové příspěvky se častěji objevují u specializovaných nebo...

Výše náborového příspěvku se liší dle regionů i...

Zavedení příspěvku lze doporučit jak firmám, které dlouhodobě...

Aktivity HK ČR
Vítkovice uspěly mezi pyramidami

Ostravská firma, která je členem Hospodářské komory, o...

„Tento úspěch je dalším důkazem, že podnikatelské mise...

Expertní pohled
Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost

V poslední době se toho ve světě událo hodně:...

Talent, schopnost zvládat určitou činnost lépe než průměrně...

Propast mezi nabídkou a poptávkou mohou překlenout inovace,...

Facebook Jak ukázalo nešťastné fiasko společnosti Cambridge Analytica,...

Existují zjevné etické obavy (a někdy i právní...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Vítkovice uspěly mezi pyramidami

Ostravská firma, která je členem Hospodářské komory, o...

„Tento úspěch je dalším důkazem, že podnikatelské mise...

Aktivity HK ČR
Dostane rozpočet další „předvolební“ ránu?

Podle prvního pozměňovacího návrhu poslance Romana Onderky by...

Podle analýz Hospodářské komory není jasné, zda poslanec...

Aktuality
Národní cena ČR za kvalitu v rodinném podnikání

Do soutěže se mohou přihlásit všechny rodinné podniky...

Statut kvalitně řízeného rodinného podniku představuje získání konkurenční...