Středa 27. října 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Tři čtvrtě milionu robotů

Nedávným oznámením 750 000 dodaných robotů potvrdila společnost FANUC své postavení světové jedničky v oblasti průmyslové automatizace. O tento milník se s námi podělil generální ředitel české pobočky Petr Duchoslav a marketingový ředitel Daniel Havlíček.

Josef Vališka ikona hodiny12. 10. 2021 15:31
Foto: Petr Kostolník / FANUC Jednatel českého zastoupení FANUC Petr Duchoslav (vlevo) a marketingový ředitel Daniel Havlíček (vpravo). Foto: Petr Kostolník / FANUC

Tři čtvrtě milionu vyrobených robotů je impozantní číslo. Co stojí za tímto úspěchem?

Duchoslav: Podle mého názoru hlavně koncept zakladatele firmy pana Inaby. Byl velkým vizionářem a měl jasno, kam chce směřovat, a jak toho dosáhnout pomocí technologií. I za cenu toho, že někdy může být firma vnímána téměř jako zpátečnická, protože nevyužívá všechny aktuálně nejnovější technologie. Jenže právě tento koncept pomohl odfiltrovat různé módní vlny, které se časem ukázaly jen jako „sezónní záležitosti“. Mezitím pokračoval vlastní vývoj, z něhož vzešla spolehlivá a vysoce funkční industriální řešení s vysokými parametry a důrazem na výkon, jednoduchost a bezpečnost.

Máme motto: „Reliable, predictable easy to repair“, tzn., že stroje musí být spolehlivé, předvídatelné a snadno opravitelné. Proto si FANUC vše zásadní designuje sám podle těchto kritérií. Nabízíme dokonce i doživotní podporu, tzn., že dokud bude náš stroj, robot či systém používán, bude mít zajištěn servis i náhradní díly. Je to obrovský a nákladný závazek, ale i unikátní konkurenční odlišnost.

Další z důležitých zásad je „sevice first“, což znamená nejen garantovat, aby zákazníkovi stroje či roboty perfektně fungovaly, ale mít dokonale zvládnuté a zajištěné i servisní zázemí a lokální podporu ještě než v určité lokalitě zahájíme obchodní aktivity. Mezi našimi pobočkami i v rámci Evropy aktivně spolupracujeme, takže když klient potřebuje, je zajištěno, že patřičný specialista dorazí v řádu hodin. Naší koncepcí je ale školit uživatele, aby byli soběstační a schopni se o dodaná zařízení postarat a naše specialisty volali jen v závažných případech.

Vše se snažíme maximálně zjednodušovat. Proto byly naše tři bývalé divize spojeny do jedné. Nedávno jsme představili nové HMI rozhraní, které je jednotné napříč všemi produktovými řadami, což usnadňuje ovládání, má stejný vzhled, menu apod. Tato provázanost je ostatně i téma letošní expozice firmy na veletrhu EMO Milano.

S jakými novinkami se na něj firma chystá?

Havlíček: Budou prezentovány nejmodernější modely řady Robomachines: vstřikolisy ROBOSHOT, vertikální frézovací centra ROBODRILL i elektroerozivní obráběcí systémy ROBOCUT. Důraz bude kladen na snadné propojení strojů FANUC a součinnost technologií. Svou sekci bude mít také zmíněný sjednocený One Fanuc, zastoupeny budou i roboty včetně již dříve představeného nového konceptu kobotů.

A co MSV v Brně?

Havlíček: Pokud bude, máme účast v plánu. Zájem lidí o fyzické setkávání po covidové pauze a zřejmě i určitém přesycení virtuálními akcemi je podle našich zkušeností znatelný. Pak bude i v Brně FANUC už sjednocen do jedné expozice v pavilonu P.

Firma hodně investovala do svého rozvoje, takže i české pobočka od letoška funguje po 11 letech v nové budově…

Duchoslav: Přesídlení nám otevřelo nové možnosti a příležitosti pro další rozvoj. Jsme tu schopní dělat testy pro zákazníky, pořádat větší akce, např. rozsáhlejší Open House a školit dostatečný počet lidí. Je tu velký prostor pro FANUC Akademii, kde je nyní možnost školit účastníky i na větší stroje, roboty různých typů. Prostor je navíc multifunkční. Díky tomu se k nám přesunulo i centrum pro Východní Evropu, a měli bychom se stát Centrem Excellence pro tento region.

Havlíček: Budova má větší přínos pro zákazníky a zároveň nabízí lepší podmínky i zázemí pro zaměstnance. Ale je tu i určitý symbolický prvek – tím, že firma investovala do vlastního sídla v ČR, potvrzuje své rozhodnutí zde pevně zakotvit.

Kolik instalovaných jednotek už má FANUC na svém kontě v ČR?

Havlíček: Tradičně se uvádí vždy komplexní globální údaj, aby se předcházelo riziku dezinterpretací, protože jde o neustále se měnící živá čísla, ale pro představu snad můžeme říci, že v naší databázi je registrováno více než deset tisíc (v řádu vyšších tisíců) instalovaných jednotek různých typů robotů i CNC strojů značky FANUC.

Nejnovější články

Aktuality
Tripartita odmítla návrh restrikcí pro neočkované zaměstnance

Sociální partneři i zástupci vlády odmítli zavádění prokazování...

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se zabývali také...

Aktivity HK ČR
Školy mají podporovat rozvoj podnikavosti a talentu

„Pro mě jsou žáci a studenti především partneři,...

Potřebu podporovat motivaci jak žáků, ale i učitelů,...

Aktuality
Evropské profesní svazy v cestovním ruchu vyzývají ke zrušení cestovních restrikcí

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí...

Vedoucí představitelé EU by se měli zaměřit na...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Google oznámil konec rozšířených textových reklam

Skončí tedy textové reklamy úplně? Ne tak docela....

Google ve svém sdělení přiznal, že textové reklamy...

Jeden z důvodů, proč byly rozšířené textové reklamy...

Tahle věta vyvolává rozpaky, jedni si bez ní...

Expertní pohled
Na Green Deal zatím nejsou firmy připraveny

Studie ACCA Climate action and the accountancy profession:...

Uvádění nových strategií v život však firmám komplikují i...

Strategie, plány a informace související s ochranou klimatu a...

„Rádi bychom organizacím v ČR nabídli inspiraci a navedli...

Expertní pohled
Hluk snižuje přesnost zaměstnanců při plnění náročnějších úkolů až o polovinu

Hladina hluku se v kancelářích běžně pohybuje mezi...

K tomu, aby pracovníci splnili své každodenní úkoly,...

Při akustickém komfortu nejde jen o to, aby...

Méně hluku přitom zvyšuje nejen výkonnost a přesnost,...

Předtím, než se do tvorby optimálních zvukových podmínek...

Areál mladoboleslavské automobilky zahrnuje širokou škálu prostor včetně...